בלעדי |

קרית אונו ואור יהודה נאבקות: מי תקבל את השטחים מתל השומר

קרית אונו מבקשת סיפוח של 668.5 דונם ואור יהודה מבקשת סיפוח של כ-1,000 דונם; מנכ"ל משרד הפנים הורה על הקמת ועדה שתגבש את המלצותיה בקרוב

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> מנכ"ל משרד הפנים, עמרם קלעג'י, הורה לפני כחודש על מינוי ועדת חקירה בנוגע לסיפוח שטח מחנה תל השומר בגבול המשותף בין קריית אונו לאור יהודה. מדובר בשטח של 1,668 דונם, שנמצא מזרחית לבית חולים תל השומר. בראש ועדה שמונתה יעמוד פנחס ולרשטיין, וחבריה יהיו מיכל בר-גיורא ואמירה מלאמנט. ההערכה היא כי הוועדה תחליט על סיפוח השטחים לקרית אונו בלבד, והדבר מעורר התנגדות באור יהודה.

החלטת קלעג'י להקמת ועדת בדיקת גבולות התקבלה על רקע ועדה קודמת שהוקמה בפברואר 2011, אך דנה רק בסיפוח שטח של כ-480 דונם לטובת קרית אונו, לבקשת העירייה. במסגרת הדיונים במהלך השנה, המליצה הממונה על מחוז תל אביב במשרד הפנים, גילה אורון, כי שטח זה יסופח לקרית אונו. הוועדה שהקים קלעג'י מבקשת לאשר סיפוח זה, וכן להחליט לגבי יתרת שטח של כ-1,000 דונם. בעיריית אור יהודה טוענים כי מדובר באפליה שעושה משרד הפנים המעדיף לאשר סיפוח לקרית אונו בלבד.

מלחמת העיריות

קרית אונו, המונה כיום כ-30 אלף תושבים, מבקשת שיסופח לתחומה שטח של 668.5 דונם מהמחנה, שפוטנציאל הבנייה שבו נאמד בכ-2,445 דירות. במסמכים שהועברו למשרד הפנים מציינים גורמים בעירייה כי המטרה היא לעמוד ביעדי הפיתוח המתוכננים לאכלוס של עד 48 אלף נפש, ולאור העובדה כי כבר כיום נמצאת העיר לקראת מיצוי עתודות הקרקע שלה. "למעט כמה תוכניות שנמצאות לפני מיצוי הבינוי ושני מתחמי פיתוח חדשים, אין לעיר רזרבות פיתוח", נכתב במסמך שהעבירה העירייה למשרד הפנים.

"משרד הפנים נותן עדיפות לקרית אונו"

אור יהודה, המונה כ-35 אלף איש, מבקשת כי היקף השטחים שיסופחו אליה יהיה כ-1,000 דונם, עליהם ניתן להקים כ-4,500 דירות. במכתב שהעבירה למשרד הפנים היא עומדת על נקודות החולשה של העיר וחוסר ניצול יתרונה במרכז העיר. גם עיריית אור יהודה מתארת את היקף עתודות הקרקע המצומצם שנותרו לרשותה, המסתכם בכ-248 דונם בלבד, לא כולל שטחים לפיתוח תעסוקה ופרויקטים עתידיים לפינוי-בינוי.

כבר באמצע העשור הקודם התחולל ויכוח בין שתי הרשויות לגבי עתיד שטחי תל השומר, וב-2005 נעשה ניסיון גישור ביניהן ביוזמתו של ראש העיר כפר סבא לשעבר, יצחק ולד. במסגרת המהלך, נחתם הסכם בין הרשויות שלפיו שני מתחמים מהמחנה יועברו לתחום שיפוטה של עיריית קרית אונו ושלושה מתחמים יועברו לתחום השיפוט של אור יהודה. עד כה הועבר מתחם אחד לכל עירייה.

ואולם, לטענת עיריית אור יהודה, עיריית קרית אונו אינה מקיימת את ההסכם, ובבקשה חדשה שהעבירה קרית אונו במהלך 2010 היא מבקשת כי יסופחו אליה שטחים נוספים, בהם תאי שטחים שהיו מיועדים לאור יהודה.

ראש עיריית אור יהודה לשעבר, עו"ד יצחק בוכבזה, שהיה שותף לכל הדיונים שהתקיימו, טוען כי "השינוי האחרון שעושה כעת משרד הפנים נותן עדיפות לסיפוח שטחים לקרית אונו ומתעלם לגמרי מפניות ובקשות דומות של אור יהודה. לא ברור אם המהלך של משרד הפנים מופעל בלחץ משרד הביטחון המבקש למקסם עד כמה שניתן את הרווחים והפיצויים שישיג מפינוי השטח, אך אין המטרה שאור יהודה תתקע מאחור".

בעיריית אור יהודה גם לא מסתירים תחושות קיפוח אזוריות שהם חשים. "לא ניתן לקבל החלטה נקודתית על חלק מכלל השטחים, כך שעיריית קרית אונו תקבל חטיבת קרקע מאותו שטח ואור יהודה תמשיך להמתין", טען ראש העיר אור יהודה, דוד יוסף, במכתב למשרד הפנים.

"אין עיני אור יהודה צרות לפיתוחה ושגשוגה של העיר קרית אונו", כתב יוסף, "אך היענות לבקשת עיריית קרית אונו בלבד ללא התייחסות לבקשת אור יהודה תגרום לתפישתנו לנזק בלתי הפיך לעיר. אין העירייה מבקשת לעמוד כעניה בפתח ולקבל, אם בכלל, שאריות. ברוח ימים אלה אור יהודה מבקשת עשיית צדק חברתי - דהיינו לתת לידיה כלים לגידול האוכלוסייה באמצעות משיכת אוכלוסיה צעירה ומבוססת לעיר".

ממשרד הפנים נמסר: "מטרת הוועדה היא גיבוש המלצות לשר הפנים בנושא שלשמה הוקמה. לאחר שמיעת הגורמים הנוגעים בדבר מגבשת הוועדה את המלצותיה לשר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"