בלעדי |

האוניברסיטה העברית תצמצם מעונות סטודנטים לטובת פרויקטי מגורים

הוועדה המחוזית ביטלה תוכנית להקמת מתחם מגורים על חלק מהמעונות בהר הצופים ■ האוניברסיטה: הביקוש למעונות קטן

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> ועדת טרכטנברג המליצה להגדיל את מלאי המעונות לסטודנטים, והממשלה אימצה את דעתה - אך לאוניברסיטה העברית בירושלים יש תוכניות דווקא לצמצם את מלאי מעונות הסטודנטים לטובת הקמת פרויקטים למגורים.

באוניברסיטה מסבירים כי הדבר נעשה בגלל שהיצע המעונות במתחם הר הצופים גדול מהביקוש. בדיונים שהתקיימו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ירושלים התברר כי הפרויקטים נועדו לכסות חובות של יותר מ-100 מיליון שקל שצברה האוניברסיטה.

במסמך של האוניברסיטה שהגיע לידי TheMarker נכתב: "לאוניברסיטה העברית עודף מהותי בכמות חדרי מעונות בקמפוס הר הצופים, והיא צופה כי הביקוש למעונות יקטן. לאור כך האוניברסיטה פעלה ותפעל בשנים הקרובות לצמצום היצע המעונות תוך התייחסות לכל הגורמים והצרכים".

כיום יש במעונות קמפוס הר הצופים כ-4,700 מיטות: 1,200 מיטות במעונות אידלסון-ברונפמן, 100 דירות סטודיו בבניין ליברמן, 1,800 מיטות במעונות מאירסדורף-רזניק, ו-1,600 מיטות במעונות כפר הסטודנטים שהקימה חברת אפריקה ישראל. מהמסמך עולה כי במעונות אידלסון מתכננת האוניברסיטה הסבה או מכירה של מבנים הכוללים כ-800 מיטות מתוך 1,200 המיטות הקיימות. גם במעונות רזניק מתוכנן שיפוץ, שיקטין את מספר המיטות מ-1,800 ל-1,400.

תוכנית שקידמה בשנה וחצי האחרונות האוניברסיטה להקמת מתחם מגורים על חלק ממעונות אידלסון (הר הצופים) בוטלה לפני כשבוע בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ירושלים. הפרויקט אמור היה לקום בשטח של 11.3 דונם בין הרחובות האצ"ל והלח"י בשכונת הגבעה הצרפתית, באמצעות הריסה של כ-200 חדרים במעונות אידלסון. התוכנית הציעה בנייה של חמישה מבני מגורים בני 12 קומות, שיכללו 204 דירות ושטחי מסחר.

צילום: אמיל סלמן

דיונים שהתקיימו בוועדה המחוזית בשנה האחרונה חשפו מחלוקת בין חברי הוועדה לאוניברסיטה בנושא חוקיות השימוש בקרקע וצורכי האוניברסיטה מבחינת תפוסת המעונות. עו"ד אורלי אהרוני, נציגת משרד המשפטים, ועמליה אברמוביץ, נציגת מינהל מקרקעי ישראל, ציינו כי מדובר בקרקע של המינהל, שהוחכרה לצורכי ציבור בלבד - ולכן יש מקום לבחינת הסכם החכירה לפני קידום התוכנית. ישראל עמיחי, מנהל חברת נכסי האוניברסיטה, הסביר בוועדה כי חוזה החכירה מאפשר לאוניברסיטה לנהוג מנהג בעלים בקרקע, ולכן גם לפעול לשינוי ייעודה. בנוסף הסביר כי חלק מהדירות מיועדות לבוגרי האוניברסיטה על ידי התאמתן לדירות שמתאימות לזוגות צעירים וחלקן יועדו להשכרה. הוועדה המחוזית לא השתכנעה, בעיקר כשהתברר כי "הדירות הקטנות המוצעות" הן בשטח של כ-100 מ"ר, ולכן לא מדובר בדירות זולות.

"זו הפעם השנייה שנציגי האוניברסיטה מגיעים לדיון ללא נתוני המעונות המלאים, כולל תפוסתם ומחירם", אמר ל-TheMarker גורם בוועדה המחוזית. "התעוררה תחושה שהם מתחמקים מחובתם לסייע לסטודנטים להישאר בירושלים ולספק להם מעונות. האוניברסיטה הודתה כי אין לה את האמצעים להקים את הפרויקט, כך שהמשמעות היא מכירת הקרקע וקידום מיזם נדל"ן ומכירת הדירות בשוק החופשי. ראוי היה שפרויקט כזה ימשיך להתנהל על ידי האוניברסיטה ולא על ידי אנשי עסקים".

"מעונות אידלסון הם המעונות היחידים שמאפשרים כיום השכרה במחיר סביר", טען שי וינשטיין, פעיל תנועת התעוררות בירושלים. "האוניברסיטה טוענת שיש לה הרבה חדרי מעונות ריקים, אבל לא מציינת שדווקא את המעונות שפועלים יפה היא רוצה להרוס".

לסטודנטים בקמפוס הר הצופים יש כמה חלופות למגורים: מעונות רזניק, שמצבם התשתיתי גרוע ומחירי השכירות בהם נעים בין 1,295-1,334 שקל לסטודנט בחדר יחיד, או 862 שקל לסטודנט בחדר זוגי. מחירים דומים גם מוצעים במעונות אידלסון. לעומת זאת, בכפר הסטודנטים שבפרויקט BOT של אפריקה ישראל, מוצעים חדרים ב-1,404-1,445 שקל לסטודנט.

בחצי השנה האחרונה קיימה אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית מאבק להוזלת מחירי המעונות. אמש קיימה האגודה הפגנה בהשתתפות מאות סטודנטים הנאבקים להוריד את מחירי המעונות.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד