הבקשות המוזרות ביותר ממעצבי הפנים

איזה גרם מדרגות יתאים לביתו של טייס וכיצד מכניסים לדירה פונקציות של וילה? הצרכים המיוחדים של הדיירים עולים מדרגה

אפרת בראשי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת בראשי

בני הזוג טלי ואורן מתכננים לשפץ את הדירה שקנו לאחרונה. הם עשו מנוי למגזין עיצוב נחשב ומקפידים לבלות שעות ארוכות באולמות תצוגה של מטבחים וכלי סניטציה. הם אפילו הזמינו מחברת הכבלים את ערוץ "הבית והמשפחה" ומתייצבים בהרצאות שונות שמתקיימות בנושא עיצוב ושיפוץ הבית. "מדובר בהוצאה כספית גדולה מאוד, אם לא הכי גדולה מבחינתנו, ולפיכך התוצאה צריכה להיות מקורית ומעניינת", מסבירה טלי, "אורן חולם כבר שנים על בר שבלחיצת כפתור יתרומם מהרצפה ויופיע בסלון בשעה שאנו מארחים, והפנטזיה שלי היא להתקלח תחת כפת השמיים".

לא בטוח שדרישות הזוג יתממשו, אך כמותם רבים פונים לאדריכלים ולמעצבי פנים עם בקשות מיוחדות כדי שייצרו להם את בית החלומות, בדגש על כזה שלא דומה לשום דבר אחר, ובטח לא לדירה של השכן ממול. בקשות אלו אינן מגיעות רק מדיירי וילות מפוארות בארסוף, קיסריה, כפר שמריהו או מגדלי - YOO הן הפכו לטרנד פופולרי גם אצל המתגוררים בדירות שאינן מקוטלגות כיוקרתיות במיוחד.

מטבח המעלים את כל הציוד של האדריכלית ליאה כץ

"אני מאמין בחלומות ובאנשים חולמים", אומר האדריכל פיצו קדם, "לקוחות שחושבים אחרת ומחוץ לקופסה יגיעו ברוב המקרים לתוצאות מעניינות. לעתים בקשה מיוחדת עשויה להתפרש כמופרכת או כגחמה זמנית, אך אני מנסה לזקק את הבקשה ולבחון מהיכן היא מגיעה ומה ההיגיון שעומד מאחוריה. ללקוח שמבקש לדוגמה בריכה באמצע הסלון יש כנראה צורך עמוק ששוכן בתת-מודע שלו. זה גם מבוסס על אינטואיציה או חוויה מהעבר וסביר להניח שיש לכך הסבר. תפקידי כאדריכל הוא לפענח למה דווקא בריכה בסלון, ולאחר מכן למצוא אלטרנטיבה יצירתית אחרת - כי הרי ברור לי שבריכה באמצע הסלון היא גימיק שיאבד מקסמו תוך פרק זמן קצר".

להתקלח לאור הירח

בנייה, שיפוץ ועיצוב הבית היו בעבר תהליך די סטנדרטי. הלקוחות היו מפקידים את תכנון ביתם בידיהם הנאמנות של האדריכלים והמעצבים, ולא התעקשו איתם על הפתעות ואתגרים. כיום מדובר באופרה אחרת לגמרי. האדריכלית ליאה כץ מספרת על לקוחות שביקשו לשלב בביתם את כל הפונקציות שקיימות בווילות גדולות, כשלרשותם דירה בת 150 מ"ר בלבד. "התייחסתי לפרויקט הזה כאתגר. יש אדריכלים אחרים שהיו יכולים לומר: 'מצטערים. לא בבית ספרנו. בקשה זו אינה הגיונית וברת מימוש'", היא אומרת.

כץ, שהחליטה לקחת על עצמה את הפרויקט המורכב, יצרה חלל "גמיש" כפי שהיא מכנה אותו, המסוגל להשתנות בהתאם לצורכי הדיירים. כך למשל ביחידת ההורים, הנחשבת לחלל הגדול בדירה, היא הצליחה לייצר סאונה (יבשה) קטנה מעץ, ג'קוזי עגול ומערכת קולנוע ביתית שנשלפת מהתקרה בשעת הצורך. כץ מספרת כי "הדיירים ציינו שהם חובבים מושבעים של סרטים וביקשו כמה אפשרויות צפייה. לפיכך, מעל הג'קוזי מיקמנו תקרה מיוחדת שעליה ניתן להקרין סרטים, ובנוסף הכנסנו לבית מיני רובוט מהלך שמקרין סרטים כלפי למעלה".

גם במטבח הושקעה מחשבה יצירתית לאור בקשתם הכמעט בלתי אפשרית של הדיירים. בזמן הבישול הוא מתפקד כמטבח רגיל לחלוטין שמאובזר בכל הציוד החשמלי, ובערב נהפך לבר אירוח מואר, כשכל המכשירים נכנסים לתוך האי בלחיצת כפתור, המעלימה כל עדות לקיומם. "הלקוחה מאמינה בתורת הפנג שוואי, שלפיה לכל אדם יש ארבעה מצבי שינה", מציינת כץ, "לכן, הצבנו מיטה עגולה שמתכווננת באמצעות מנוע חשמלי ושלט, בסיבוב שנע על ציר של 360 מעלות. כך הדיירת יכולה לישון כל יום בכיוון אחר".

קדם, שציין כי הוא דוגל בהיגיון פענוח בקשותיהם המיוחדות של הדיירים, מספר על תושב חוץ שביקש לבנות בית קיט בישראל ללא מחיצות, כך שההבחנה בין הפנים לחוץ תיטשטש. לאחר תחקור הלקוח, קדם הבין שהוא הגיע מארץ קרה והוא מעוניין בכל מאודו ליהנות מהאקלים הים-תיכוני שלנו.

בית "מחייך" של פיצו קדם אדריכלים

הפתרון שהוצע ללקוח הוא ויטרינת זכוכית באורך 17 מטר, שבפתיחתה נעלמת לתוך כיסים נסתרים בקירות. "החוץ, שכולל במקרה הזה גם בריכה גדולה, נכנס במלוא הדרו לסלון הביתי, ולחלופין כל הפנים יוצא החוצה", מסביר קדם.

לקוח אחר של קדם ביקש עיצוב מודרני ועדכני במבנה בן 300 שנה השוכן ביפו. "זו הפעם הראשונה שהתנסיתי בעיצוב של חלל עתיק, ושאלתי את עצמי איך אפשר לגשר על פערי הזמן המשמעותיים מבלי ליצור קונטרסט צורם. לבסוף הבנתי שמינימליזם וסגפנות החומרים של פעם תואמים למינימליזם העכשווי. לכן, עשינו שימוש בחומרים שאינם מעובדים ועיצוב שהוא למעשה חף מכל עיטוריות. בין קשתות החרס האותנטיות, המשובצות בצדפים, שילבנו מטבח נירוסטה, רצפת בטון מוחלק וחלונות מברונזה".

גם האדריכל דרור ברדה נתקל לא אחת בדרישות תכנון מוזרות. אחת מהן היא מרתף, המשמש משרד, שהדיירים ביקשו שיעוצב עם מאפיינים של קומה עליונה - לרבות כניסה נאותה של אור טבעי לצד מפל מים חיצוני. דיירים אחרים רצו להתקלח תחת אור הירח, ועבורם תוכננו חדרי רחצה עם תקרות שנפתחות לכיוון השמיים באמצעות חשמל חכם.

בדרך למעלה

בדרך לסינגולריות. הרובוטים יהיו חלק מחיינו

גרם המדרגות בבתים עם כמה מפלסים נהפך בשנים האחרונות מאלמנט פונקציונלי לכזה שגם מהווה פסל עם אמירה עיצובית דומיננטית. האדריכל אריאל וינטר תיכנן בית במושב באזור המרכז לטייס, המבלה את רוב חייו באוויר. הדייר ביקש שהמדרגות המחברות בין שלוש הקומות יעוצבו בהשראה אווירונאוטית.

גרם המדרגות בבית האמור הוא הדבר הראשון שרואים כשנכנסים פנימה. הוא עשוי ברזל מסיבי ועוצב בצורה ספירלית. בקשת הלקוח באה לידי ביטוי בתליית המדרגות באוויר, באמצעות כבלים כמעט בלתי נראים. "בקומה העליונה, שבה נמצאים החדרים הפרטיים, יצרנו גשר שקוף מזכוכית שממנו ודרכו ניתן לראות את כל המתרחש בבית", אומר וינטר, "כדי להשלים את המראה, חלק מהקירות נותקו מהרצפה והתקרה והושבנו אותם על קונסטרוקציה נסתרת, כך שנוצרו קירות עם אפקט מרחף".

קדם מספר על עיצוב מיוחד נוסף של מדרגות: "הגיעו אלי לקוחות, זוג הורים ושלושה ילדים צעירים, וביקשו בית מחייך וצבעוני". את ההיגיון שעומד מאחורי בקשה זו אין צורך להסביר, אך כיצד מעצבים הלכה למעשה בית שמחייך לדייריו?

גשר שקוף בביתו של טייס. אדריכלות: אריאל וינטר; עיצוב פנים: ליליאן בן שוהם

לצורך העניין קדם שילב כיתובים גרפיים ברחבי הבית, המהווים קריצה הומוריסטית. למשל, על מעקה הזכוכית שבקומה העליונה הודפסו קווקווים ומספרים, ועל הקיר בסמוך לחדרי הילדים נכתב באותיות גדולות: DO NOT DISTURB (בצורת המתלה ששמים על ידית החדר במלון).

גולת הכותרת ה"מחייכת" בפרויקט נחשבת לחריגה מסוימת מסגנונו המונוכרומטי של קדם. מדובר בגרם מדרגות מברזל שנעשה בעבודת אמן ונצבע בגוון ירוק דשא בוהק ומפתיע, המושך את תשומת הלב ונראה כמו פסל מודרני בחלל.

עיצוב מודרני בחלל עתיק של פיצו קדם אדריכלים

אז למקרה שבימים אלה אתם בונים או משפצים את מעונכם הפרטי והכתבה עשתה לכם חשק למקוריות יתר, קחו בחשבון שתפקיד הבית לשרת אתכם בצורה המקסימלית ורצוי שהגימיק לא ישתלט על המקום שבו יש לנהל אורך חיים נעים, שפוי ובעיקר קל לתחזוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"