בעלי קרקעות בפי גלילות: המינהל מעכב תוכנית הבנייה

במכתב אל שרי השיכון והפנים טוענים בעלי קרקעות פרטיים כי מאז שאישרה רמת השרון את התוכנית לבניית 9,000 יחידות דיור בפי גלילות, נמנע המינהל מהעברתה לוועדה המחוזית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> מדוע נתקעת התוכנית של פי גלילות? אם לקבל את הטענות שהועלו בדו"ח ועדת טרכטנברג, האשמים בעיכובים הם רכבת ישראל והקירבה לשדה דב. ואולם בעלי קרקעות פרטיים במתחם סבורים אחרת, וטוענים כי מינהל מקרקעי ישראל, בראשות שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, הוא הסיבה העיקרית לעיכובים. בשבוע שעבר פנו בעלי הקרקעות לאטיאס ולשר הפנים אלי ישי, בבקשה שיסייעו בקידום אישורן של תוכניות בינוי מפורטות למתחם, שעל פי תוכניות המתאר צפוי לכלול כ-12 אלף יחידות דיור.

לפני כחצי שנה המליצה הוועדה המקומית רמת השרון על הפקדת התוכנית המפורטת למתחם. הפוטנציאל של כלל המתחם, ששטחו 1,800 דונם, כולל הקמת 12 אלף דירות, מהן 9,000 בשטח המוניציפלי של רמת השרון ו-3,000 בשטח המוניציפלי של תל אביב. עו"ד משה שוב, המייצג את בעלי הקרקעות יחד עם עו"ד יוסף שגב, כתב לשרים כי "בספטמבר המליצה הוועדה המקומית רמת השרון להפקיד תוכנית מפורטת לכ-9,000 יחידות דיור בתחומה, והנה עד היום לא טרח המינהל להגיש את התוכנית לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שטחי גלילות

נקודת מפתח בקידום התוכנית היא ש-70% מהשטח הוא אדמות מינהל, והשאר מצוי בידיים פרטיות. במאי 2011 פנה מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, אייל גבאי, אל ראש המינהל הקודם, ירון ביבי, וביקש ממנו לבחון כיצד ניתן לשלב את הפרויקט בתוכנית הוד"לים שקידם אז ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בספטמבר אף המליצה ועדת התכנון המקומית רמת השרון על הפקדת תוכנית מפורטת ל-9,000 היחידות שבתחומה.

התוכנית המשיכה להיכלל בסדר עדיפות גבוה בממשלה, והבאה בתור לציין אותה היתה ועדת טרכטנברג, שכללה אותה ברשימת התוכניות שיש לקדם במהירות. הוועדה ציינה כי התוכנית אמורה להיות מוגשת עד נובמבר השנה, ולהיות מאושרת עד סוף 2013 ואולם כללה בהערותיה חסמים כגון רכבת ישראל, שנתיב שלה אמור לעבור במתחם, והגבלות בנייה בסמוך למתקנים ביטחוניים וקירבה לשדה דב.

ואולם בעלי הקרקעות סבורים שהדבר אינו צריך להפריע למינהל מקרקעי ישראל לקדם את התוכנית כבר עכשיו, ולהעבירה לטיפול הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב. "לא אגזים כי ערך חלקיה של המדינה לבדה באדמות המתחם אינו נופל מ-10 מיליארד שקל. בקרקע לאלפי יחידות דיור אלה, שבבעלות המדינה, ניתן יהיה להסתייע כדי לפתור ולו חלק ממצוקת הדיור. כך למשל, ניתן לקבוע שבחלקיה של המדינה ייבנו דירות לזוגות צעירים, דירות לדיור בר-השגה, דירות להשכרה ועוד", כתב עו"ד שוב במכתבו.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "תוכנית רובע גלילות מקודמת על ידי מינהל מקרקעי ישראל כתוכנית מתאר מפורטת בהנחיית הוועדה המחוזית (של משרד הפנים). שלב זה של התוכנית אינו מאפשר עדיין הוצאת היתרי בנייה, אולם הוא מהווה שלב מקדים לתכנון המפורט. התוכנית אושרה בהנהלת המינהל, וכן על ידי צוות ההיגוי. כמו כן, היא אושרה בוועדה המקומית של עיריית רמת השרון. בימים אלה הסתיים עידכונה על פי הערות כל הגורמים, והיא מצויה בסבב חתימות להעברה לוועדה המחוזית על ידי העירייה והמינהל. עם הפקדתה של התוכנית ניתן יהיה להתקדם באופן מואץ גם עם התכנון המפורט לשטחים שונים בתוך הרובע, ועל ידי כך לאפשר בעתיד את ההקמה בפועל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"