דויטשה בנק: זה הזמן לקנות דירה בארה"ב

בבנק ההשקעות מאמינים כי הביקושים לדירות בארה"ב יגברו בשל הפער בין עלות שכירת דירה לקנייתה, ובשל השיפור בשוק התעסוקה במדינה

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

>> האם זה הזמן לקנות דירה בארה"ב? לפי בנק ההשקעות דויטשה בנק, התשובה היא כן. בדויטשה מאמינים כי הביקושים לדירות בארה"ב יגברו בשל האפשרות הנוחה יותר לקנות דירה לעומת שכירותה. גם השיפור בשוק התעסוקה אמור להמשיך ולתמוך בשוק הזה.

מאז 2006 איבד מדד קייס שילר למחירי דירות בארה"ב, הכולל את 20 הערים המרכזיות בארה"ב, כמעט 34%. לפי מדד אותו מחשב דויטשה בנק, ברבעון הרביעי של 2011 היחס בין עלות שכירת דירה לעלות קניית דירה (הנגזרת מתשלומי המשכנתא) ברמה הלאומית בארה"ב היה 115%. מדובר בעלייה של 8 נקודות בסיס במדד לעומת הרבעון השלישי. בסך הכל מדובר ברמה הגבוהה ביותר של המדד ב-20 השנים האחרונות, מאז החל בנק ההשקעות לאסוף את הנתונים.

לדברי מומחי הבנק, מה שמוביל ליחס הזה הם ירידות המחירים בשוק הנדל"ן האמריקאי, כשמנגד נמשכת העלייה במחירי השכירות. זהו הרבעון החמישי ברציפות שיחס הקנייה מול שכירת דירה נמצא מעל 100% - רמה שמעליה קניית דירה נהפכת לאטרקטיבית.

בבנק אף מציינים כי בדרך כלל, היסטורית, היחס של עלות רכישת דירה מתוך ההכנסה היה גבוה ב-3.1% מעלות שכירת דירה. כיום המצב הפוך - עלות רכישת דירה היא 8.6% מסך הכנסה לעומת 9.3% מסך ההכנסה שהולכת על שכירת דירה, וזו אינדיקציה נוספת לכדאיות רכישת דירה.

מבחינת פילוח אזורי, לפי הבנק, בצפון-מזרח ארה"ב נותרו האזורים הנוחים יותר לשכור דירה, כאשר היחס בין עלות קנייה ביחס לשכירה דירה במדינה הוא 92%. בפלורידה, אזור המערב התיכון והדרום, במונחי מכירה ביחס לשכירות, היחס נמצא ברמה הגבוהה ביותר - 137%, מה שהופך את הרעיון של שכירת דירה באזורים אלה לפחות כלכלי לעומת רכישת הדירה. מקומות כמו מיאמי, בוסטון, סקרמנטו, לוס אנג'לס ולאס וגאס, הם מקומות יקרים ביותר לשכור דירה לעומת לקנות.

צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?