בלעדי |

מחקר: רפורמת התכנון תפגע ברשויות החלשות

לפי מרכז המחקר של הכנסת, הכנסות הרשויות המקומיות בפריפריה יקטנו בעקבות השינויים, בעוד שהמרוויחות יהיו דווקא הרשויות המקומיות החזקות

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

השינויים בחישובי היטלי ההשבחה, שמעוגנים ברפורמת נתניהו בחוק התכנון והבנייה, עשויים לפגוע ברשויות המקומיות בפריפריה, בעוד שהרשויות החזקות במרכז הארץ ירוויחו ממנו. כך עולה מדו"ח מרכז המחקר של הכנסת, שיוצג מחר (שלישי) בפני ועדת הפנים של הכנסת.

היטל השבחה הוא היטל שמשולם לרשות המקומית לאחר אישור תכנית שמעלה את שוויו של הנכס. מהדו"ח עולה כי כבר כיום המרוויחות העיקריות מגביית היטלי ההשבחה הן רשויות מקומיות במחוז מרכז ותל אביב, היות שעיקר הקרקעות ברשויות הללו נמצאות בבעלות פרטית. בערי הפריפריה, לעומת זאת, שם עיקר הקרקעות בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, משולם לרשויות חלף היטל השבחה, שהוא נמוך בהרבה מההיטל עצמו - 10% בלבד מהתקבולים, לעומת 50% שמשולמים בהיטל השבחה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

סך ההכנסות שקיבלו הרשויות המקומיות מהיטלי השבחה וחלף היטל השבחה ב-2010 עמד על 2.64 מיליארד שקל, גידול של 40% מאז 2008 . מתוך סך הכנסות אלה, סכום של 2.16 מיליארד שקל, שהוא 81.7% מסך ההכנסות הוא מגביית היטל השבחה, לעומת 484 מיליון שקל בלבד שהם 18.3% מסך ההכנסות מחלף היטל השבחה - המועבר בעיקר לרשויות מקומיות בפריפריה.

מסך כל ההכנסות שמקבלות הרשויות המקומיות ב-2010, הרשויות המקומיות במחוז מרכז קיבלו 50.1% מההכנסות בהיקף של 1.32 מיליארד שקל. במחוז תל אביב קיבלו 29.9% מסך ההכנסות שעמד על 791.6 מיליון שקל, מחוז ירושלים קיבל 195.2 מיליון שקל מסך ההכנסות, מחוז חיפה קיבל 137.2 מיליון שקל, מחוז דרום קיבל 105.4 מיליון שקל ומחוז צפון קיבל 90.5 מיליון שקל בלבד, שהם 3.4% מסך ההכנסות. לפי נתוני משרד הפנים במהלך 2010 קיבלה העיר תל אביב-יפו כ-366 מיליון שקל מסך היטלי ההשבחה שנגבו, המהווים 14% מסך ההכנסות הרשויות המקומיות.

המדינה, במסגרת הרפורמה לחוק התכנון והבנייה, מבקשת לקבוע כי שוויה של קרקע חקלאית לצורך חישוב היטל השבחה יהיה מעתה כ-20 אלף שקל בלבד לדונם, מבלי להתחשב בשוויה בשוק וכך לנטרל ממנה את שווי הציפיות ופוטנציאל העתידי. משמעות השינוי: העלאת היטל ההשבחה בעשרות עד מאות אלפי שקלים.

"המסקנה היא", נכתב בדו"ח, "כי גידול בתקבולים מהיטל השבחה בתוספת ירידה בתשלומי הפיצוי (לפי סעיף 197, רנ"ה), יביאו להגדלת המקורות העומדים לרשות הרשויות המקומיות, אך כאמור הגידול בהכנסות יהיה בעיקר ברשויות מקומיות חזקות יחסית הממוקמות במרכז הארץ".

פרופ' רחל אלתרמן, יועצת לוועדה ברפורמה לחוק התכנון והבניה מסבירה, "שינוי החישוב המנטרל את ערך הציפיות בקרקעות חקלאיות והמשך קיומו של חלף היטל השבחה, יפער פערים עצומים משמעותית בין רשויות מקומיות שונות. השינוי המוצע גם צפוי להגדיל את התמריצים של רשויות מקומיות חזקות באמצעות הפשרת קרקעות חקלאיות. נוצר מצב שהמחוקק בו בעת מגדיל פערים בין רשויות".

בהתייחס לתהליכים בשוק הבנייה למגורים בישראל מציינים כותבי הדו"ח כי מנתוני בניית הדירות בעשור האחרון נלמד כי נעשה ניצול לא יעיל של הקרקע. במהלך העשור האחרון היקף הבנייה של דירות צמודות הקרקע עמד על 43.3% מסך התחלות הבנייה, לעומת יחסן של אותן דירות בשיעור של 39.4% ב-2003. גם שיעור התחלות הבנייה לדירות בנות 3 חדרים קטן משמעותית משיעורן היחסי של 20% מסך היקף הבנייה ב-2000 ל-6.3% בלבד בשנת 2010. שיעור דירות בנות 5 חדרים ומעלה דווקא עלה באופן חד בעשור האחרון מ-39.2% בשנת 2000 ל-54.3% בשנת 2010.

הדו"ח מתאר עוד הגירה פנימית מכל המחוזות למחוז מרכז, ממנו עולה כי בממוצע רב שנתי היגרו כ-2.7 מיליון תושבים ממחוז למחוז. בכל המחוזות מדובר בהגירה שלילית, מלבד מחוז מרכז בו נרשמה הגירה חיובית אליו נכנסו 145.2 אלף תושבים בעשור האחרון. יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס מציין לעניין זה כי "הרפורמה עומדת לטפל בנושא מאחר ועם אישורה יפנו להכנת תוכניות מתאר כוללניות לכל ישוב שבמסגרתן תותווה מדיניות התכנון עם דגש להגדלת צפיפות הבניה וקידום פרויקטים של פינוי בינוי".

בנימין נתניהו ואריאל אטיאס
הכנסות המדינה ממיסי מקרקעין בשנים האחרונות
התפלגות ההכנסות מהיטל השבחה לפי מחוזות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"