פינוי בסיסי צה"ל: מערכת הביטחון תהיה אחראית על הבנייה האזרחית

מנכ"ל משרד ראש הממשלה גישר בין משרד הביטחון לאוצר - ובעוד שלוש שנים תחל המדינה לשווק יחידות דיור בשטחים שיתפנו ■ בבסיסים שיפונו - ובהם השלישות ברמת גן ומחנה סירקין בפתח תקוה - מתוכננים 1.1 מיליון מ"ר בנוי, שיכללו 20 אלף יחידות דיור ושטחי מסחר

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> בתוך שלוש שנים יתחיל מינהל מקרקעי ישראל יתחיל לשווק יותר מ-20 אלף יחידות דיור ומרכזי מסחר, שיוקמו על קרקעות של חמישה בסיסי צה"ל במרכז הארץ שעל פינויים סוכם באחרונה - כך החליט ביום רביעי האחרון, ערב יום העצמאות, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר. באופן חריג, הוחלט כי מערכת הביטחון היא שתבצע את התכנון לבנייה האזרחית בחמשת הבסיסים המתפנים ותהיה האחראית להשגת ההיתרים לבנייה באותם שטחים.

הראל לוקרצילום: קובי וולף

לפי ההבנות שהושגו, בשטחים שיפונו יהיו, בנוסף לשטחי המגורים, גם מאות אלפי מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר. בסך הכול מדובר ב-1.1 מיליון מ"ר של שטח בנוי, וההיקף הכספי של הפרויקט מוערך במיליארדי שקלים. במשרד הביטחון אישרו את הפרטים וציינו כי "הכרעת מנכ"ל משרד ראש הממשלה תאפשר יישום וזירוז של החלטת משרד הביטחון לפנות את בסיסי צה"ל ממרכזי הערים".

החתימה הרשמית על ההסכם, על ידי משרד ראש הממשלה, מערכת הביטחון, האוצר ומינהל מקרקעי ישראל תיעשה בימים הקרובים. חמשת הבסיסים המתפנים הם בסיס מרכזי בגבעתיים, מחנה השלישות הראשית במרכז רמת גן, מחנה סירקין ליד פתח תקוה, מחנה תל השומר מרכז ומרבית מחנות צה"ל בצריפין. צריפין יהיה הבסיס הראשון שבו יושלם התכנון של הבנייה למגורים ולשימושים אזרחיים, בתוך כשלוש שנים. מרבית היחידות בצריפין יעברו לעיר הבה"דים בנגב.

ערב יום העצמאות, הכריע לוקר בשורה של מחלוקות שהיו בין מערכת הביטחון והאוצר, בעיקר בנושאים כספיים. לאחר שהכריע הודיע לוקר על החלטותיו, בכל סוגיות המחלוקת, למנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, לראש אגף תקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, ולראש מינהל מקרקעי ישראל (ממ"י) בן ציון ליברמן.

פינוי הבסיסים באזורי ביקוש מרכזיים לבנייה אזרחית נקבע בהחלטת ממשלה. בהתאם להחלטת הממשלה תקבל מערכת הביטחון, עד להשלמת פרויקט חמשת המחנות , 1.9 מיליארד שקל. השנה תקבל מערכת הביטחון מקדמה של חצי מיליארד שקל לשימושיה. בשנה הבאה היא תקבל עוד 200 מיליון שקל. על הסכומים שתקבל מערכת הביטחון עד סוף 2017, מועד סוף הפרויקט, יחליט לוקר בסוף 2013.

עוברים לדרום

שיווק הקרקעות ייעשה, בהתאם להחלטת הממשלה, על ידי גורם אזרחי - מינהל מקרקעי ישראל. בהתאם להחלטת לוקר, המינהל יעביר בקרוב את המקדמה בגובה חצי מיליארד שקל למערכת הביטחון.

יצוין כי אנשי משרד הביטחון דרשו רשות להשתמש בכספים לשימושים שונים לפני החלטתם. באגף התקציבים באוצר התנגדו, בטענה כי מדובר על העברת כספים על חשבון פינוי בסיסים בצה"ל ולצורך הפינוי.

לוקר הכריע לטובת מערכת הביטחון, כיוון שפינוי הבסיסים עשוי להימשך שנים, וקבלת דרישות האוצר היתה פוגעת ביכולות התמרון של מערכת הביטחון. נקבע כי מערכת הביטחון לא תקבל, בשום מקרה, יותר מ-1.9 מיליארד השקלים שקבעה הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר