המחיר האמיתי: 23 אלף דירות צפויות להיבנות על קרקע מזוהמת מפעילות מפעלים

עו"ד ענת בירן, שמייצגת את העמותה המתנגדת לבנייה במתחם תע"ש, רמת השרון: "התוכנית הופקדה לפני בדיקת הקרקע"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

על חטיבת הקרקע של מתחם תע"ש מתוכננת להיבנות כמעט עיר חדשה בהיקף של 23 אלף יחידות דיור על שטח של כ-4,900 דונם. השבוע עשתה התוכנית צעד נוסף בדרך ליישום כאשר הוועדה המשותפת לתכנון ובנייה של המחוזות תל אביב ומרכז אישרה את הפקדתה.

הקרקע, עם זאת, אינה בשלה לבנייה.עשרות שנים של פעילות מפעלי תע"ש הותירו זיהומי קרקע שקיומם ידוע, אך טרם נעשה סקר שבחן את חומרת הזיהום ומוקדיו.

ענת בירן

עו"ד ענת בירן ייצגה את עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) במאבק המשפטי נגד הפקדת התוכנית. "הטיעון המרכזי של אחל"ה היה זהה לטיעון המרכזי של אדם טבע ודין - שאי אפשר להפקיד תוכנית לפני שהקרקע נבדקה. אי אפשר לתכנן אזור למגורים ואחר כך לגלות שיש זיהום שיכשיל את תוכניות הבנייה או שעלות הניקוי כל כך גבוהה שזה לא ישתלם".

ידוע כמה יעלה סקר הקרקע?

"אם אני לא טועה מדובר בכמה מיליוני שקלים או עשרות מיליונים, שזה כסף שולי במונחים של פרויקט כזה".

הארגונים הירוקים ואחל"ה ניסו באמצעות בית משפט לאלץ את המדינה לבצע את הסקר לפני הפקדת התוכנית, אך ב-2010 איפשר בית המשפט העליון למדינה להמשיך בתכנון. "העליון אמר שמבחינה פורמלית המועד להעלאת ההתנגדויות הוא בשלב הפקדת התוכנית, ואי אפשר להשיג השגות תכנוניות לפני כן", מספרת בירן.

לדבריה, "העליון לא דחה את הטענות. הוא אמר שהן חשובות ושחובתה של הוועדה המשותפת לבדוק אותן, אלא שלדבריו טענו אותן מוקדם מדי. אנחנו חושבים שזה לא יעיל. בזמן שהגשנו את העתירה המדינה כבר היתה יכולה לבצע את הסקר".

למה חשוב כל כך לבצע את הסקר בשלב מוקדם?

"ברגע שהתוכנית תאושר ואפשר יהיה לשווק את הקרקע, יש חשש שהסקר יהיה פחות רציני או חלקי לעומת סקר שנערך מוקדם יותר, כשאין עדיין אינטרסים כלכליים.

"השאלה היא למה אנחנו צריכים להיות בניגוד עניינים עם הוועדה? למה יש ויכוח? איך אפשר להגיש תוכנית על קרקע שמצבה לא ידוע? זה מידע חשוב לא רק לתושבים אלא גם למדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"