צה"ל יפנה בסיס בחיפה תמורת 750 מיליון שקל

מינהל מקרקעי ישראל מגבש הסכם על פינוי ביה"ס של חיל האוויר בחיפה; השטח יעבור לידי חברת נמלי ישראל, ו-586 דונם מתוכו יוקצו לפארק ציבורי

רנית נחום-הלוי
מאת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי
מאת

>> בית הספר למקצועות הטכניים של חיל האוויר הישראלי (ביסל"ט) חיפה, שנמצא על שטח של כ-670 דונם, יפונה בשנים הקרובות ויועבר לידיה של חברת נמלי ישראל. ל-TheMarker נודע כי בימים האחרונים מתגבשת עסקה בקידומו של מינהל מקרקעי ישראל מול משרד הביטחון וחברת נמלי ישראל, לפינוי השטח תמורת כ-750 מיליון שקל.

ביסל"ט חיפה, שממוקם בבסיס חיל האוויר בצפון חיפה בקירבת הנמל, שימש כיחידת הדרכה למקצועות הטכניים של צה"ל. בעשר השנים האחרונות דובר על פינוי המחנה, אך העסקה לא התגבשה לאחר שמשרד הביטחון דרש תמורת פינוי הבסיס כמיליארד שקל. מינהל מקרקעי ישראל, הגוף העיקרי שנדרש לשלם בזמנו, ייעד את השטח לתעסוקה, אך מאחר שלא מצא את העסקה משתלמת - היא לא יצאה לפועל.

התמונה השתנתה לאחר שהסכומים עליהם דובר במשא ומתן ירדו ולאחר שבמהלך השנה נכנסה חברת נמלי ישראל שבבעלות המדינה כצד בעסקה. ההסכם יאפשר לחברה לממש את תוכניותיה לפיתוח תשתיות עורף הנמל בהקמת מרכזי הפצה, לוגיסטיקה ותעשיות שונות התומכות בפעילות הנמל ומהוות מנוף לכלכלה האזורית.

לפי ההסכם המתגבש, חברת נמלי ישראל תשתתף בחלק מעלויות פינוי ובינוי המחנה בסכום כולל של כ-400 מיליון שקל - סכום שאושר בדירקטוריון החברה. משרד האוצר יממן חלק מהעלויות בסכום של 211 מיליון שקל ומינהל מקרקעי ישראל יממן את יתרת עלויות הפינוי והבינוי בסכום של 139 מיליון שקל. חברת נמלי ישראל לא תעביר תוספת תשלום בגין הקצאת השטח ושינוי הייעוד ותקבל את השטח בחכירה מהוונת לדורות.

לפי ההסכם, החל בחתימת החוזה יפונה כל שטח המחנה תוך ארבע שנים ויימסר לחברת נמלי ישראל. ההסכם כולל התחייבות נוספת של החברה לשינוי ייעוד שטח של 586 דונם מכלל השטח לפארק ציבורי, בתנאי שיוקצו לה זכויות הבנייה כפי שהיא דורשת.

העסקה נידונה בימים האחרונים בהשתתפות נציגי מינהל מקרקעי ישראל ובהם ממלא מקום מנהל המינהל, עו"ד רונן כהן-שור, והיועץ המשפטי של המינהל, עו"ד יעקב קוינט. מטעם משרד הביטחון השתתף ראש אגף מבצעים לוגיסטיים ונכסים (אמו"ן) בצלאל טרייבר, עו"ד אלון יפרח מלשכת היועץ המשפטי של המשרד וסא"ל אורן אלקסלסי מחיל האוויר. את משרד התחבורה ייצג מנכ"ל המשרד, דן הראל ואת חברת נמלי ישראל ייצג מנכ"ל החברה, שלמה בריימן, ויועציו ועוזריו, בהם ג'ונתן סבג ודובי סבידור.

גורם המקרוב לעסקה אמר כי "העסקה תחסוך לחברה את כל כאב הראש והמשא ומתן מול היזמים. במקום שתרכוש שטחים במאות מיליוני שקלים (לא כולל עלויות הבינוי; רנ"ה) בנינו מודל שבו כולם ישתתפו בעלויות וכל הצדדים ירוויחו. הצבא לא דורש כסף עבור פינוי, שטח חלופי והיערכות כי חלק מצוותי ההדרכה יפונו לארבעה בסיסים קיימים, בהם לעיר כרמיאל".

מהלך זה הוא כחלק מסדרת מהלכים שמבצע משרד הביטחון לפינוי שטחים. לפני כשבועיים הודיע שר הביטחון, אהוד ברק, על העברת השטח של בסיס ורד בבאר שבע, כ-17 דונם, לעיריית באר שבע. השטח עתיד לשמש לבניית מאות יחידות דיור והקמת מעונות סטודנטים.

ברק הודיע כי מדובר בצעד ראשון לקראת מהלך נרחב של הפשרת קרקעות צבאיות, והתחייב להעביר במהירות וללא עיכובים קרקעות נוספות ובהם מחנה קסטינה, מחנה בית דגן, יהודה הימית ביפו, הלידו בטבריה ומחנה בראש פינה. מתחם נוסף שמיועד לפינוי מזה זמן רב הוא בסיס חיל הים הסמוך לשכונת בת גלים שבחיפה. עד היום לא התגבשו הסכמים לפינוי השטח בשל שיקולי כדאיות כלכלית. בינתיים קידמה עיריית חיפה תוכנית לבנייה של כ-1,000 דירות בשטח זה.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: במסגרת החבילה החברתית שמגבש משרד הביטחון והרצון לפנות בסיסים ממרכזי ערים כדי לסייע בהתפתחות הכלכלית והלאומית, מקיים המשרד מגעים עם הגופים הרלוונטים כדי לקדם ולזרז את הפינוי של הבסיס. טרם סוכם דבר בנושא, אך אנו ממשיכים בהידברות כדי שהתוכנית תיושם בהקדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"