זירוז הקמת עיר הבה"דים ייתר את הווד"לים

נגה נובוגרוצקי-זלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגה נובוגרוצקי-זלץ

>> תשע שנים חלפו מאז החליט ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון על הגשמת החזון הציוני בדבר קידום ופיתוח הנגב, שבמסגרתו יועתקו בסיסי צה"ל לנגב. מלבד התועלת המיידית בהעברת בסיסי צה"ל לנגב, שצפויה להוביל לצמיחה כלכלית ולשינוי חברתי באזור, תרומה ישירה נוספת של המעבר - בסך עשרות מיליארדי שקלים לכלכלת ישראל - תנבע מפינוי קרקעות יקרות במרכז והסרת מגבלות הבנייה באזור.

אילו משרדי הממשלה היו פועלים בנחישות וביעילות למימוש התוכנית, לא היה עולה הצורך בוועדות המיוחדות להאצת הבנייה, הוד"לים. צה"ל עתיד לפנות יותר מ-4,000 דונם, שיכולים לאכלס עשרות אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש במרכז.

על פי החלטת ממשלה מ-17 באפריל 2011, עד ל-31 בדצמבר 2014 יפונו מחנות מרמת אביב, תל ברוך, בית דגן, מחנה השלישות רמת גן ומתחם קרן הקריה; עד ל-31 בדצמבר 2019 יפונו מחנות סירקין, גלילות, תל השומר, צריפין ושדה דב.

נראה כי החלטות הממשלה התקבלו מהסיבות הנכונות, אבל ביצוען מתנהל בחוסר יעילות ובעצלתיים, בלשון המעטה. הממשלה אישרה את הקמת קריית ההדרכה (עיר הבה"דים, השלב השני במעבר בסיסי צה"ל לנגב) רק חמש שנים אחרי החלטתו של שרון, תוצאות המכרז עתידות להתפרסם רק בסוף 2011 ובניית הקריה אמורה להסתיים עד תום 2014.

אחת הסיבות להתנהלות האטית היא סוגיית המימון של הפינוי, המעבר והבינוי. רק באפריל האחרון הגיעו משרדי האוצר והביטחון להסכמה בדבר חלוקת התקציב ומימון השלבים השלישי והרביעי של המעבר לנגב, כשנראה כי גם החלטה זו התקבלה בדוחק, שבועיים לאחר פרסום דו"ח חמור של מבקר המדינה בדבר התנהלות ועיכוב הביצוע של הפרויקט.

בהחלטת הממשלה אושרה הקצאה של 19 מיליארד שקל לטובת מעבר קריית המודיעין והתקשוב מהמקורות הבאים: משרד האוצר יקצה 9 מיליארד שקל, משרד הביטחון 4 מיליארד שקל ו-6 מיליארד שקל נוספים יוקצו מתקבולי שיווק הקרקעות של המחנות המתפנים במרכז.

החלטת הממשלה קבעה לוח זמנים אטי לביצוע: פרסום מכרז קריית המודיעין עד ל-1 בדצמבר 2013 וסיום העתקת הבסיסים עד ל-31 בדצמבר 2018. בנוסף, בהחלטה נקבע כי במידה שמשרד הביטחון לא יעמוד בלוחות הזמנים לפינוי המחנות, ועדת ההיגוי רשאית להגדיל את שיעור ההשתתפות של המשרד בתקציב. כלומר, כבר מלשון ההחלטה עולה כי ייתכנו עיכובים בביצוע בפועל, כפי שאכן היו עד כה.

המחסור בקרקעות במרכז, שהביא לעלייה במחירי הדיור בכל המדינה, היה יכול להיפתר מזמן אילו הממשלה היתה מקדמת את מעבר צה"ל לנגב בשיא המרץ וברצינות הראויה לחשיבותו הלאומית של הפרויקט. יש לזרז את המעבר של בסיסי צה"ל לנגב ואת פינוי הקרקעות במרכז ולפעול לקיצורו של לוח הזמנים הנוכחי להשלמת שלבי המעבר.

כל שצריך לעשות הוא לבצע את החלטות הממשלה בקצב סביר, כפי שהיה מתבצע בניהול עניינים תקין - ולא קבלת החלטה בדבר מימון פרויקט עשר שנים לאחר קבלת ההחלטה על ביצועו. אין צורך בתכנון מחדש, אין צורך בוד"לים או בחלוקה מחדש של העוגה והתקציבים. יש צורך בביצוע יעיל וזריז של החלטות קיימות.

-

הכותבת היא עו"ד, שותפה וראש השלוחה הדרומית במשרד שנהב, קונפורטי שביט ושות', המלווה חברות ויזמים בנגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"