הקריטריונים לדיור בר השגה: ללא כושר השתכרות ועדיפות לנשואים

ההערכות הן כי זוגות שנישאו מוקדם יקבלו עדיפות על פני יוצאי צבא ■ 45% מהדירות יינתנו למשפחות עם 3 ילדים ומעלה ■ אטיאס: הכנסת קריטריון כושר השתכרות תפגע באוכלוסיות החלשות ■ יחימוביץ': "המשך מדיניות הקפיטליזם החזירי מבית מדרשו של נתניהו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יומיים לאחר הסערה שחוללה ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) שחשפה את העדיפות שהעניק שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס (ש"ס), בדיור הציבורי לאוכלוסייה החרדית על פני נכים משפחות מרובות ילדים לתנאיהם של נכים, קיימו הבוקר (ד') אטיאס ומנהל מינהל מקרקעי ישראל מסיבת עיתונאים להצגת הקריטריונים לדיור בר השגה.

אריאל אטיאס

מהמסמך שנוסח עולה כי שר הבינוי והשיכון התעלם מהלמצות ועדת טרכטנברג ולא הכליל ברשימת הקריטריונים לדיור בר השגה ומחיר למשתכן את נושא מיצוי כושר ההשתכרות. עם זאת, החידושים המהותיים שנעשו הם: העדפה בניקוד ליוצאי צבא ומשרתי מילואים וניקוד עודף שיינתן לזוגות נשואים. הערכות הן כי זוגות שנישאו מוקדם, המזוהים לרוב עם המגזר החרדי (המהווים רק כ-8% מכל האוכלוסייה), עשויים לקבל עדיפות על יוצאי צבא. עם זאת יש לזכור כי בסך הכל מדובר בשיווק של כ-5,000 דירות שימכרו במחירים מופחתים במסגרת מכרזי מחיר למשתכן או דיור להשכרה. מועצת מינהל מקרקעי ישראל עתידה לאשר ביום ב' את הקריטריונים ולאחריהם הם יועברו לאישור סופי במשרד האוצר.

בהתאם למסמך, 20% מהדירות שישווקו במחירים מוזלים יינתנו ליחידים מעל גיל 35 או למשפחות ללא ילדים, 35% מהדירות יינתנו למשפחות בעלות ילד אחד או שניים ו-45% מהדירות יינתנו למשפחות שלהן 3 ילדים ומעלה. עוד עולה מהמסמך כי עד 80 נקודות ינתנו גין שנות נישואים או עליה, לפי 8 נקודות זיכוי לכל שנה. למשפחות בהן אחד מבני הזוג שירת בצבא או נמצא בשירות מילואים הם יזכו לעד 20 נקודות, אך רק ב-50% מהמכרזים.

יוצא אם כך כי הציבור החילוני שלרוב מתחתן מאוחר, יוכל לקבל בין 15-20 נקודות בלב לרכישת דירה מוזלת. זוגות שנישאו בגיל מוקדם לעומת זאת, המזוהים לרוב מהמגזר החרדי, עשויים להינות יותר מההטבות היות וניתנת להם אפשרות לקבל עד 8 נקודות זיכוי לכל שנת נישואים. זוגות כאלה, המתחתנים בממוצע בגיל 20, תוך שנתיים יזכו ל-16 נקודות ותוך 3 שנים ל-24 נקודות, יותר מיוצאי צבא בגיל זה. בהתייחס לנתון שציין שר הבינוי והשיכון, לפיו זוגות נשואים רוכשים דירה תוך 7 שנים מיום נישואיהם, הרי שבתום התקופה זוג נשוי שהתחתן בגיל 20, עד גיל 27 כבר צבר 56 נקודות.

אטיאס השיב לעניין זה כי היועץ המשפטי לממשלה, שבחן את הקריטריונים, החליט להגביל את ההטבות ליוצאי צבא, כדי שהדבר לא ייפגע באוכלוסיות אחרות, בהן ערבים. "מאז הקמת ממשלת רבין ב-1994 חשבו שנכון יותר לתת עדיפות למשפחות מרובות ילדים", אמר אטיאס. "באוגוסט האחרון בוטלה לחלוטין ההעדפה למשפחות גדולות".

"כמו-כן, מאז הקמת המדינה לא ניתנה עדיפות ליוצאי צבא בבנייה רוויה במרכזי הערים", הוסיף. "היה חשש שבית המשפט העליון לא יאשר דבר כזה, כי זה מפלה מיעוטים. מהיום אנחנו נותנים עדיפות ברורה למי ששירת בצבא' אך מחשש לאפליה הגבלנו את שיעור השיווקים שיצאו ליוצאי צבא".

"כושר ההשתכרות מדיר את החלשים מדיור בר ההשגה"

בעניין כושר ההשתכרות, הסביר השר אטיאס כי הוחלט שקריטריון זה לא ייכלל בשל התנגדות ביטוח לאומי. "קריטריון מיצוי כושר השתכרות לשני בני הזוג בהיקף של 125% נשר", אמר אטיאס, "דנו ארוכות על כך עם נציגי המשרד ומינהל מקרקעי ישראל. משרד לביטוח לאומי הביע התנגדות לכך, בין היתר, בשל הראייה שלא נכון לתעדף מי ששפר עליו גורלו ושני בני הזוג עובדים, ולא משנה מה הסיבה לכך, לעומת כאלה שלא שפר עליהם גורלם ולא עובדים".

"בקרב 30% ממחוסרי הדיור בישראל עובדים שני בני הזוג. יש כל מיני סיבות שאנשים לא עובדים, אם זה מגבלות שונות, או מובטלים. ההחלטה כזו אם היתה מתקבלת, היתה מדירה את החלשים מדיור בר ההשגה".

עוד הוסיף אטיאס בהמשך כי עניין כושר ההשתכרות לצד העדיפות שניתנה לזוגות נשואים, הופך לא רלוונטי אם השיווקים נעשים באזורים חרדים מובהקים. "השאלה בסופו של יום היא איפה משווקים את יחידות הדיור. מתוך 100 אלף דירות ששיווקניו מאז שנכנסתי לתפקידי, לא היתה שכונה אחת בבניה לגובה בערים חרדיות. לעניין עצם הניקוד. מדוע יש צורך בניקוד לזוגות נשואים? השכל הישר והצוות המקצועי מצא שיש לתת תעדוף למי שנשוי יותר זמן, כי אז יש לו קושי רב יותר לרכוש דירה".

"לרוב הציבור בישראל לוקח עד 7 שנים לרכוש דירה, המשמעות היא שמשפחה ממוצעת שבה יוצאי צבא, נמצאים במקום טוב יותר, היות שהם כבר זוכים למינימום של 15 נקודות. בכל סימולציה שלא נעשה נמצא שהקריטריונים הנוכחיים שונו כך שהם נותנים עדיפות מובהקת ליוצאי צבא. אנחנו ממתינים מאז אוגוסט לאישור הקריטריונים לדיור בר ההשגה ומחיר למשתכן, נושאי השירות הצבאי היה חשוב ומהותי עבורי ולדעתי הבאנו כאן בשורה לציבור תוך הדרת משפחות המרובות ילדים".

ירידה של 20% במכירת דירות ביוזמת משרד השיכון

בניגוד להצהרותיו של שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, על הצפת השוק בקרקעות לבנייה, נמשכת מגמת הירידה בהיקף מכירת הדירות שנבנו על קרקעות ששיווק המשרד - מגמה שהחלה בתחילת העשור הקודם. ב-2011 נמכרו 4,008 דירות בלבד, לעומת 4,853 ב-2010 - ירידה של כ-20%.

מנתוני משרד השיכון עולה כי הערים שבהן מספר הדירות שנבנו על קרקעות ששיווק המשרד ונמכרו על ידי חברות נדל"ן היה הגבוה ביותר הן יבנה ומודיעין - 388 דירות בכל אחת. בקרית גת מערב שווקו 280 דירות, ובאשקלון - 260 דירות. ב-2010 בלטו ברשימה רמת בית שמש ומודיעין, עם 794 ו-698 דירות בהתאמה.

יזמי נדל"ן אומרים כי חרף המכ רזים שמוציא המשרד, שיווק הדירות על ידם יוצא לפועל רק כשנה לאחר הזכייה במכרז בשל עיכובים ביורוקרטים ותנאים מגבילים. לדברי נדב ליסובסקי, סמנכ"ל השיווק בחברת הבנייה ב. יאיר שזכתה במרכזים לבניית דירות בבית שמש, מצליח ומודיעין החל בפברואר 2010, "עד היום לא התחלנו לשווק את הדירות. אנחנו מקווים שנקבל בקרוב היתרים לשיווק בבית שמש. לגבי המכרזים האחרים, אנחנו מקווים שנקבל היתר עד סוף 2012".

"מרבית מכרזי הקרקעות שמוציא משרד הבינוי והשיכון נתקעים, ולוקח יותר משנה עד שהיזם מתחיל את השיווק בפועל", אומר חנן מור, מבעלי השליטה בקבוצת חנן מור. לפני כשנתיים וחצי זכתה הקבוצה במכרז של המשרד לבניית 82 דירות ביישוב מצליח, אך רק לפני כשנה החלה בשיווקן. "היתה לנו בעיה בתקצוב בניית המחלף שהיה אמור לחבר את השכונה לרמלה. ראש העירייה סירב להוציא היתרי בנייה ללא פתרון הבעיה, מה שדחה את השיווק.

"חוסר הוודאות מתגלגל לבסוף על רוכשי הדירה, וכל דחיית שיווק פירושה תוספת של 10-25 אלף שקל למחיר הדירה. במכרזים שמוציא המשרד יש לא אחת התנגדות של ראשי הערים או חסמים בפיתוח תשתיות - גורמים שמעכבים במידה רבה את שיווק הפרויקטים".

ליף: זה לא דיור בר השגה, זה דיור בר ש"ס

מסיבת העיתונאים של השר אטיאס התקבלה בתרעומת על ידי מנהיגי וחברי תנועת "ב' זה אוהל"

דפני ליף ציינה כי : "השר אטיאס כנראה לא הפנים את אירועי הקיץ האחרון. השר אטיאס כנראה לא מבין שהוא שר השיכון של כולנו. לא ייתכן שאחרי קיץ שלם של קריאה בהפגנות המוניות לצדק חברתי ושישה חודשים של מאבק תהיה התעלמות מוחלטת החלק כה נכבד מהציבור העובד שקורס תחת הנטל".

"מעמד הביניים הוא הוא הכוח המניע של הכלכלה, וכוח זה הולך וקורס תחת הנטל במקביל לספיגת עלבונות מצד הממשלה המתעלמות מזעקות המצוקה היומיומית. לא ייתכן שכושר ההשתכרות, הקריטריון החשוב שמגלם בתוכו את המדד של השכבות העובדות של החברה, ייפול שוב בזכאות לדיור בר השגה. לא ייתכן שיותר משליש מהציבור העובד, התורם למדינה, הקורס אט אט מטה יהפוך לשקוף בהגשת הקריטריונים למינהל מקרקעי ישראל".

"צעירים, משפחות צעירות, זוגות בוגרים הנושאים בנטל ילדיהם בגלל יוקר המחייה- כל אלו, השר אטיאס, הם חלק מהחברה הישראלית המתחזקת את אלו אשר אינם עובדים, אינם תורמים לחברה ביומיום ואינם משלמים מסים".

מירב כהן, חברת תנועת הצעירים "התעוררות" במועצת העיר ירושלים מציינת כי דווקא בתכניות המיועדות לאוכלוסיות חלשות מאוד, כמו סיוע בשכר דירה וסיוע לדיור הציבורי, נכנס הנושא של מיצוי כושר ההשתכרות. "עסקות של מחיר למשתכן מיועדות לבעלי הכנסה גבוהה, לאנשים שמסוגלים לקחת משכנתא, ודווקא כאן שר הבינוי והשיכון לא התייחס לסעיף שמחייב מיצוי כושר ההשתכרות, לעומת תכניות המיועדות לאוכלוסיות נזקקות, שם נכלל סעיף זה. אם הטיעונים של שר הבינוי והשיכון היו אמיתיים, זה היה צריך להיות הפוך. השר פותר את הציבור בתרגילים דמגוגים בטענה חסרת שחר שסעיף כזה יפגע במסכנים ביותר ולמעשה מתחמק לתת סיוע דווקא למי שהכי מגיע - שזו האוכלוסיה שעובדת קשה ועדיין לא סוגרת את החודש".

בעקבות מסיבת העיתונאים הודיעה אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית כי תערוך הפגנה נגד הקריטריונים שנקבעו על ידי שר הבינוי והשיכון, המתעלמים מנושא מיצוי כושר ההשתכרות. ההפגנה תתקיים ביום ב' מחוץ לבניין מינהל מקרקעי ישראל. "בכוונתנו לקרוא לשר האוצר להפעיל את סמכותו ולמנוע המשך אפליה של הציבור העובד והתורם ולבטל את החלטת השר אטיאס", אמר יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית איתי גטולר, "השבוע הוכיח לנו השר כי הוא מעדיף אינטרסים סקטוריאליים על טובתה האמיתית של מדינת ישראל. אנו הצעירים שהפגנו בקיץ לא ניתן לממשלה להמשיך ולצפצף על הציבור העובד והתורם ונלחם עד שהמדינה תעשה צדק חברתי לכל העם ולא רק לסקטורים ספציפיים".

ישראל ביתנו מתנגדת לקריטריונים; לא תיזום משבר קואליציוני

ישראל ביתנו הודיעה על התנגדותה של לקריטריונים שהציג אטיאס. יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן אמר היום כי "מדובר בהחלטה שעומדת בניגוד להבטחות ולסיכומים שהושגו עם הליכוד בעת אישור דו"ח טרכטנברג בממשלה".

ליברמן הודיע על כך ש"ישראל ביתנו תעמוד על כך שיש לכבד התחייבויות, ובטח כשמדובר בהתחייבות כתובה של הליכוד".

"אין לנו עניין במשבר קואליציוני, אבל נפעל בממשלה ובכנסת כדי שהסיכום עם 'ישראל ביתנו' ייצא אל הפועל", הוסיף ליברמן. "מעבר לעניין העקרוני של הפרת סיכום כתוב, הפרת ההבטחה היא התנערות של הליכוד מאחריות למשפחות שבן 2 בני הזוג עובדים, משלמים מסים, משרתים בצבא, ותורמים למדינה".

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב פנה הבוקר במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשם סיעתו והפציר בו שלא לאשר את הקריטריונים הסקטוריאלים שהציג אטיאס לזכאות לדיור בר השגה אלא לעמוד על קיום תנאים של מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי הסף לזכות - זאת בהתאם להמלצת ועדת טרכטנברג.

מיסז'ניקוב ציין כי "באוקטובר, טרם הדיון בממשלה אודות אימוץ דו"ח טרכטנברג, נחתם הסכם הבנות בין סיעת 'ישראל ביתנו', לבין ראש הממשלה, ולבין שר האוצר, אשר על פיו שר האוצר לא יחתום על החלטות מועצת מנהל מקרקעי ישראל שעניינן תנאי הזכאות לדיור במסגרת מכרזי מחיר למשתכן ושכירות מוזלת, בטרם תקבל הממשלה החלטה מפורטת בעניין".

הוא הוסיף כי "אין לנו ספק שגם אתה קשוב לאוכלוסיות אשר משתתפות בנטל הכלכלי ובמאמץ הלאומי. על כן, לא תאפשר לכרסם בעקרון העדפת אוכלוסיות אלו בזכאות לדיור בר השגה. על פי עקרון זה, הניסיונות האחרונים של שר השיכון לתת משקל משמעותי לקריטריון השירות הצבאי הינם מבורכים אך אינם מספיקים ואינם משרתים את צרכיה הכלכליים והחברתיים של מדינת ישראל".

יחימוביץ: "רק בעלי ההון בשוק הנדל"ן יקבלו מאטיאס מתנות מהמדינה"

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אומרת כי שר השיכון אטיאס ממשיך להיטיב עם בעלי ההון בשוק הנדל"ן ושולח את האזרחים להיאבק על דיור בשוק החופשי במקום להחזיר את האחריות לדיור לידי המדינה.

יחימוביץ' אומרת כי גם הסקטוריאליות נמשכת: "למרות הבטחתו של אטיאס כי 90% מהמכרזים יהיו במקומות של הציבור הכללי, שלושת המכרזים שיצאו בינתיים בתנאי מחיר למשתכן היו באפרת, הר חומה ובית שמש. תכניתו של אטיאס ממשיכה ומעמיקה את הפירוד ואת הסקטוריאליות באמצעות בניית שכונות נפרדות לחילונים ולחרדים (ב-50% מהמכרזים ההעדפה היא ליוצאי צבא וב-50% קריטריונים אחרים) ואת היפרדות המדינה למגזרים הנאבקים זה בזה על פירורי משאבים".

יחימוביץ' מציינת כי מכירת קרקע במכרזים בתנאי "מחיר למשתכן" היא צעד חיובי, אך הוא ריק מתוכן ללא מנגנון שמחייב את הקבלנים להתחיל לבנות תוך פרק זמן מוגדר, וללא פיקוח על כך שהדירה אכן נמכרת במחיר הנמוך בסופו של התהליך.

לדבריה, "אטיאס יכול היה לבחור בכלים אמיתיים שיביאו שינוי ובשורה לכלל אזרחי ישראל - לבנות דיור ציבורי, לחייב בנייה של דירות קטנות בכל פרויקט, לפקח על שכר הדירה של כלל האזרחים, אך במקום בחר להמשיך במדיניות הקפיטליזם החזירי מבית מדרשו של נתניהו באמצעות הטבות לבעלי ההון בשוק הנדל"ן שיקנו את הקרקע, ולמתי המעט שימצאו זכאים על פי הקריטריונים. שינוי יסודי בשוק הדיור ומימוש הזכות של האזרחים לדיור יקרו רק כאשר הממשלה תיכנס באופן עמוק לשוק הדיור, תבנה דיור ציבורי ותסדיר את מחירי השכירות והדירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו