שר השיכון: ההמלצות בנושא הדיור הציבורי - עוול חברתי

צוות מומחי הדיור של המחאה: "הדו"ח תומך בהמשך המדיניות שיצרה את המשבר". נשיא התאחדות הקבלנים: "הוועדה אינה מטפלת בחסמים בענף הבנייה. איני מעריך שההמלצות יבוצעו"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, התייחס אתמול להמלצות ועדת טרכטנברג בתחום הדיור ותקף בחריפות את המלצותיה בנושא הדיור הציבורי. לדברי אטיאס, משרדו הציג לוועדה שורה של פתרונות לזכאי הדיור הציבורי, בהם הגדלת הסיוע בשכר הדירה למשפחות זכאיות הממתינות שנים ארוכות לקבלת הדירה.

בנוסף, הציע המשרד פתרון לטווח ארוך לחידוש מלאי הדיור הציבורי באמצעות הקצאת 5% מהדירות במכרזים חדשים לטובת הדיור הציבורי, משימה שתוטל על היזמים, תוך הפחתת מחיר הקרקע המשולם למינהל מקרקעי ישראל.

שיטה זו, לדברי אטיאס, היתה מאפשרת להגיע לפתרון ללא הוצאה תקציבית, ותוך בניית תמהיל של שילוב האוכלוסיות החלשות בדירות חדשות ולא בשיכונים כבעבר. "אם המלצה זו היתה מתקבלת, בתוך שנתיים לא יהיה מחסור בדיור ציבורי", אמר אטיאס.

את הצעת הוועדה להעלות את הסיוע לזכאים ל-3,000 שקל לחודש במקום 2,200 שקל, הגדיר אטיאס כאחיזת עיניים. לדבריו, אותם זכאים אמנם יזכו לפי הצעת משרד הבינוי והשיכון לשכר דירה ריאלי יותר, ואולם זאת בתנאי שייצאו למשך חמש שנים מרשימת ההמתנה לקבלת דירה בדיור הציבורי, ובסיום התקופה יחזרו ויתחילו את התור מהתחלה. "אנשים שממתינים עשר שנים לקבל דיור ציבורי נדרשים במשך חמש שנים לאבד את זכאותם לדיור הציבורי, ולאחר מכן להתחיל את כל הסאגה מחדש. תקציב בגובה של 30 מיליון שקל יכול לתת פתרון מיידי לאוכלוסייה החלשה שממתינה לדירה, בלי לצאת מהתור במקביל ולהתחיל אותו מחדש. זהו צדק חברתי", אמר.

את האשמה לכך שאף לא אחת מהמלצות משרד השיכון בנושא הדיור הציבורי לא נתקבלה, תלה השר אטיאס באוצר: "הדיור הציבורי והחלשים נשכחו בצדי הדרך, אנחנו נשמש פה לאלה שנשכחו. אם המלצותינו בתחום הדיור הציבורי לא יקבלו ביטוי בהחלטות הממשלה לפתרון מצוקת הדיור נגיש הצעת חוק בתחילת מושב החורף".

המלצות הוועדה ספגו ביקורת חריפה גם מוועדת המומחים מטעם המחאה בנושא דיור ותחבורה, שבראשה עומדת ד"ר אמילי סילברמן. "הדו"ח תומך בהמשך המדיניות שיצרה את המשבר, ויישומו יחריף את המצוקה", נטען בהודעה שפורסמה אתמול. עוד לדברי צוות המומחים, על אף כמה המלצות קונקרטיות טובות שהדו"ח מכיל, בנושאים העיקריים שעל הפרק, ובהם חוסר היכולת של זוגות צעירים לרכוש דירה והמשבר החריף בדיור הציבורי, תומכת ועדת טרכטנברג בהמשך המדיניות הקיימת.

המלצת הדו"ח שלא לבנות יחידות דיור ציבורי חדשות, הוגדרה על ידי צוות המומחים כ"קבורה סופית של הדיור הציבורי".

גם את ההמלצה להגדיל את הסיוע בשכר הדירה לשכבות המצוקה ב-160 מיליון שקל, הגדיר צוות המומחים כ"לעג לרש" - "מדובר בעלייה של 12% בסיוע, כשבשנים האחרונות נשחק הסיוע ב-30%, אחרי שקוצץ במחצית ב-2002".

עוד טען צוות המומחים כי "רכישת דירה נשארת חלום באספמיה. לוועדה אין כל אמירה בנושא המשכנתאות, שהן הכלי המרכזי שנועד לאפשר למשפחות לרכוש דירה. כיום אין כל מדיניות ממשלתית בנושא המשכנתאות". זאת, בניגוד להמלצות הצוות שפורסמו ביום חמישי שעבר, לפיהן יש להחזיר את הסובסידיות למשכנתאות ואת ערבות המדינה עבור לווים שמתקשים ליטול משכנתאות ולהשיג את ההון העצמי הגבוה מאוד הנדרש כיום.

הצוות ביקר גם את תמיכת הוועדה בהמשך הפרטת קרקעות המדינה במסגרת חוק הוד"לים, ואת תמיכתה בהמשך תכנון "מהיר, הומוגני ולא חברתי" של פרויקטים רחבי היקף בשולי הערים.

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, אמר כי הוא שבע רצון ממסקנות הוועדה בתחום הדיור, אך הטיל ספק ביכולת הוועדה לדאוג ליישומן. "ועדת טרכטנברג לא מתייחסת לדרכי פעולה, היא לא מגדירה לוחות זמנים לביצוע, וכי המבחן של הוועדה יהיה מבחן הביצוע. עד כה, לצערי, הממשלה חזרה ונכשלה במבחני הביצוע בכל הקשור לענף. אמנם הוועדה מטפלת באופן תיאורטי בשורש הבעיה של הענף - המחסור בהיצע הדירות - ומדברת על הגדלת ההיצע על ידי קידום בנייה של 165 אלף יחידות דיור, והיא גם נותנת פתרונות תיאורטיים נכונים בתחום של שיווק הקרקעות על ידי המינהל ומטפלת בקידום של בנייה להשכרה. אבל בגלל שלצד הטלת המשימות לא מטפלים בחסמים בענף, אני לא מעריך שהמלצות הוועדה יבוצעו ויצליחו להביא להוזלת מחירי הדירות בחמש השנים הקרובות".

המלצת הוועדה להגדלת הסיוע בשכר הדירה לזכאי הדיור של משרד השיכון ל-3,000 שקל בחודש, מעוררת טענות בקרב העולים, שכן ההטבה אינה כוללת עשרות אלפי עולים המוגדרים גם הם כזכאי דיור ציבורי, אך לא על ידי משרד השיכון, אלא על ידי משרד הקליטה. "אם מחליטים לסייע רק ל-2,000 זכאי משרד השיכון זו תהיה אפליה ענקית כנגד ציבור הזכאים העולים", טוען הפעיל החברתי אלכס טנצר. כיום זוכה אוכלוסיית הזכאים של משרד הקליטה לסיוע של 550-1,250 שקל בשכר דירה מטעם המדינה, בהתאם למצב המשפחתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל