לא כל הרשויות רוצות עוד סמכויות - בחלקן לא יודעים להשתמש באינטרנט

עו"ד עופר טויסטר, מראשי ארגון "לא זו הדרך" המתנגד להגדלת סמכויות הרשויות לפי חוק התכנון והבנייה החדש: "אני מכיר ראשי רשויות שבשמחה היו מוותרים על הסמכויות"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בתחילת השבוע פסק בית המשפט העליון כי על הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה יבנה לפצות אלמנת יזם שבנה חריגת בנייה, על סמך מידע מוטעה שניתן מהוועדה. על היזם הוטלו קנסות, והוא תבע מהוועדה המקומית לפצותו. לא מדובר במקרה חריג. דו"חות מבקר המדינה, החלטות ועדות ערר מחוזיות ופסקי דין של בתי משפט מעלים תפקוד בעייתי של חלק גדול מהוועדות המקומיות. עם זאת, חוק התכנון והבנייה החדש אמור דווקא לתת להן יותר סמכויות.

עו"ד עופר טויסטר, מראשי הארגון "לא זו הדרך", שכולל אנשי מקצוע שמתנגדים לחוק החדש במתכונת המוצעת, טוען כי אי אפשר להתייחס אל הוועדות המקומיות כמקשה אחת: "תל אביב שבה ועדה מקומית עם מחלקת הנדסה גדולה מאוד ואנשי מקצוע מנוסים אינה דומה לרשות מקומית קטנה ודלה. לא מזמן נתקלתי ביועצת משפטית של ועדה כזו שאמרה לי שרק לפני זמן קצר למדו שם להעביר פקס. ‘עכשיו הם כבר רוצים שנעבוד עם האינטרנט?', שאלה. לכן, חייבים להביא בחשבון שהחוק לא מתאים לכל הרשויות.

עופר טויסטר צילום: דן קינן

"מעבר לכך, חייבים להביא בחשבון לא רק את הדרג המקצועי, אלא גם את הגוף הנבחר של הוועדות האלה, שברוב המקרים מורכב מחברי מועצות הערים. זה נשמע נפלא שמועצת העיר הנבחרת תתכנן את העיר, אבל מי הם בסופו של דבר חברי מועצת העיר? אחד יכול להיות מנתח לב ואחד יכול להיות סנדלר, שניהם תושבי העיר, שניהם אוהבים את העיר ורוצים בטובתה - אבל שניהם לא אנשי מקצוע ושניהם נתונים ללחצים. החוק החדש מקנה להם יותר סמכויות, אבל עם יותר סמכויות יש גם יותר לחצים, ואני מכיר ראשי רשויות ומהנדסי ערים שבשמחה היו מוותרים על הסמכויות".

אם נחזור לביקורת על תפקודי הוועדות, מה לדעתך יש לעשות בהן?

"חלק גדול מהבעיות נובעות מהצד המקצועי. אם היתרי בנייה מתקבלים אחרי שנה ושנתיים ולא אחרי חודש או חודשיים, זה לא נובע מהדרג הפוליטי, אלא מסבך ביורוקרטי שצריך להיפתר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"הכי קל להאשים את החוק הקיים, אבל לא צריך לשכוח שעם החוק הזה בנו את המדינה החל ב-1965. גם החוק הזה קובע לוחות זמנים, וצריך קודם כל לטפל בנקודות התורפה של המערכת, ולשפר את הביצועים שלה כבר עכשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן