בלעדי |

רשויות מבקשות כסף למתנ"ס ומשרד השיכון מממן הקמת מקווה

יישובים שזקוקים לסיוע במתנ"סים ובתשתיות קיבלו ממשרד השיכון מיליוני שקלים לצורך הקמת מקוואות. משרד השיכון: "המשרד מתקצב מוסדות דת רק במסגרת בנייה חדשה בשכונות חדשות, באמצעות תקן ברודט ליישובים בדירוג פריפריאלי מתאים"

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

ראשי רשויות מקומיות המשוועים לסיוע ממשלתי להקמת מבני ציבור, מקבלים ממשרד הבינוי והשיכון מיליוני שקלים לצורך הקמת מוסדות דת, בהם מקוואות, כשבחלק המקרים אפילו לא ביקשו סיוע למטרות אלה. מספר בעיות יש לסיוע מסוג זה: העברת סיוע לצרכים אלה בעייתית מכמה סיבות. הראשונה מצוינת באתר משרד הבינוי והשיכון עצמו - שם מפורטים היעדים שאותם מחויב המשרד לתקצב, בהם מוסדות תרבות והחברה למתנ"סים, אולמות מופעים וספריות; מוסדות חינוך כמו גני ילדים ובתי ספר; מוסדות רווחה כמו מעונות יום ומועדוני קשישים ומוסדות ספורט. לעניין מוסדות דת, נכתב באתר במפורש כי הדבר נעשה באמצעות המשרד לשירותי דת.

הסיבה שנייה נוגעת להיקף התקציב לייעוד זה, שהצטמק מ-203.7 מיליון שקל ב-2002 ל-17 מיליון שקל בלבד ב-2010. מכאן, שיכולת המשרד לסייע לרשויות הצטמצמה מאוד, ולכאורה הוא אמור לקיים סדרי עדיפויות קפדניים בכל הקשור להקצאת הכספים.

אריאל אטיאס

בין היתר, העביר משרד השיכון בשנים האחרונות 1.56 מיליון שקל להקמת מקווה בראש העין, 4.1 מיליון שקל למוסדות דת במודיעין, כ-2 מיליון שקל למקווה בבת ים ו-3 מיליון שקל למקווה וכביש למקווה בצור הדסה. לא כל ראשי הרשויות שמחו לקבל את הסיוע הנדיב.

והנה, במאי 2011 התקיים דיון במליאת המועצה האזורית מטה יהודה, שבו עלה לסדר היום אישור תקציב שניתן על ידי משרד השיכון להקמת מקווה - מה שהעלה שגרם לביקורת קשה בקרב נבחרי הציבור המקומיים. "עד היום לא קרה לי מקרה כזה", אמר ראש המועצה, משה דדון בישיבת המליאה. "קיבלתי בפקס שתי הרשאות ממשרד השיכון לבניית מקווה בצור הדסה, בלי לבקש".

גם יו"ר ועד היישוב, ציון גבאי, הביע תדהמה על המימון שנעשה. "עד היום כבר השקיעו 2 מיליון שקל. אני לא מבין את סדרי העדיפויות של משרד השיכון. אנחנו ישוב שסובל מחוסר בתשתיות ציבוריות וממצוקה קשה במבני ציבור כמו מתנ"ס, מרכז חוגים, מרכז מוסיקה, מרכז לקשיש, מועדונית לילדי בית הספר ומבנה לנערות במצוקה. למבנים אלה מדינת ישראל לא מוצאת את המשאבים. אני תמה ומתבייש שמשרד השיכון מוצא את הכסף למקווה ולא מוצא את הכסף למבני ציבור שמיועדים לכלל התושבים", אמר גבאי.

כנראה שלא מדובר בתקלה מקרית. לטקס חנוכת המקווה בשכונת נווה אפק בראש העין הגיע, בין היתר, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס. השר הדגיש בדבריו כי הסיוע ניתן משום שמדובר במקווה הראשון שמוקם באזור השכונות שנבנו לפני 20 שנה. ראש העירייה, משה סיני, שהודה על התמיכה, הגיב, אמר בתגובה שבשכונה חסרים מוסדות ציבור נוספים, ובהם מעונות יום.

בטקס חנוכת המקווה טהרת אסתר ברחוב הלפר בבת ים, ציין שר הבינוי והשיכון כי "כמו שבונים מבני ציבור רבים ברחבי הארץ, אנחנו שמים דגש על מקוואות. זו זכות גדולה למשרד לקחת חלק בבניית מקוואות, ומגמה זו תימשך ביתר שאת כפי שהיתה בשנים האחרונות".

ממשרד הבינוי והשיכון מזכירים בתגובה את ועדת ברודט, שקבעה כללים לגבי סיוע במימון מבני ציבור, וטוענים כי המשרד פועל בהתאם: "המשרד אכן אינו מתקצב כלל מוסדות דת - בתי כנסת ומקוואות - במסגרת השתתפות במוסדות ציבור. המשרד מתקצב מוסדות דת רק במסגרת בנייה חדשה בשכונות חדשות, באמצעות תקן ברודט ליישובים בדירוג פריפריאלי 1-4 בצפון ו-1-4 בדרום.

"לפי החלטה 1227 של מועצת מקרקעי ישראל, ביישובי מרכז הארץ יש גבייה מהקבלנים במסגרת הוצאות הפיתוח, עבור מוסדות הציבור הכוללים, בין השאר, גם בתי כנסת ומקוואות בהתאם לתקן. התקן קובע כללים ברורים של סל המוסדות ואנחנו פועלים בדיוק לפיו. בין 2005-2008 פורק משרד הדתות ובשנים אלה תקציבי מוסדות דת היו במשרד הבינוי והשיכון, ובנייתם של עדיין ספיחים אחרונים של מוסדות דת מאותה תקופה מסתיימת כעת".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "קיים חשש ממשי שמדובר במימון פוליטי ללא בסיס בחוק, ובכספים ייחודים בפועל".

ואולם כאמור, לפחות חלק מהמקוואות הוקמו במקומות שאינם חדשים, וגם אם הכל תואם את התקנות, שאלת סדרי העדיפויות של המשרד נותרת באוויר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"