משרד השיכון: הדירות בנות ההשגה יימכרו במחיר השוק

שר הבינוי והשיכון נעדר מהדיון שנערך היום בכנסת ביוזמת ח"כ אמנון כהן מסיעתו ■ מפגינים מחוץ לוועדה: "דיבורים כמו חול ואין מה לאכול"

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

הדיון בנושא דיור בר ההשגה מתנהל בקושי בוועדה המשותפת - פנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשותו של ח"כ אמנון כהן. הנוכחים בוועדה התפרצו לדבריו של ח"כ כהן שהחל להציג את עקרונות החקיקה וביקשו להבין את השורה התחתונה: מה יהיה מחיר הדירה.

דקות ספורות לפני הדיון בוועדה הוציא שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, הודעה לפיה בכוונתו להתנגד לחוק דיור בר השגה אם לא יקבע מחיר מוזל. אטיאס נעדר מהישיבה ולא הגיע כדי להציג עמדתו בנושא הבוער ביותר.

"מדובר בחוק חשוב שמטרתו לקדם דיור בר השגה, אולם אני מתנגד לחוק שאינו קובע את מחיר הדירה", נמסר מלשכת אטיאס, "ללא קביעת מחיר הדירה הזוגות הצעירים לא יוכלו לממש את חלום קורת הגג במחירים מוזלים. החוק שנוסח במשרדי המשפטים והבינוי והשיכון עבר שינוי בניגוד לעמדתי ולעמדת המשרד שחייבה קביעת מחיר מוזל לדיור בר השגה. הכוונה שלנו הייתה כי כמו במודלים דומים ברחבי העולם - מחיר הדירה יעמוד על 20% פחות ממחיר השוק למטר בנייה".

אריאל אטיאס

חרף דעתו של אטיאס כי לא יצביע בעד קידום הצעת החוק - אם לא יוכנס הסעיף לדיור מוזל, נציגת משרד הבינוי והשיכון הציגה עמדה אחרת של המשרד. "מה שיקבע את מחיר דירת ברת השגה הוא השוק, בהתייחס להיצע וביקוש", אמרה שרה צימרמן מנהלת אגף נכסים ודיור במשרד הבינוי והשיכון. "גם מחיר הקרקע הוא פונקציה של היצע וביקוש, לכן ככל שההיצע גבוה יותר, מחירי הקרקע יהיו נמוכים. שר הבינוי והמינהל שיווקו בשלוש השנים האחרונות כ-100 אלף דירות בשלוש השנים האחרונות וכיום אנחנו כבר רואים את תגובות השוק: היקף העסקות יורד ולא כל המכרזים נסגרים. עם זאת, זה לא סוף הדרך, אלא תחילת הדרך - עד שייקבע מנגנון שיבטיח שהדירות ימכרו במחיר נמוך ממחיר השוק. סך הכל, החוק לדיור בר ההשגה הוא חוק טוב היות והוא מייצר מוצרים שאינם קיימים בשוק, כלומר דירות קטנות ודירות להשכרה במסגרת תוכניות הבנייה, מה שלא קיים היום".

הפגנה מצומצמת התנהלה מחוץ לחדר הוועדה אך הקריאות של "דיבורים כמו חול ואין מה לאכול", וצעקות כי "אלו הדירות שלנו" נשמעו היטב בתוך הוועדה. ח"כ נינו אבסדזה התפרצה ואמרה כי "יש כסף אבל אין דירות". ח"כ כהן שלא הצליח להשתלט על הדיון איים על הנוכחים כי יוציא אותם החוצה והראשונה שיצאה מהישיבה היתה ח"כ אבסדזה.

"אני איש מעשה", ניסה להסביר ח"כ כהן את מהות הישיבה, "אפילו מסיבת עיתונאים לא רציתי אבל אמרתי שזה חשוב. בואו נקיים ישיבה מתורבתת - זו ועדה שעושה עבודה מקצועית ואמיתית. עשינו עבודה לא פשוטה מול הממשלה, מדובר בנושא כאוב החוצה את כל המפלגות בחברה". בשלב מסוים איים ח"כ כהן כי ינעל את הישיבה.

אמנון כהן

"איך מבטיחים שיהיה דיור מוזל" המשיכו וצעקו חברי הכנסת "ואיך מגדירים מה זה דיור בר השגה?" ח"כ אורלי לוי אמרה בוועדה כי "אם לא קובעים מחיר מינימום ומקסימום אנחנו נותנים מתנה ליזמים ולא השגנו כלום". "יש משמעות לחוק אם הדיור לא מוזל?" שאל ח"כ ג'מאל זחאלקה.

"לוועדה הזו יש יכולת להדריך את הממשלה", אמר ח"כ דב חנין שהוסיף כי "אם לא יהיה דיור בר השגה אמיתי אנחנו צריכים לומר לממשלה - הרפורמה לא תעבור, זה האמצעי היחיד שיש לוועדה הזאת. כשאנחנו מדברים על דיור בר השגה אנו עוסקים בנושא שהוציא את כל האזרחים החוצה - המדינה חייבת לקחת אחריות".

ח"כ כהן ניסה להשיב לכל המשיבים ואמר "כבר ציינתי שהחוק לא מגובש סופית ולא הכל מופיע בו. יש דברים שעוד לא סיימנו - צריך להגיע להחלטה שמחיר הדיור יהיה נמוך ממחיר השוק. כל הנושא נמצא בדיונים ואין כרגע הסכמה. יש הידברות מול משרד ראש הממשלה אבל אנחנו בשלב של הדיבורים".

הארגונים החברתיים תקפו היום את משרד השיכון. התנועה לצדק חברתי - ב' זה אוהל מסרה בתגובה כי "זה לא גשם בחוץ, זאת הממשלה שיורקת עלינו. דיור בר השגה אמור להיות דיור שאזרחים עובדים יכולים להרשות לעצמם. היום אמרה הכנסת שהמחיר הוא לא פקטור. לאזרחים העובדים המחיר הוא הפקטור הראשון בקביעת היכולת להשיג את הדירה".

סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה, אמרה כי "הממשלה משקרת לנו בפנים. שוב מנסים להשתמש בשפה של המחאה רק כדי להונות את הציבור. חשוב להדגיש: דירה במחיר השוק היא לא דירה בת השגה. הרי מחיר השוק הוא בדיוק המחיר המופרך שאנחנו כבר לא מסוגלים לשלם.

"תחת הכותרת המחייבת 'דיור בר השגה' מכריזה הממשלה שלא יתקיים כאן לעולם דיור בעלות נמוכה ביחס להכנסה - משמעותו האמיתית של המושג בעולם המערבי. היום, לראשונה בהיסטוריה של המדינה, מגדירה הממשלה מהו הדבר שעומד בבסיס המחאה החברתית, אלא שאין שום תוכן ממשי להבטחה שלה כל עוד ההגדרה מתעלמת ממחיר הדירה והמדינה אינה מפקחת על המחיר שמשלמים האזרחים. ההחלטה מנותקת לחלוטין מהמשמעות של המושג בכל מדינה מערבית אחרת בעולם.

"זה לא דיור בר השגה אלא בלוף בר השגה והונאה חמורה של הציבור. דיור אינו רק קורת גג - המקום בו אנו גרים משפיע באופן ישיר וכמעט אבסולוטי על סיכויינו למצוא עבודה, לזכות בהשכלה, לשלוח את ילדנו לבית ספר טוב ולמרפאה נקיה כשצריך. דיור אינו רק מצב טכני, הוא מה שקובע איך תיראה שארית חיינו. כל סטייה מהנחה זו היא היתממות, שתוצאתה דעיכה מתמדת לחברה הישראלית".

"חשוב להדגיש - יש פתרונות שניתן ליישם באופן מיידי. דיור בר-השגה אמיתי מיושם כבר שנים במדינות כמו אנגליה, צרפת, אוסטרליה ואפילו בארה"ב - חסידת השוק החופשי. צריך לקבוע שהמחיר של דירה בת-השגה נמוך ממחיר השוק ומהווה נתח משמעותי מכל פרויקט שנבנה במדינה. אנחנו לא דורשים מהממשלה נס אלא יישום של פתרונות פשוטים לבעיות אמיתיות ודחופות. לפעמים נדמה שהמאמץ לרמות את הציבור גדול יותר מהמאמץ לפתור את המצוקות שהוציאו מאות אלפים לרחוב".

יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי אמר כי "מה שקרה אתמול זה ניצול ציני של תנועת המחאה. ההתערבות של ראש הממשלה אתמול היתה לא רצינית. במו ידיו הוא נתן הכשר ליוזמה הפוגענית למכירת החיסול של מעמד הביניים. אנו דורשים מראש הממשלה להתערב באופן אמיתי במשבר ולקבוע תנאי סף של יציאה לעבודה כתנאי לקבלת ההטבה לדיור מוזל, וכן תגמול הולם יותר לבוגרי שירות צבאי ואזרחי ולאוכלוסיה העובדת. אנו תולים תקווה בכם נבחרי הציבור לגרום לזה להתקיים".

המטה לתכנון אחראי המורכב ממספר ארגונים חברתיים וסביבתיים שחברו יחד למאבק נגד רפורמת התכנון והבנייה מתרה כי ההגדרה המבישה של הצעת החוק לדיור בר השגה הינה רק סימפטום להתעלמות מהאינטרסים והצרכים החברתיים הרבים שמצויים ברפורמה אם תעבור במתכונתה הנוכחית.

שירלי רקח, רכזת המטה לתכנון אחראי מזהירה כי "רפורמת התכנון והבנייה המוצעת אינה חברתית ואסור לאשר אותה במתכונתה הנוכחית. בנוסח הצעת החוק מופיעות פגיעות חברתיות רבות שכוללות בין השאר את הדרתו של הציבור מהליכי התכנון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית