פרויקט הענק מתקדם: "תוכנית קדמת השרון תועבר להפקדה עד סוף השנה"

במתחם שבין הרצליה, רמת השרון והוד השרון ייבנו 23 אלף יחידות דיור - 20% מהן דירות שלושה חדרים בשטח של עד 85 מ"ר ■ לדברי מתכננת מחוז מרכז במינהל מקרקעי ישראל, בשלב הראשון יקודם מתחם צור, בסמוך למזרח הרצליה, שבו ייבנו כ-2,000 יחידות דיור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> מינהל מקרקעי ישראל צפוי להגיש השבוע את תוכנית קדמת השרון (תע"ש) להפקדה - כך אומרת מתכננת מחוז תל אביב במינהל מקרקעי ישראל, גילי טסלר. התוכנית תופקד להתנגדויות עד פברואר בוועדה מיוחדת לקידום התוכנית, בראשות יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל אביב, גילה אורון.

מתחם תע"ש-השרון מתפרש על שטח של 7,600 דונם בין תחומי השיפוט של הרצליה, רמת השרון והוד השרון. על פי התוכנית, ייבנו במתחם ששימש בעבר למפעלי תע"ש שכונות מגורים שיכללו 23 אלף יחידות דיור. "תוכנית המתאר קובעת כי 20% מדירות המגורים במתחם חייבות להיות דירות שלושה חדרים בשטח של עד 85 מ"ר, במטרה ליצור מגוון", מסבירה טסלר. עם זאת, הבנייה והשיווק של הדירות במתחם עשויים להתחיל רק בעוד כמה שנים.

המתחם הגדול ייגזר למתחמים קטנים יותר, שלכל אחד מהם תאושר תוכנית מפורטת בנפרד. התוכנית הראשונה שתקודם היא מתחם צור, הסמוך לשכונת נוה עמל במזרח הרצליה, ובו כ-2,000 יחידות דיור. הסיבה לכך היא שזיהום הקרקע המשוער בו נמוך מזה שבשאר המתחמים, שעלויות הניקוי בהם לא ברורות. "ידוע לנו שבשטח שבו מתוכנן מתחם צור לא נעשו פעולות מזהמות במשך השנים, ולכן נוח היה להתחיל את התכנון המפורט דווקא בו", אומרת טסלר.

"אנחנו מכינים עכשיו את התוכנית המפורטת לשלב א' של תוכנית צור", מוסיפה טסלר. "השאיפה היא להשלים את הליך התכנון בעוד כשנתיים, אך כדי שזה יקרה, צריכים לקרות עוד הרבה דברים במקביל". אחד התהליכים שאליהם מתכוונת טסלר הוא השלמת תוכנית החיבור של השכונה לכביש 531, והשלמת סקר זיהום למתחם.

עוד כוללת התוכנית 1.6 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, מרביתם בשטח הוד השרון. 60% משטחי התוכנית מיועדים לצורכי ציבור - כבישים, מחלפים, קו של הרכבת והקו הצהוב של הרכבת הקלה, מבני ציבור ופארקים, בהם פארק מרכזי בשטח של 2,000 דונם.

הפקדת תוכנית המתאר תיעשה לאחר שנים ארוכות של מאבקים משפטיים שניהלו ארגונים ירוקים, ובפרט אדם טבע ודין ועמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון), נגד גופי התכנון והמינהל, בטענה שלפני התכנון יש לבצע סקר להערכת היקף זיהום הקרקע במתחם.

טענה זו נדחתה, ולפי הסכם טיהור הקרקע שעליו חתמו המינהל, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה, סקרי הקרקע המפורטים יבוצעו בשלב מאוחר ככל הניתן ולפני שיווק הקרקע ליזמים. "ראינו באתרים אחרים שבמשך השנים חלו שינויים ברמות הזיהום בעקבות מי גשמים, וכך המדינה חוזרת ועושה עוד סקר ועוד סקר", מסבירה טסלר את ההיגיון שבשיטה. "לכן לתוכנית המתאר שתוגש בקרוב יוצמד סקר זיהום היסטורי בלבד, הסוקר את הפעילות ההיסטורית של תע"ש".

בשלב השני, שהוא הפקדת התוכניות המפורטות, תופקד כל אחת מהתוכניות עם סקר זיהום. על פי ההסכם, שלב הטיהור עצמו, שצפוי לעלות כמה מיליארדי שקלים, ייעשה לאחר מתן התוקף לתוכנית המפורטת ולפני שיווק הקרקע ליזמים. "הכספים משיווק הקרקע המטוהרת הראשונה ייכנסו לקופה ויממנו את המשך הטיהורים", מסבירה טסלר.

הדמיית קדמת השרוןצילום: 3design

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר