קולנוע סביון בבת ים יישמר: מגדל המגורים שתוכנן במקום ישונה

הוועדה המחוזית החליטה בצעד חריג כי חזית המבנה והמבואה ישומרו לרווחת תושבי האזור

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

הוועדה להתנגדויות של הוועדה המחוזית מרכז החליטה בצעד חריג כי קולנוע סביון בבת ים יישמר. בתוך כך, תוכנית הבנייה שקודמה בתכנון האדריכל אילן פיבקו להקמת מגדל בן 25 קומות על חורבות בית הקולנוע, תשונה בהתאם לתוכנית שימור המבנה.

התכנית חלה על מגרש בשטח של 2.5 דונם בצומת הרחובות שדרות העצמאות וברודצקי והיא מהווה פרויקט הדגל של עיריית בת ים, שמבקשת שהמגדל ייתן דחיפה לאזור דרום העיר מיפו עד בת ים. התכנית שקודמה על ידי עיריית בת ים, חברת האחים חסיד ונוספים, הציעה להרוס את קולנוע סביון ולהקים במקומו מגדל מגורים יוקרתי בשילוב מסחר ומשרדים בן 25 קומות שיכלול 100 יחידות דיור בשטח ממוצע של כ-80 מ"ר כל דירה.

לפי התכנון, הפרויקט ייבנה כך ששתי הקומות הראשונות יהיו למסחר, 5 הקומות העליונות למשרדים והיתר למגורים. במסגרת התכנון יכלול הפרויקט דירות דופלקס, פנטהאוז, בריכת שחיה, קאנטרי קלאב, חדר כושר וקניון וכן הותר ליזמים כי גובה קומה יגיע ל-4.5 מטר.

את ההתנגדות לתכנית הציג האדריכל ניסן אלמוג בשם 150 תושבים ואמנים שטענו כי יש לשמר את המבנה ולהקצות בשטח המגדל שטחי ציבור. לדברי אלמוג, סטודנט לתואר שני בגיאוגרפיה ותכנון עירוני, כבר בשנות ה-30, נהגו תושבי יפו-בת ים וקצינים בריטיים להשתמש בשטח החולות כ"דרייב אין" מאולתר לצפייה בסרטים. בשנת 1957 הוקם קולנוע סביון מה שסימן את תחילתה של תרבות קולנועית באזור ובארץ בכלל, היות והיווה חלק מרצף של שישה בתי קולנוע על שדרות ירושלים. הקולנוע נסגר בשנות ה-80 אך היווה אייקון אדריכלי גם בשל חזיתו המאופיינת בבניית שתי-וערב של יחידות בטון.

במסגרת הדיון אמר גורי נדלר ממחלקת התכנון בעיריית בת ים כי הבניין הוא נכס חשוב בעיר וראוי להכין תיק תיעוד לבניין בתוספת הקצאת שטח לציבור כחללי הקרנה, התכנסויות ומוזיאון היסטורי - אך אמירה זו לא היתה חד משמעית . שמוליק גרואג, אדריכל השימור ויועץ השימור מטעם העירייה טען כי ניתן ליצור שילוב של שני המבנים, הישן והחדש, תוך הפיכת המבנה לשימור למבואה של החלק הציבורי-מסחרי.

קולנוע סביון בבת ים

לשאלת יו"ר הוועדה ליזמים, האם לדעתם "יש מקום לשלב ברמת הרחוב את המבנה?', השיב האדריכל אילן פיבקו שייצג את היזמים, כי לדעתו מסיבות רבות הדבר לא שווה שימור.

"אם להשאיר, הייתי משאיר את זה בצורה גמישה", אמר פיבקו בוועדה, "אפשר לשחזר, לפרק, או בצורה אחרת ליצור אלמנט פנימי בתוך המבנה". בניגוד לעמדה זו החליטה הוועדה כי חזית המבנה והמבואה ישומרו לרווחת תושבי האזור. המגדל ייסוג שני מטר מחזית המבנה, ותנאי להיתר בניה יהיה תיק תיעוד לכל מבנה הקולנוע ולא רק לחלל המבואה.

"ההחלטה להריסת קולנוע סביון התקבלה במערכת התכנון מבלי שהתקיים דיון בנושא שימור הקולנוע וההשלכות החברתיות של הקמת המגדל", מסביר אלמוג, "זאת תוך העדפה ברורה של האינטרס היזמי על זה הציבורי-עירוני. המאבק שהתנהל הוא לא רק לשימור המבנה אלא נוגע לנוסטלגיה בכלל של בתי הקולנוע בעיר שהלכו ונעלמו, גם מתוך מטרה שמקרה זה יהפוך לאבן בוחן לתופעות דומות נוספות ברחבי הארץ".

החלטת ועדת המשנה דרמטית לאור מדיניות התכנון שהיתה קיימת עד היום להריסת בתי קולנוע נטושים לטובת מיזמי נדל"ן. אחד מבתי הקולנוע שנהרסו בעיר הוא קולנוע בת ים בפינת הרחובות רוטשילד-דניאל. גם קולנוע קרן בבאר שבע נסגר לטובת פרויקט מגורים ענק, כך גם קולנוע ארמון ברחוב שנקר בחולון צפוי להיהרס לטובת בניין מגורים, קולנוע הדר בכפר סבא, קולנוע נווה בנס ציונה, קולנוע גן-אור, קולנוע היכל בפתח תקווה, קולנוע סביון בקריית ביאליק, קולנוע הדר, רמה ונגה ברמת גן ובתי הקולנוע אילת, רם ותל אביב בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש