אדם טבע ודין: "הרפורמה היא כביש ראשי לגזילת משאבי מדינה"

הצעת חוק הרפורמה בחוק לתכנון ובנייה נועדה לקצר ולייעל את הליכי אישור תוכניות הבנייה ■ מדיוני ועדת הכנסת עולה כי הרפורמה מתוקצבת בחסר, מאפשרת שחיתות ופוגעת בזכויות הציבור

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, העומדת לקראת אישורה הסופי, מקודמת ללא קביעת תקציב ראוי תוך פגיעה בזכויות האזרח, הגדלת מסי המדינה ועל רקע חקירת מבקר המדינה - כך עולה מדיוני ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בשנתיים האחרונות בעניין הרפורמה בחוק התכנון והבנייה.

בימים הקרובים תעלה הצעת חוק הרפורמה לחוק התכנון והבנייה למרתון הצבעות בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשותו של ח"כ אמנון כהן. במסגרת אישורה הוגשו לארגונים שהשתתפו בדיונים חלק מפרקי הרפורמה.

הרפורמה, שאושרה לפני כשנה וחצי בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, נועדה להקל את ההליכים הביורוקרטיים באישור תוכניות בניין עיר ולשים קץ לטרטור האזרח בכל מוסדות התכנון. בשל כך העמידו מנסחי הרפורמה בראשה את הסיסמה "תוכנית אחת בוועדה אחת", שמשמעה ביטול מעורבותן של הוועדות המחוזיות באישור תוכניות שבסמכות הוועדה מקומית תוך הרחבת סמכותן של הוועדות המקומיות (כיום תוכניות שמאושרות בוועדה מקומית עוברות גם לאישור בוועדה המחוזית). בפועל, מתברר מדיוני ועדת הפנים והגנת הסביבה כי ריכוז הליכי האישור בוועדה אחת יימשך זמן רב וכי לוועדות המקומיות אין מספיק תקציב וכוח אדם מקצועי לכך.

הרפורמה לחוק התכנון והבנייה צפויה לפגוע בזכויות של בעלי נכסים וקרקעות ובזכויות של תושבים לערער על פרויקטים פוגעים המוקמים בסביבת מגוריהם, וכן להביא לעלייה במסי המקרקעין. למשל, הרפורמה מבטלת את הזכות להגיש ערר בגין תוכניות פוגעות לוועדת הערר, מצמצמת את הזכות להגיש תביעת פיצויים (לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה) בגין תוכניות פוגעות ומשנה את חישוב היטלי ההשבחה על נכסי מקרקעין - מה שעשוי להעלות את ההיטל ולהשפיע על מחירי הדירות.

הרפורמה גם קובעת פיצויים נמוכים לבעלי קרקעות חקלאיות שהקרקע שבבעלותם הופקעה, תוך קביעת שווי נמוך לקרקע חקלאית, מה שיעלה את היטל ההשבחה. שינוי מהותי נוסף שנעשה ברפורמה הוא בהקמת ועדות מיוחדות שיקבלו סמכויות לדון בהקמת יישובים חדשים ושכונות גדולות ובפיתוח תשתיות ללא שקיפות.

בדיונים האחרונים על הרפורמה נחשף התקציב החסר שהוקצה על ידי משרד האוצר לצורך ביצוע הרפורמה. "ב-2010 חתמנו על הסכם שציין תקציב של 410 מיליון שקל, וחשבנו שזה יספיק לשנתיים-שלוש; לדעתנו התקציב הזה נמצא בחסר", הסבירה מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, בדיון שערכה הוועדה.

חלק מהסוגיות הבעייתיות הקשורות לרפורמה נבדקות כיום במשרד מבקר המדינה, שהודיע באחד הדיונים בכנסת כי יבחן בעיקר את המעורבים בקידום הרפורמה, ובהם עו"ד שלום זינגר, ששימש בעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים ומקורב ליזמי נדל"ן, ועו"ד דוד שמרון, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"הרפורמה פותחת צוהר לשחיתות"

"בניגוד למה שניתן לצפות מרפורמה שקודמה ב-2000, הרפורמה הנוכחית פוגעת ומצמצמת את זכויות האזרח", מסבירים ראש תחום תכנון באדם טבע ודין, יעל דורי, והיועץ המשפטי לתנועה, עו"ד אלי בן ארי. "אין כאן שום מלה בדבר זכות שיתוף הציבור בקידום תוכניות. להפך. הרפורמה עושה כל מאמץ לצמצם את יכולת הפנייה של הציבור לוועדות ערר, אפילו במקרים של חשש ממשי לפעולה שלא כדין או להחלטה בלתי חוקית של הוועדה המקומית.

"גם הקמתן של הוועדות המיוחדות שנועדו לקדם פרויקטים תשתיתיים ונדל"ניים עשויה לפגוע בתכנון הכולל של הארץ, מאחר שדיוניהן אינם שקופים ורוב חבריהן הם נציגי הממשלה. גם הרעיון להעביר סמכויות לוועדות המקומיות שגוי. ועדות אלה אינן מקצועיות אלא מורכבות מאנשים פוליטיים בעלי אינטרסים, מה שפותח פתח לשחיתות. מדובר פה בפספוס ואי ניצול ההזדמנות של פעם ביובל ליצירת סדרים שבאמת יועילו לאינטרס הציבורי".

במטה לתכנון אחראי מוסיפים: "הרפורמה המוצעת לא רק פותחת צוהר לשחיתות, אלא סוללת כביש ראשי לגזילת משאבי המדינה. הרפורמה מפירה את כל האיזונים והבלמים שיש במערכת התכנון, ובכך מאיימת על איכות החיים של כל אחד מאתנו. אפילו הנושא החברתי המרכזי, דיור בר השגה, הפך לצ'ק ללא כיסוי. בסופו של יום, דבר לא הוטמע ברפורמה.

"חלקי הרפורמה שפירסמה ועדת הפנים והכלכלה כמעט זהים לנוסח שהובא לפניה מהממשלה לפני שנתיים, מה שהופך את הרפורמה ללא ישימה, אנטי-חברתית ואנטי-סביבתית. הממשלה מתכוונת להעביר את הרפורמה עוד במושב הקרוב, וזאת בהתעלם משורה של תמרורי אזהרה, בין היתר, חקירת מבקר המדינה בדבר הליכי גיבוש הצעת החוק, הנמצאת בשלבי סיום ובעיית תקציב חמורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן