עתירה נגד וד"ל ירושלים: לא מקצות מקום לדיור בר השגה

בעתירה שהגישה היום הקואליציה לדיור בר השגה נגד וד"ל ירושלים והוד"ל הארצי, נטען כי אלה נמנעים באופן גורף מלנצל את סמכותם לקבוע דיור להשכרה לטווח ארוך ובמחיר מפוקח בפרויקטים חדשים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הקואליציה לדיור בר השגה עתרה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) במחוז ירושלים, בדרישה לחייב את הוועדה לדון מחדש בתוכנית להרחבת שכונת מלחה בעיר ולקבוע בה הוראות לדיור בר השגה. העותרים מבקשים מבית המשפט, באופן תקדימי, לבחון את האופן בו מפרשות ומיישמות הוועדות לדיור לאומי ברחבי הארץ את הוראות החוק בדבר דיור בר השגה. זאת לטענת העותרים, לאור התעלמותן הגורפת של הוועדות מסמכותן לייעד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה.

בעתירה המנהלית שהוגשה נגד וד"ל ירושלים, הווד"ל הארצי, מינהל מקרקעי ישראל, והוועדה המקומית לתכנון ובניה ירושלים, דרשו לשוב ולדון בתוכנית להקמת 397 יחידות דיור בשכונת מלחה בעיר (הידועה בשם "מורדות מלחה"), ולהורות לוועדה לייעד קרקע בתכנית לדיור בהישג יד להשכרה, לקבוע הוראות בעניין מחיר ההשכרה, תנאי ההשכרה והזכאים. כמו כן, הקואליציה דורשת להעמיד את גודלן של יחידות הדיור הקטנות בתכנית על 75 מ"ר לכל היותר, כהוראות החוק.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שכונת מלחה בירושלים

חוק הליכי תכנון ובניה להאצת הבניה למגורים (חוק הוד"לים) הוצע על ידי הממשלה במטרה לתת מענה למצוקת הדיור בישראל. נוסח החוק ספג ביקורת ציבורית נוקבת, בטענה שהוא אינו נותן מענה לכלל שכבות האוכלוסייה, והחשש הוא שיקודמו דרכו שכונות לאוכלוסיות אמידות בלבד. לאור הביקורת הציבורית שונה נוסח החוק, ונוספה בו סמכות תקדימית לייעד במסגרת הוד"לים קרקע לדיור בהישג יד להשכרה וסמכות לקבוע את מחיר ההשכרה, תנאיה והזכאים לה. הממשלה ויו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, התחייבו אז כי השינוי בחוק אינו רק בגדר כותרת ריקה מתוכן או ניסיון להשקיט את הביקורת הציבורית.

אלא שתשעה חודשים לאחר שנכנס חוק הוד"לים לתוקף, טוענים אנשי הקואליציה, נראה שהוועדות לדיור לאומי מתעלמות מהוראות החוק בדבר דיור בר השגה באופן גורף. "למיטב ידיעתנו, לא הפעילה אף ועדה לדיור לאומי בשום תוכנית דיור את סמכותה לייעד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה. גם בתוכנית להרחבת שכונת מלחה החליטה וד"ל מחוז ירושלים שלא לקבוע ייעוד של דיור בהישג יד להשכרה, זאת בלי שהתקיים דיון רציני בנושא", נכתב.

לדברי עו"ד גיל גן מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח וחבר בקואליציה לדיור בר השגה, "הציבור נאבק למען צדק חברתי וצדק חלוקתי במקרקעי המדינה, ולמען הזכות לדיור בר השגה. הכנסת הקשיבה לציבור, הסמיכה את הוועדות לקבוע הוראות לדיור בר השגה, אך הוועדות לדיור לאומי מתעלמות מכך. למעשה, הוועדות הפכו סמכות זו לאות מתה".

עקב המציאות שנוצרה, מבקשת הקואליציה לדיור בר השגה באופן תקדימי מבית המשפט להפעיל ביקורת שיפוטית על האופן בו מפרשת ומיישמת הוד"ל במחוז ירושלים את הוראות החוק: "הביקורת השיפוטית נדרשת לאור התעלמותה הגורפת של הוועדה, כמו גם כל יתר הוועדות לדיור לאומי במחוזות האחרים, מסמכותה לייעד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה, ומחובתה להפעיל את הסמכות בצורה עניינית וסבירה. התעלמות זו עומדת בסתירה ללשון החוק, לתכלית החוק ולכוונת הכנסת".

הקואליציה לדיור בר השגה הוקמה לפני כשלוש שנים על ידי מספר ארגונים חברתיים אד-הוק לקידום נושא הדיור בר ההשגה. בין הארגונים החברים בה נמצאים האגודה לזכויות האזרח, במקום - מתכננים למען זכויות תכנון, האגודה לצדק חלוקתי ואיתך - מעכי.

משרד הפנים נמסר בתגובה כי הוא רואה חשיבות גדולה באישורן של דירות קטנות, והוועדות המחוזיות והוועדות לדיור לאומי הונחו לכלול 20% יחידות דיור קטנות ודירות להשכרה בתכניות למגורים הנדונות על ידן בכפוף לשיקול דעתן.

מרבית התוכניות למגורים שטופלו במסלול הוד"לים הוגשו כתוכניות במסלול הרגיל, ולכן לא היו כפופות בעת הגשתן להוראות החוק בנוגע לקביעת יחס בין דירות קטנות לדירות גדולות בתחומן, ובכל הנוגע לדיור להשכרה.

כמו כן תוכניות שאושרו להפקדה ייתכן ויוכנסו בהם שינויים בהליך התכנוני, בין היתר בהתייחס לדירות קטנות ודירות להשכרה. חוק הוד"ל נועד לזרז הקמת יחידות דיור ברחבי הארץ, ואכן כתוצאה מכניסת החוק לתוקף גדלה כמות יחידות הדיור שאושרו על ידי מוסדות התכנון לאחרונה.

ועדות התכנון יכולות להחליט על תמהיל יחידות הדיור והן פועלות לאישור יחידות קטנות, דיור להשכרה ודיור בר השגה ככל שהדבר מתאפשר בהתאם למאפייני התוכנית, האזור, האוכלוסייה והרשות המקומית.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"