משרד הביטחון יסיט את הקרניים הביטחוניות המונעות בנייה לגובה במרכז

קרני התקשורת של מערכת הביטחון מעכבות את הקמתן של עשרות אלפי דירות באזור גוש דן, השרון והשפלה

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> בשבועות הקרובים יגיש צוות בראשות מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, תוכנית לביצוע מיידי להסטת קרני התקשורת הביטחוניות (העוברות בשמים) - שמונעות כיום הקמת פרויקטים לגובה באזור המרכז.

צילום: ניר קידר

"המטרה היא להאיץ תוכניות שתקועות כיום בגלל הקרנות הביטחוניות לטובת מצוקת הדיור", אמר גורם ביטחוני ל-TheMarker. "ישראל לא יכולה לפעול מבלי שתהיה תשתית תקשורת, ולכן הכוונה היא לייצר תשתית חלופית לקרניים הביטחוניות, להגדיר גיבוי תקציבי להסטתן ולצאת לביצוע בשטח באופן מיידי כדי להסדיר את מגבלות הבנייה הקיימות כיום". משמעות הדבר היא כי לאחר הסטת הקרנות, פרויקט שיימשך כשנתיים, יהיה ניתן לבנות לגובה באזור גוש דן, השרון והשפלה - ללא התערבות ועיכובים מצד משרד הביטחון.

בכירים במשרד הביטחון אופטימים לגבי זירוז פרויקט הסטת הקרנות, וההערכות הן כי המסקנות בעניין יפורסמו בעוד כשבועיים. ואולם "באזור פי גלילות המשפיע על הערים הרצליה ורמת השרון, העברת הקרן הביטחונית עשויה להתעכב במשך כמה שנים", סייג הגורם במשרד את דבריו. "ההערכות הן כי התהליך באזור יושלם ב-2017-2018".

משרד הביטחון מתערב בכל פרויקט גבוה

למשרד הביטחון קיימות כיום שתי קרניים ביטחוניות המונעות מימוש של זכויות בנייה. האחת, מהמרכז לכיוון צפון, והשנייה - מהמרכז דרומה - מה שמונע בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור. למעשה, כיום מתערב המשרד כמעט בכל פרויקט הכולל מגדלים גבוהים, בעיקר באזור המרכז.

כך, התערב המשרד ומנע הקמת שלושה מגדלים בני 43 קומות כל אחד בכיכר המדינה בתל אביב; בהקמת פרויקט התע"ש במתחם נחלת יצחק בעיר לבניית ארבעה מגדלים בני 43 קומות; ועיכב פרויקטים ברחוב ויצמן בתל אביב ופרויקטים נוספים בהרצליה ובנתניה.

עם זאת, בחלק מהפרויקטים נמצא פתרון וחברות הנדל"ן, באמצעות משא ומתן עם משרד הביטחון, הזיזו את הפרויקטים שלהן, הנמיכו בניינים או שילמו למשרד עבור הסתת הקרן. מהלך זה מצטרף ליוזמה שנעשתה לפני כשנה, אז התגבשה עסקה בין עיריית תל אביב, עיריית נתניה ומשרד הביטחון, להסרת הקרן הביטחונית העוברת בתחומן.

לטענת משרד הביטחון, עלות הסטת הקרנות היא כ-100 מיליון שקל, ועל העיריות לשאת בעלויות. לפני כשנה סוכם כי עיריית תל אביב תישא בסכום שלא יעלה על 40 מיליון שקל לצורך ההסטה, ועיריית נתניה תישא בסכום שלא יעלה על 15 מיליון בתמורה להסטת הקרן, וכי העיריות יפעלו לצירופן של עיריות נוספות להסכם.

מהלך הסטת הקרנות מתבצע כחלק מסדרה מהלכים של משרד הביטחון כדי לנסות ולהקל על מצוקת הדיור. לפני כשבוע הודיע שר הביטחון, אהוד ברק, על העברת בסיסים לתחומי שיפוט של עיריות ופינוי מחנות ובסיסים אחרים בעתיד, והפשרת קרקעות לצורך בנייה של אלפי יחידות דיור ומעונות סטודנטים בשטחי הערים.

עם זאת, לדברי חבר מועצת העיר תל אביב ויו"ר מפלגת הירוקים, פאר ויסנר, יוזמת שר הביטחון תיטיב עם העשירים בלבד. "הקרנות הביטחוניות מונעת כיום הקמת מגדלי יוקרה בלבד, ולכן כל מאמץ בנושא ייטיב עם בעלי הממון. שר הביטחון רואה ממקום מגוריו במגדלי אקירוב רק את המגדלים היוקרתיים", אמר ויסנר. "כל יוזמות אחרות של הפשרות קרקע, בהם יושבים כיום מחנות צה"ל, יש לפנותם לטובת פרויקטים לדיור בר השגה בלבד ולא לקידום פרויקטים למטרות רווח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר