מעונות סטודנטים הם מטרה ציבורית, מדוע דיור בר השגה לא?

כל כך הרבה רעיונות נזרקו לאוויר בנוגע לדיור בר השגה, לא יקרה כל אסון אם נוסיף אחד משלנו

רון צין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון צין

כל כך הרבה רעיונות/הצעות/סיסמאות נזרקו לחלל האוויר בנושא של דיור בר השגה, כך שלא יקרה כל אסון אם נוסיף אחד משלנו. העיקרון מוכר וידוע - במסגרת תוכניות בניין עיר חדשות, יוקצו לרשויות מקומיות זכויות לקבל לבעלותן אחוז מסוים מיחידות הדיור הכלולות בתוכנית. ההקצאה לא תהיה במגרשים נפרדים, אלה במשותף עם שאר הפרויקט, על מנת לא ליצור שכונות עוני מוזנחות. היחידות הבנויות יוקצו לזכאים, על פי קריטריונים שתקבע הרשות המקומית.

על מנת לממש את הרעיון הזה לא צריך שינוי חקיקה. צריך לנסות ליישם את החקיקה הקיימת, אפילו שהתהליך אינו קל, ויהיה מי שינסו להכשילו. כבר בפקודת העיריות המנדטורית נקבע שלעירייה יש סמכות לספק שיכון ל"מעוטי אמצעים", ולמטרה זו: (א) לרכוש או לחכור כל קרקע, לרבות בתים או בניינים אחרים שעליה; (ב) להקים שיכונים על כל קרקע; (ג) לרכוש או לחכור כל קרקע, כדי למוכרה או להחכירה חכירה ראשית או משנית, להקמת שיכונים למעוטי אמצעים על ידי אדם זולת העירייה.

סטודנטים על הדשא באוניברסיטת תל אביב

כלומר, אם תהיתם האם יש לרשויות המקומיות סמכות לעסוק בפתרונות דיור למעוטי אמצעים, אז התשובה לכך חדה ומפורשת. הסמכות קיימת, ובצדה, יש מי שיטען, שקיימת אפילו חובה.

עכשיו תשאלו, ובצדק, מי הם אותם מעוטי אמצעים? שאלה מצוינת. בהעדר הגדרה, אין תשובה אחת עליה. האם אלה כל מי שאין להם דירה? האם אלה אנשי העשירון התחתון? האם אלה זכאי משרד השיכון? האם זוגות צעירים בני המקום? השאלות מורכבות, והתשובות לא פחות, אבל בסופו של דבר, הרשות המקומית היא שתגדיר את הקריטריונים למבחן "מעוט האמצעים". אם תעשה כן בסבירות, בתום לב וללא שיקולים זרים - סביר להניח כי הקריטריונים יזכו לגיבוי שיפוטי כשיעמדו לביקורת בפני בית המשפט.

שיכונים למעוטי אמצעים אינם צומחים באוויר. כדי להקים אותם צריך קרקע, ולרשות המקומית בדרך כלל אין קרקע ואין כסף לרכוש קרקע. גם לכך החקיקה הקיימת מציעה פתרון - הפקעה ללא תמורה! חוק התכנון והבנייה קובע סדרה של שימושים ומטרות ציבוריות, שלמענם ניתן להפקיע קרקע ללא תמורה. החוק גם קובע ששר הפנים יכול להוסיף מטרות ציבוריות על אלה הקבועות בחוק. בעבר כבר נקבע על ידי משרד הפנים כי הפקעת קרקע לצורך הקמת שכונות מגורים לצורך קליטת עלייה היא מטרה ציבורית. גם נקבע שמעונות סטודנטים הם מטרה ציבורית. לפיכך, מדוע שלא ייקבע שהפקעת קרקע למגורים לחסרי דיור היא מטרה ציבורית?

לא נופתע אם הבקשה לקביעת "דיור בר השגה" כמטרה ציבורית לא תתקבל על ידי שר הפנים. יהיו לשר מן הסתם נימוקים טובים לסירוב. השאלה תהיה האם יהיו אלה נימוקים טובים מספיק כדי לעבור את מבחן בג"ץ. שאלה חשובה לא פחות היא האם תהיה רשות מקומית או ארגון אחר שיביאו את השאלה הזו להכרעת בג"ץ.

-

הכותב הוא עורך דין העוסק בתחומי המקרקעין ותכנון ובנייה, שותף במשרד עוה"ד שביט, בר און, גלאון, צין, יגור ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"