מחלוקת על תכנון הקרקע מעכבת פינוי מחנות צה"ל

משרד הביטחון מבקש לתכנן בעצמו את הקרקעות בבסיסים שיפונו, כדי לזרז את ההליכים ולהכניס לקופת המשרד מענק בסך חצי מיליארד שקל ■ במינהל ובמשרד האוצר מתנגדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> משרד הביטחון יפנה את מחנות הצבא בתל השומר, צריפין, סירקין שליד פתח תקוה, מחנה השלישות ברמת גן, והרודצקי שבתל אביב, והמגרשים שבשטחיהם ישווקו לציבור בעוד כשנה וחצי - כך הודיע אתמול מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, שקיימה דיון-מעקב בנושא קרקעות המדינה שבידי צה"ל. עם זאת, נותרה עדיין מחלוקת בין משרד הביטחון למינהל מקרקעי ישראל ומשרד האוצר שמונעת את החתימה על ההסכם.

עיקר המחלוקת בין משרד הביטחון, המינהל והאוצר נוגע לנושא תכנון הקרקע והכספים שעתיד משרד הביטחון לגרוף לקופתו כתוצאה מכך. לפי החלטת הממשלה 3161, הגוף שאמור לתכנן את הקרקעות שיפונו הוא משרד הביטחון ולצורך כך הוא דורש כיום תקצוב של עשרות מיליוני שקלים. משרד האוצר והמינהל מנסים לסגת מהחלטה זו, ומעריכים כי תקציב התכנון צריך להיות נמוך בכ-25 מיליון שקל מהצעת המשרד וגורסים כי חלק מהתכנון צריך להיעשות על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

מאחורי התעקשות משרד הביטחון לתכנן את הקרקע מסתתרים אינטרסים ומספרים גדולים עוד יותר. במשרד מסבירים כי בהחלטת הממשלה נקבע כי בתמורה להשלמת הפינוי עד סוף 2012, המשרד קבל תמריץ כספי בסכום של כחצי מיליארד שקל.

"בתחילה לא ששנו לקחת את נושא התכנון אלינו", מסביר גורם במשרד הביטחון, "אחרי הכל המשרד צריך להתעסק בביטחון ולא בתכנון שכונות מגורים. אך כעת אנו מבינים שזו הדרך היחידה להניע את תהליך פינוי מחנות צה"ל. אנו שואפים לקדם את הנושא כי אנחנו רוצים ליהנות מהתמריץ הכספי. מצד אחד מדובר בתמריץ, אך מצד שני הדבר הופך אותנו לבני ערובה, היות שהתנאי לקבלתו תלוי באבני הדרך התכנוניות שאותן נצטרך להשלים במהלך השנה. לולא תקציב תכנוני ראוי לא נוכל לקדם זאת", אמר הגורם.

מחנה צריפין

תוכניות הבנייה שמבקש לקדם משרד הביטחון לשטחי המחנות המפונים נועדו למקסם את רווחי המשרד מהקרקעות, במקום לענות על צרכים תכנוניים אמיתיים. סביב סוגיה זו התפתחו בשנים האחרונות ויכוחים בין משרד הביטחון למוסדות תכנון ושכנים המתגוררים בסמוך לבסיסים.

בצריפין, למשל, קבעה תוכנית המתאר המחוזית תכנון של אזור כפרי דליל, ואילו משרד הביטחון לוחץ להקים 20 אלף יחידות דיור; סביב פינוי מחנה סירקין מתקיים מאבק באשר למספר היחידות שיוקמו בשטח המחנה - בעוד שהדרישה של משרד הביטחון היא להקים 12 אלף יחידות דיור, בעיריית פתח תקוה דורשים להקים 6,000 בלבד.

את שטחי מחנה צה"ל בגלילות מבקשות רשויות התכנון להפוך לשטחים פתוחים, ואילו משרד הביטחון רוצה להקים עליהם אלפי יחידות דיור; במחנה זאב שבחיפה תוכננה תוכנית לבנייה גבוהה, בניגוד לאופי השכונה שמסביב. השכנים באזור הגישו עתירה משפטית נגד אישור התוכנית, שבמהלכה הרשויות לא הסתירו שהיא נועדה למקסם את רווחי משרד הביטחון מפינוי הקרקע.

בעוד שבמינהל מקרקעי ישראל משתבחים בהישג פינוי המחנות, מקור במשרד הביטחון מסר ל-themarker כי קיימת מחלוקת בין הצדדים והביע ספקות לגבי לוחות הזמנים שמסר ליברמן. "יש כאן ניסיון לסגור את העניינים מעל הראש שלנו באמצעות התקשורת אבל אנחנו לא נקפוץ על העגלה הזו", אמר המקור.

"ההסכם המתגבש הוא הסכם גדול ומורכב מידי, והוא לא ייסגר בימים הקרובים. יש סוגיות שלא פטורות, כמו למשל סכומי הכסף שמשרד הביטחון עתיד לקבל, או החלטות בעניין הקמת מחנות חלופיים בנגב ובגליל בלי לקבוע מסגרות תקציב ואת הגורם המממן. האוצר והמינהל נמנעים עד לרגע זה להעמיד נתוני בסיס לצורך ההסכם, למרות שהתחייבו על כך מראש וכל עוד הדבר לא ייעשה, הפינויים לא יצאו לדרך", אמר הגורם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר