פישר מודאג מירידת המחירים: ביקש מאטיאס להאט את שיווק הקרקעות

במשרד הבינוי והשיכון מעריכים כי הנגיד חושש שירידה במחירי הדיור עלולה לפגוע בבעלי המשכנתאות הגבוהות ובבנקים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, פנה לאחרונה לשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, וביקש ממנו כי יפעל להאטת קצב שיווק הקרקעות בידי מינהל מקרקעי ישראל. אטיאס, בתוקף תפקידו, אחראי על מינהל מקרקעי ישראל.

סטנלי פישר

בשבוע שעבר התבטא פישר בעניין והביע חשש במסיבת עיתונאים שכינס מהירידה במחירי הנדל"ן: "יש חשש שהמחירים בשוק הדירות כבר התחילו להתייצב ואולי אפילו לרדת", ציין הנגיד.

במשרד הבינוי והשיכון ובמינהל מעריכים כי פישר מבקש להאט את קצב שחרור הקרקעות והתחלות הבנייה, כדי להקטין את היצוע הדירות בשווקים, מה שיביא לשמירה על מחירי הדירות הגבוהים. לדבריהם, הנגיד חושש כי ירידות במחירי הדירות עלולות לפגוע במי שלקחו משכנתאות בהיקפים גדולים, ובעיקר בבנקים שנתנו את המשכנתאות.

הנגיד, בתוקף תפקידו, אחראי ליציבות הבנקים, כולל הבנקים למשכנתאות. עם זאת בפועל, התערבות הנגיד בשוק הדיור, הן כאשר דאג לפני מספר חודשים להגבלת היקף האשראי למשכנתאות, והן בפנייתו לשר אטיאס לאחרונה, מנוגדת לאינטרסים של השכבות החלשות המבקשות לרכוש דירה ראשונה.

במשרד השיכון אמרו אתמול כי מינהל מקרקעי ישראל לא יאיט את קצב שיווק הקרקעות. המשרד ימשיך לשווק קרקעות באזורי הביקוש בהתאם למיתווה שקבע ל-2011 ול-2012.

בתגובה נמסר מבנק ישראל כי: "בשיחה שהתקיימה בין הנגיד לשר אטיאס טען הנגיד מחד כי יש צורך בהמשך השיווק המהיר של קרקעות לבניה, במטרה להקטין את המחסר בדירות שהיה עד כה מהגורמים לעליית מחירי הדירות, אולם מאידך יש לשחרר את הקרקעות במינון נכון, לבחון היטב את היקפי השיווק ולהתאימם לצרכים ארוכי הטווח של שוק הנדל"ן ולהתפתחויות השוטפות בשוק זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?