"דירה היא כמו אישה. אם היא מוצאת חן בעיניך - תקנה"

האחראי על המשכנתאות במזרחי-טפחות: "בחודשים הקרובים יחזרו המחפשים לקנות דירות - הציפייה לירידה חדה במחירי הדירות לא מתממשת" ■ השר אריאל אטיאס נגד משרד האוצר: "ללא הורדת מחיר הקרקע לקבלנים - הדירות בפרויקטי בר ההשגה יימכרו במחירי שוק"

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

"אם אשה מוצאת חן בעיניך, אתה מתחתן איתה. כך זה גם עם דירה - אם היא מוצאת חן בעיניך, אתה קונה אותה. האלטרנטיבה יכולה להיות שכירת דירת 5 חדרים ב-5,000 שקל בחודש. בחודשים הקרובים יחזרו המחפשים לקנות דירות, הציפייה כי המחירים ירדו בחדות לא מתממשת". כך מעריך יעקב רויטר, מנהל החטיבה הקמעונאית לנושא משכנתאות בבנק מזרחי-טפחות. ביום חמישי בערב ערך בנק מזרחי כנס מימון ונדל"ן עבור לקוחותיו בין היתר יזמים, מתווכים ופעילים אחרים בשוק הנדל"ן.

קיבוץ סופהצילום: דודו גרינשפן

עוד אמר רויטר "כי מרגישים ירידה של אחוזים בודדים במחירים אבל היא לא משהו שתכביד על פעילותו של הבנק. יש תנועה של אנשים מהמרכז לפריפריה". רויטר צופה כי ב-2012 תהיה שנה שבה תהייה ירידה מתונה בלבד של הביקושים לדירות גם מצד משקיעים תושבי חוץ. כתוצאה מכך תהיה גם ירידה בשיעורי המימון של המשכנתאות.

רויטר ציין עוד כי השפעת הצעדים האחרונים של בנק ישראל לצינון השוק הורידו את היקף האשראי לדירות לרמה של 3 מיליארד דולר בחודש. במאי 2011 עמד היקף האשראי על כמעט 4.8 מיליארד דולר ערב הגבלת הרכב המשכנתא (הגבלה של עד שליש מהמשכנתא בריבית הפריים) כאשר בסך הכל עלה היקף האשראי לדיור ב-73% מאז 2006 ל-45 מיליארד שקל ב-2011. רויטר שלל את האפשרות של בועה במחירי הדיור, בין היתר, על רקע העובדה כי שיעור המשכנתאות שניתנות נמוך ממה שניתן בחו"ל כאשר האשראי ניתן בדרך קפדנית. כמו כן, הביקושים עדיין גבוהים כאשר דירות אינן עומדות ריקות לאורך זמן.

בכנס נכח גם אריאל אטיאס, שר הבינוי והשיכון, שאמר כי המחירים חזרו לשפיות: "לפני שנה-שנתיים היינו מקבלים במכרזים מחירים הגבוהים ב-200% מעל המחיר המינימלי של השמאי הממשלתי ולפעמים גם 300% משום החשש של היזמים שיש מחסור בקרקעות. מחירי המכרזים החלו לרדת ב-2011 וב-2012 אנו מקבלים מחירים סביב ההצעה של השמאי הממשלתי או קצת מעל. ב-3 השנים האחרונות שיווקנו מעל 100 אלף יחידות דיור כמעט כמו בשנות ה-90 הכל על מנת שיהיה קל יותר לקנות דירה. שינוי של 100 אלף שקל ביחידת דיור המשמעות היא לחסוך 600 שקל בחודש למשך 20 שנה".

אטיאס חזר על נסיונו לעודד את היזמים להקים פרויקטים של דירות להשכרה. "אנו מוכנים לתת את הקרקע באפס. זה ישתלם ליזמי ומוסדיים יוכלו להשקיע בהם. למה שכספי הפנסיה יושקעו בחו"ל. ב-2012 נמשיך לשים דגש על פרויקטים שכאלה". אטיאס קרא עוד לאוצר להוריד את מחיר הקרקע בפרויקטים של דיור בר השגה ב-20%, הצעה שהאוצר לא שש לקבל. "ללא הורדת מחיר הקרקע לקבלנים הדירות בפרויקטי בר ההשגה יימכרו במחירי שוק. רק בדרך של הנחה ניתן יהיה להפחית את מחיר הדירה הסופי"

בכנס דיבר גם אלי יונס, מנכ"ל הבנק, שהתייחס לחשש ממחנק אשראי במשק, וספציפית בענף הנדל"ן, עקב הצפי להגדלת דרישות ההון מהבנקים על ידי בנק ישראל. לדבריו, "החששות מובנים, אך קרוב לוודאי שמופרזים. כדי שהמערכת הבנקאית תמשיך לבלוט בסטנדרטים בינלאומיים, עליה להתיישר לפי דרישות ההון הבינלאומיות. מכל מקום, לבנק מזרחי טפחות יש מספיק הון פנוי כדי להמשיך ולצמוח".

אריאל אטיאס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי