חודשיים לאחר הפלישה: בצלאל יקים שלוחה בבית צעירות המזרחי

בית הספר לאמנות ישכור את המבנה בתל אביב ל-15 שנה החל באוגוסט 2013; יוזם הפלישה: "מתברר שכאשר שהעירייה רוצה, העירייה יכולה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> כחודשיים לאחר פלישתם המתוקשרת של עשרות פעילים חברתיים למבנה נטוש ברחוב דב הוז בתל אביב, אישרה אתמול ועדת הכספים של עיריית תל אביב את השכרתו לבית הספר לאמנות בצלאל לתקופה של 15 שנה, החל באוגוסט 2013. במקום תוקם שלוחה של המכללה.

בית הספר מתכנן להפעיל במקום שלוחה ללימודי עיצוב ואמנות לתואר שני וגלריה. בכך יחליף המרכז את פעילות האקדמיה לאמנות בשני מבנים נפרדים בדרום העיר. כמו כן יופעלו במקום שני גני ילדים עירוניים.

הנכס, המוכר כ"בית צעירות המזרחי", הוא מבנה בן ארבע קומות שנבנה בשנות ה-40 בתכנונו של האדריכל יעקב בן סירה. שטחו הכולל הוא 3,000 מ"ר, והוא שימש בעבר פנימייה ובית ספר של נשות המזרחי. השטח שעליו בנוי הנכס מיועד לשימוש ציבורי.

מאז 99' עומד המבנה נטוש, וברבות השנים איכלס הומלסים ונרקומנים. ב-2007 חזר בו בצלאל מכוונתו לשכור את המבנה לאחר שהעירייה ביקשה להטיל עליו את עלויות השיפוץ.

ב-2009 פירסמה עיריית תל אביב מכרז ראשון לשיפוץ המבנה ולהשכרתו, ואולם שתי הצעות שהוגשו נפסלו על ידי ועדת המכרזים. ב-2010 אישרה מועצת העיר לאגף נכסי העירייה לנהל משא ומתן פרטני עם גורמים שהביעו עניין במבנה. מעיריית תל אביב נמסר כי בין הגורמים שעמם נוהל משא ומתן נמנים המכללה למינהל, אוניברסיטת ניו יורק ומכללת שנקר.

בסופו של דבר הגיעה העירייה להסכמה על תנאי ההתקשרות עם בצלאל. על פי ההסכם, בית הספר ידאג להשלמת התכנון של שיפוץ המבנה, העירייה תבצע את השיפוץ ובית הספר ישיב את עלויות השיפוץ באמצעות שכר הדירה החודשי. שכר הדירה יהיה 52 שקל למ"ר לחודש, ויהיה צמוד למדד המחירים לצרכן.

עוד סוכם כי שטח של 300 מ"ר בקומת הקרקע יוקצה להפעלת שני גני ילדים עירוניים. הסכם ההתקשרות כפוף לאישור מועצת העיר. מעיריית תל אביב נמסר: "העירייה רואה בחיוב את השמשת הנכס כמבנה ציבורי ומברכת על כניסת מוסד חינוכי אקדמאי לשכונה, מה שיביא להתחדשות האזור ולהחייאתו עקב הגעת סטודנטים וצעירים לשכונה".

לפני כחודשיים, ב-22 באוגוסט, פלשו עשרות פעילים חברתיים למבנה כמחאה על אי הכשרתו ופונו כעבור זמן קצר על ידי המשטרה. "אני שמח לשמוע על השכרת המבנה. כעת מתברר שכאשר העירייה רוצה, העירייה יכולה", אמר יוזם הפלישה, לביא זיטנר, שחקן ויוצר מתל אביב. לטענתו, לפלישה היתה השפעה מכרעת על השגת ההסכם: "הסיפור הזה הוא הוכחה שבכוחנו לשנות. אני קורא להמשיך בפעולות מחאה, כי הן מזיזות משהו".

עם זאת אמר זיטנר כי על המבנה להיות מיועד לפחות בחלקו למגורים: "זהו מבנה עצום, ולא נראה לי שבצלאל יוכל לנצל את כולו רק לכיתות לימוד. אני קורא לבית הספר ולעיריית תל אביב להפוך לפחות חלק ממנו למעונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב