בשלטון המקומי יוזמים תוכנית עצמאית לקידום דיור בר השגה

מרכז השלטון המקומי מזהיר כי תוכניות האצת הבנייה הממשלתיות רק יעבירו קרקעות לידי מי שגם כך יכולים לרכוש אותן. הרשויות מבקשות לקבל לידיהן סמכויות תכנוניות מורחבות, שיאפשרו להן לקדם פרויקטים

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> מרכז השלטון המקומי שוקד על תוכנית חדשה לייזום פרויקטים לדיור בר השגה בתחומי הערים, זאת לנוכח חוסר הפעילות הממשלתית בנושא. במרכז השלטון המקומי טוענים בין היתר, כי תוכניות האצת הבנייה הממשלתיות, נוסח ה"סופרטאנקר" והוועדות לדיור לאומי (וד"ל), לא עונים על המחסור בדיור בר השגה. כמו כן גורסים בשלטון המקומי, כי ההתייחסות של בנק ישראל למצוקת הדיור כאל מרכיב כלכלי בלבד אינה נכונה, משום שמדובר במשבר חברתי עמוק.

התוכנית, שנערכה על ידי ד"ר רמזי חלבי, היועץ האסטרטגי של מרכז השלטון המקומי, מתפרסמת על רקע הבעיות שבהן נתקלות רשויות מקומיות בבואן לקדם תוכניות לדיור בר השגה. עיריות תל אביב, אשדוד, ירושלים, טירת הכרמל, קריית אונו, רעננה, ראש העין ויהוד מנסות מזה יותר משנה לקדם תוכניות דיור בר השגה בתחומן.

בתוכנית החדשה, שתוצג בהרחבה בכנס ישראל שדרות לחברה שיתקיים בשבוע הבא, מוצעים פתרונות לדיור בר השגה, שישלבו בנייה חדשה עם חידוש ושדרוג שכונות ותיקות, כמנוע צמיחה לערי פריפריה. לצורך כך נדרשת הקצאת קרקע בהנחה מקסימלית לחברות בנייה שייבנו בפריפריה.

עוד מתלוננות הרשויות המקומיות, על המכשולים לאישור פרויקטים כאלה בוועדות המחוזיות, והן מבקשות לקבל לידיהן סמכויות תכנוניות מורחבות שיאפשרו להן לטפל בחסמי הביורוקרטיה השונים, על ידי הוספת תקנים ותגבור כוח אדם. בשלטון המקומי מעריכים כי פעולות בכיוון זה יצריכו תוספת תקציבית ממשלתית של כחצי מיליארד שקל.

לדברי עוזי דיין, נשיא הכנס, "הנושא המרכזי בכנס ישראל שדרות לפני שנתיים היה דיור בר השגה. מזכיר לכם משהו? חינוך, דיור ותעסוקה הם הנושאים המרכזיים שיאפשרו צמיחה וסגירת פערים, ובפרט בפריפריה".

הסופרטאנקר לא יפתור את הבעיה

במרכז השלטון המקומי מזהירים כי התוכניות הממשלתיות להאצת הבנייה, ובראשן הסופרטאנקר, לא עונות על הדרישות לדיור בר השגה, שכן באמצעים אלה מועברות קרקעות לידי מעטים שבין כה יכולים לרכשן. לדבריהם, התוכניות אינן כוללות קריטריונים לדיור בר השגה והרשויות המקומיות שבשטחן אמורים להיבנות פרויקטים לא משותפות באופן פעיל בקבלת ההחלטות.

השבוע נפגשו נציגי השלטון המקומי עם המשנה למנכ"ל משרד הפנים, שוקי אמרני, המכהן כיו"ר הוועדה הארצית לדיור לאומי, בנושא האצת תוכניות הבנייה והגדלת היצע הדיור בר השגה. היום אמורים נציגי השלטון המקומי להיפגש עם שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, ועם מנכ"ל משרדו. הפגישה תעסוק בעיקר בנושא ייזום בנייה ציבורית לזכאי משרד הבינוי והשיכון.

"אנחנו גוף ממלכתי, ואנו פועלים ומתמרנים בין המחאה החברתית לבין השלטון המרכזי", מסביר ד"ר חלבי . "אנחנו הולכים להיאבק על מספר עקרונות חשובים, ואם זה לא יילך בדרכים המקובלות נצא למאבק. השלטון המקומי מרכז תחתיו למעלה מ-200 רשויות מקומיות. נושא הדיור הוא בנפשנו וראשי הרשויות כבר החלו להיאבק בנושא, כדי להגדיל את היצע הדירות שבתחומן ולייעד את חלקן לדיור בר השגה. לצורך קידום הנושא אנחנו צריכים את התערבות השלטון המרכזי, ולוחצים בכל מקום אפשרי כדי לשנות סדרי עולם, המהווים כיום חסמים ביורוקרטים קשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"