בניין מחזקים מלמטה

ביהמ"ש עצר עבודות בפרויקט תמ"א 38 לאחר שהקבלן החל בבניית הקומות ללא חיזוק היסודות

דולפין מינצר-כרמון
עמית נסים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דולפין מינצר-כרמון
עמית נסים

<<דומה כי מה שנראה ברור ונהיר לכל - שחיזוק מבנה כנגד רעידות אדמה על פי תמ"א 38 חובה כי יתבצע ראשית מהיסודות בטרם מתבצעת הוספת בנייה על הגג - לא היה כל כך ברור לקבלן בפרויקט ברחוב דיזנגוף 16 בתל אביב, שהחל לבצע ראשית את בניית הקומות הנוספות ללא חיזוק הבניין. כתוצאה מכך, הוצא צו להפסקת עבודות בנייה בבניין על ידי מוסדות התכנון והבנייה, בטענה כי הקבלן מבצע את העבודות בבניין שלא בהתאם להיתר הבנייה שניתן לו.

הקבלן טען שתי טענות עיקריות: ראשית כי אין כל מניעה לבצע קודם את תוספות הבנייה בקומות החדשות, ורק לאחר מכן לחזק את הבניין; שנית כי בהיתר הבנייה שניתן לא צוין במפורש את סדר הפעולות הנדרש, קרי חיזוק בתחילה ובנייה חדשה לאחר מכן.

בפסק דין שניתן בפברואר השנה במסגרת ערעור של הקבלן על צו הפסקת העבודות התבררו טענות הצדדים. במסגרת היתר הבנייה שניתן לתוספת קומה וחדרי יציאה מכוח תמ"א 38 נקבע, בין היתר, כי תוספת הבנייה תבוצע בכפוף "לחיזוק הבניין הקיים בפני רעידת אדמה ע"י הוספת מערכת קונסטרוקטיבית...".

מהנדס מטעם הקבלן טען כי במקרה הנ"ל, מכיוון שהבניין שופץ וחוזק בעבר, אין כל מניעה לבניית התוספות קודם לחיזוקו. מאידך מהנדס מטעם עיריית תל אביב טען כי "עיקרון בסיס בהנדסה אזרחית כי בניין בונים מלמטה, קודם יסודות וחיזוקים ורק לאחר מכן מוסיפים את הבנייה". בית המשפט העדיף את עמדתו של מהנדס העירייה וקבע כי מבחינה הנדסית ולצורך ההליך המשפטי יש לבצע תחילה את חיזוק הבניין.

לאחר שנדחתה הטענה הראשונה, נבחנה הטענה השנייה של הקבלן: כי הוא לא חרג מהוראות היתר הבנייה שכן לא נכתב בהיתר הבנייה "ברחל בתך הקטנה" כי יש לבצע את חיזוק הבניין ורק לאחר מכן את תוספת הבנייה. בית המשפט דחה גם טענה זאת שכן: "אם מבחינה מקצועית, קודם מבצעים חיזוקים למבנה ורק לאחר מכן מוסיפים קומות נוספות, אזי לא כל דבר שהוא מובן מאליו לאנשי המקצוע, צריך להיכתב במלים המפורשות בהיתר הבנייה".

יש לברך על גישת בית המשפט אשר לא נתנה ללוליינות משפטית לרוקן מתוכן את תנאי היתר הבנייה והצורך ההנדסי בחיזוק. בנוסף, מקרה זה מבהיר את הצורך במפקח בנייה מטעם הדיירים בפרויקט מכוח תמ"א 38, שיבחן ויבדוק האם עבודות הבנייה מבוצעות על פי היתר כדין.

הכותבים הם עורכי דין המלווים עסקות מכוח תמ"א 38

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"