המינהל נגד חלמיש: הקפאת התביעות נגד תושבי כפר שלם אינה בסמכותכם

לפני שבוע החליט דירקטוריון חלמיש להקפיא את התביעות לפינוי מאות משפחות משכונת כפר שלם בתל אביב, אך במינהל מקרקעי ישראל טוענים כי ההקפאה אינה בסמכות החברה - וההליך המשפטי ממשיך להתנהל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> יותר משבוע לאחר שדירקטוריון חלמיש החליט להקפיא לשלושה חודשים את תביעות הפינוי נגד כ-500 משפחות המתגוררות בשכונת כפר שלם שבדרום תל אביב, מתברר שההליכים לפינוי התושבים ממשיכים להתנהל כסדרם. הסיבה לכך היא טענת היועץ המשפטי של מינהל מקרקעי ישראל, יעקב (ינקי) קוינט, כי ההחלטה על הקפאת התביעות לא נמצאת בסמכות דירקטוריון חלמיש, אלא צריכה להתקבל במועצת המינהל, הגוף שהסמיך את חלמיש לתבוע את התושבים.

את הצעת ההחלטה על הקפאת התביעות העלתה יו"ר הדירקטוריון של חלמיש, רחל תורג'מן, שנכנסה לתפקיד לפני כחודשיים. היא נימקה את הצעתה בכך שסכום הפיצוי המוצע כיום למתפנים מרצון עודכן לפני שנים רבות, והוא כ-700 אלף שקל למשפחה - סכום שרחוק מלאפשר רכישת דירה דומה באזור. הסיבה השנייה שהעלתה תורג'מן היא עריכת סקר תושבים במקום, שכן המספר המדויק של המשפחות המתגוררות במקום לא ידוע.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הדירקטוריון אישר את ההצעה פה אחד, על אף חוות דעת של היועץ המשפטי של החברה, עו"ד ליאור עמידור, כי החלטה מסוג זה אינה בסמכות החברה, וכי יש לקבל את אישור המינהל - כאמור בעל הקרקעות במתחם.

ואכן, מאז שהתקבלה החלטת ההקפאה, נמשכים ההליכים, כפי שמספר מזכיר ועד השכונה וחבר מועצת עיריית תל אביב, אהרון מדואל: "באופן אבסורדי, ארבע הקפאות קודמות בהליכים המשפטיים שנכפו מבחוץ על ידי הכנסת ומשרד השיכון נאכפו, ודווקא ההקפאה החמישית, שהוחלטה על ידי החברה התובעת עצמה, אינה מתבצעת".

ביום חמישי צפויה להתקיים פגישה בין תורג'מן לקוינט בנושא. "זה לא הוגן לבוא למשפחות שגרות במקום עשרות שנים ולהתייחס אליהן כפולשות ועברייניות", אמרה תורג'מן.

יו"ר דירקטוריון חלמיש, רחל תורג'מןצילום: אמיל סלמן

עוד לטענת תורג'מן, החלטה על הקפאת ההליכים התקבלה רק לאחר שקיבלה את הסכמת שר השיכון אריאל אטיאס ומנכ"ל המינהל בנצי ליברמן. "יש כיום חוסר אמון מוחלט בין התושבים למדינה, והנתק הזה מזעזע בעיני. אני מקווה מאוד להגיע להסדר עם המינהל ביום חמישי".

באופן מפתיע, דווקא מדואל מרוצה מההתפתחויות: "המינהל הכניס עצמו למלכוד. אם כל האדמות הן של המינהל, אז הוא צריך לבוא ולתבוע בעצמו. הטענה של המינהל כיום כלפי חלמיש, שלפיה הוא רק מאציל לה סמכויות על הקרקע, ושלמעשה היא חסרת סמכות ממשית - עשויה להתגלות כגול עצמי, כי המינהל יצטרך להסביר בבית המשפט איך בדיוק הוא מאציל את הסמכויות האלה".

עוד נודע, כי נושא הקפאת הפעילות המשפטית צפוי לעלות לדיון בישיבת מועצת מינהל מקרקעי ישראל הבאה, שתיערך ב-20 בפברואר. "אפילו אם קיבלנו החלטה שלא בסמכותנו, אפשר היה לעצור את התביעות עד 20 בפברואר, כשהנושא יעלה לדיון במינהל. מה כבר יקרה אם יחכו קצת?", טוענת תורג'מן.

מנכ"ל המינהל, בנצי ליברמן, מסר בתגובה: "בעיית הפינויים מכפר שלם היא פצע חברתי פתוח שצריך לטפל בו. המינהל מבקש לבחון מחדש פתרון שייתן מענה אחת ולתמיד לתושבי כפר שלם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?