למה נשים טובות יותר בהשקעות נדל"ן?

תכונות אופי כמו סולידיות, יסודיות וראייה ארוכת טווח הופכות אותן למשקיעות נדל"ן אופטימליות

חיים לוי פרשנות
חיים לוי
חיים לוי פרשנות
חיים לוי

כמו בכל תחום בחיים, גם בנדל"ן יש הבדל בין המינים. וגם פה, היתרון אינו בצד הגברים. "כל השקעה שלנו בנדל"ן הופכת לביצת זהב", כך אמרו לי זוג משקיעי נדל"ן לפני כמה חודשים בהתייחס להשקעותיהם בשנים האחרונות. האישה חייכה, והבנתי שהיה לה משקל כבד בהחלטות הקשורות בהשקעה זו.

כאשר שוק הנדל"ן גואה ועולה, הרוב המוחלט של ההשקעות רווחיות, ואין זה משנה אם ההשקעה מתבצעת בתל אביב, נתיבות או קריית שמונה. אך מה קורה בשוק יורד או תנודתי? האם אותו זוג משקיעים יחזור על דבריו גם בעוד חמש שנים? מהו שיעור הנשים בקרב משקיעים אלו? האם זהו מגרש לגברים בלבד?

צילום: סי די בנק

שוק הנדל"ן בישראל עבר תהפוכות רבות בעשור האחרון - עליות מחירים חדות, ירידות, מיתון ושוב עליות. שיעור המשקיעים מסך הרוכשים עמד בשנת 2003 על כ-19%, הגיע לשיא של 33% ב-2007 וירד לרמה של כ-25% כיום.

קשה להשיג נתון רשמי לגבי שיעור הנשים בקרב משקיעי הנדל"ן בישראל לאור העובדה שהנכסים הנרכשים נרשמים לרוב על שם שני בני הזוג, ללא קשר לדמות המובילה בהשקעה. ניסיוני האישי מלמד שכ-25%-30% מקרב הסטודנטים בקורסי הנדל"ן הם מהמין החזק, נשים, אך איני מתחייב שנתון זה אכן מייצג את כלל אוכלוסיית המשקיעים.

מחקר שנערך בשנה החולפת על ידי Barclays Wealth and Ledbury Research מצא שהסיכוי של נשים להרוויח בהשקעות גבוה מזה של גברים. לפי המחקר, נשים מטבען נוטות להיות זהירות יותר ולכן נוטלות על עצמן פחות סיכון, מתייעצות יותר וכך מצליחות להגיע לתשואות גבוהות יותר. הגברים לעומתן מונעים מתחושה של ביטחון יתר ונמנעים מבדיקות נוספות של מרכיבי ההשקעה באופן יסודי לפני ביצועה.

מסקנות אלו עלו גם ממחקרים נוספים שנערכו על ידי מריל לינץ' ב-2005 ו-2009, שבהם נמצא שנשים השיגו תשואות גבוהות יותר על השקעתן לעומת גברים, שתכופות מפגינים אימפולסיביות יתר בהחלטות הפיננסיות שלהם.

צילום: גטי אימג'

הרבה נשים המעוניינות להתחיל לבצע השקעות נדל"ן אינן יודעות כיצד ומהיכן להתחיל. שותפות חברתית כזו או אחרת לרוב עוזרת ונותנת את האומץ והדחף הראשוני לביצוע ההשקעה. בארה"ב זיהו את הצורך בתמיכה סביבתית בתחום השקעות הנדל"ן והקימו "מועדוני משקיעים". הגדול שבהם הוא NREIA) National Real Estate Investment Association) הכולל יותר מ-40 אלף חברים בלמעלה מ-230 סניפים פעילים ברחבי המדינה. מועדון משקיעים מסוג זה מעניק את התמיכה הנדרשת למשקיע ובכלל זה נטוורקינג, תמיכה חברתית, מידע והשכלה בנושא כמו גם הזדמנויות השקעה.

בארה"ב זיהו כבר מזמן את הפוטנציאל הגלום בנשים בתחום ההשקעות ויש קרנות ייעודיות לנשים בלבד כדוגמת Women's Investment Fund. מי ירים את הכפפה בארצנו?

בישראל יש נשים רבות בתפקידי מפתח בתחום הנדל"ן: מנכ"לית גב ים שרון שוופי, אחת מבעלי גינדי החזקות ליטל גינדי, מנכ"לית אוניל בנייה רונית פורת, מנכ"ל נכסים ובניין סגי איתן, ועוד. צוות מוביל זה מראה כי שוק הנדל"ן אינו המגרש הביתי של הגברים.

השקעה נדל"נית דומה, בצורה זו או אחרת, לאופן התנהלותה של נושאת מטוסים. הטיה של ההגה ימינה או שמאלה חייב שתיעשה בצורה איטית ומבוקרת, והתגובה תורגש רק לאורך זמן. סולידיות וראייה ארוכת טווח זה שם המשחק, פעולות תזזיתיות של קנייה ומכירה פוגמות בתשואה הכוללת של ההשקעה עקב עלויות העסקה בכל שלב.

בהתחשב בעובדה שזהירות, סולידיות וראייה ארוכת טווח ("קנה והחזק") הן תכונות שנשים נוטות להתאפיין בהן, ולאור העובדה שאלו בדיוק המאפיינים הנדרשים ממשקיע נדל"ן איכותי ומצליח, נשים עשויות להיות המרוויחות העיקריות מהשקעות בתחום זה.

כאמור, בשוק עולה הרוב מרוויחים ובשוק יורד הרוב מפסידים. היכולת לתמרן בטווח של שני עשורים ויותר בשוק תנודתי ובחוסר ודאות הוא נחלתם של משקיעי נדל"ן מצליחים שבונים לעצמם סל השקעות מניבות מפוזר ואיכותי. מחקרים מראים שנשים עושות זאת טוב יותר מגברים. אני מצטרף לעמדה.

-

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן ומשכנתאות, יועץ, מרצה ומחבר הספר: "נדל"ן בג'ינס". שאלות ותגובות באתר: www.REJ.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית