בלעדי |

האוצר: יש לקחת מאטיאס את הזכות לקביעת הזכאות ל"מחיר למשתכן"

אודי ניסן, הממונה על התקציבים באוצר, פנה לשר הבינוי והשיכון וביקש כי מועצת מקרקעי ישראל תהיה זו שתאשר את כללי הזכאות לדיור מוזל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> מינהל מקרקעי ישראל והעומד בראשו, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, רוצים לשמור לעצמם את הזכות לקביעת הקריטריונים לזכאי דיור במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן - טוען הממונה על תקציבים במשרד האוצר, אודי ניסן.

ההטבות לרוכשי הדירות בפרויקטים של מחיר למשתכן עשויות להגיע ל-150 אלף ליחידת קרקע ובמסלולי השכירות המקודמים במינהל מקרקעי ישראל ההנחה לזכאים עשויה להגיע אף לסך מחיר הקרקע שעליו יוקם הפרויקט. ניסן, ששלח מכתב בעניין לאטיאס, ביקש מהשר שלא להפעיל את מסלולי ההטבות לזכאים לפני שהקריטריונים לזכאות יאושרו על ידי מליאת מועצת מקרקעי ישראל.

"מינהל תקין מחייב כי הגורם המוסמך לקבוע קריטריונים לזכאות להטבות על חשבון ההנחה ממחיר הקרקע הוא מליאת מקרקעי ישראל, שהיא גוף ציבורי מאוזן שבו מיוצגים כל בעלי האינטרסים בהתאם לחוק מקרקעי ישראל, לרבות משרד הממשלה הרלוונטיים והקרן הקיימת לישראל", כתב ניסן.

ניסן הוסיף כי "דו"ח מבקר המדינה מ-1995 בעניין תוכנית בנה דירתך - שאף היא העניקה הנחות ממחיר הקרקע לזכאים - קבע כי אישור התבחינים לזכאות הוא בסמכות מועצת מקרקעי ישראל. שינוי קריטריונים וקביעת קריטריונים נוספים ע"י משרד השיכון זכו לביקורת חריפה מצד המבקר".

מועצת מקרקעי ישראל, הגוף המנהל והמתווה את מדיניות מינהל מקרקעי ישראל, אמורה לדון בישיבתה מחר בכמה נושאים שהועלו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובהם הקצאת קרקעות בהנחה ואף בחינם למגורי סטודנטים ולמגורים בשכירות והגדלת מספרם של פרויקטים לדיור מוזל במסגרת מבצעים של מחיר למשתכן.

בין היתר, תדון המועצה בהצעה שלפיה דירות במסגרת מחיר למשתכן לא יעלו בשטחן על 100 מ"ר באזורים שלא נכללים ברשימת האזורים לעדיפות לאומית ולא יעלו על 120 מ"ר באזורי עדיפות לאומית. מחיר הקרקע יגיע ל-50% משומת שמאי, ובלבד שערך הקרקע ליחידת דיור לא יעלה על 400 אלף שקל, וגובה ההנחה לא יעלה על 150 אלף שקל.

המועצה תדון גם בהצעה שתכלול הקצאת קרקע לפרויקטים לדיור להשכרה למשך 10 שנים לפחות בשני מסלולים. במסלול הראשון מחיר הקרקע יגיע ל-30% משומת השמאי הממשלתי, הזוכה במכרז ימכור 40% מהדירות בפרויקט בשוק החופשי ו-60% מהדירות יוקצו לשכירות בלבד; במסגרת המסלול השני, מחיר הקרקע לא יעלה על 75% משומת השמאי הממשלתי, והקבלן שיזכה במכרז ישכיר רבע מהדירות במחיר מפוקח ו-75% מהדירות במחיר שאינו מפוקח.

ואולם, בכל המסלולים המפורטים לא נכללים הקריטריונים לזכאים. זה זמן מה שהקריטריונים לזכאים למחיר למשתכן נתונים במחלוקת רבה, מאחר שהם נותנים עדיפות ברורה למגזר החרדי, עקב המשקל הרב שניתן לגודל המשפחה. לפיכך, יש חשיבות רבה לקביעת קריטריונים שיאפשרו גם ליתר הציבור להתשלב במבצעים האלה.

מבצעי מועצת מקרקעי ישראל להוזלת הדיור

אנשי המאהל בירושלים הצטרפו לפנייה של ניסן

גם אנשי מחאת האוהלים מירושלים מוחים נגד הכוונה להשאיר את קביעת הקריטריונים למחיר למשתכן בידי שר השיכון. במכתב שייעדו לחברי מועצת מקרקעי ישראל כתבו: "הצעות ההחלטה, כפי שפורסמו לציבור נכון לכתיבת שורות אלו, אינן מתייחסות להגדרת הזכאים בתוכניות השונות. זאת בניגוד להצהרת ראש הממשלה כי הגדרות הזכאות לדיור ישונו ויעניקו עדיפות לזוגות צעירים יוצאי שירות צבאי או אזרחי.

"אנו סבורים כי אין לאשר תוכניות אלו, הכוללות הנחה משמעותית בערך הקרקע, ללא אישור מפורט של אוכלוסיית הזכאים על ידי מועצת מקרקעי ישראל ובהתאם למדיניות שהוצגה על ידי ראש הממשלה. הגדרות הזכאות הקיימות כיום בתוכנית מחיר למשתכן מקצות 60% מהדירות למשקי בית עם ארבעה ילדים ויותר, ללא התחשבות בשירות צבאי או אזרחי וללא דרישת מיצוי כושר השתכרות, שהיא מבחן סף מקובל ברבות מתוכניות הסיוע בדיור שמפעילה המדינה", נכתב. "הנתונים מוכיחים בבירור כי אין להשאיר את קביעת הגדרות הזכאות להחלטתו הבלעדית של שר הבינוי והשיכון".

תגובת משרד השיכון: "ראש אגף התקציבים מתנגד זה זמן רב לעצם התוכנית שיזם לפני יותר משנה שר הבינוי והשיכון להעניק הנחות של 50% על הקרקע במכרזי מחיר למשתכן. גישתו של השר היא שהקרקע נועדה לשרת את האזרחים ולא את הרווחים ולהעניק, בין היתר, פתרונות דיור לזוגות הצעירים והוא חולק על התפישה שמוביל אגף התקציבים, שלפיה הקריטריון היחיד לזכייה במכרזים הוא למרבה במחיר, דבר שמעודד עליות מחירים כשיש מחסור במלאי זמין של קרקעות למגורים. ברגע שגישתו של השר נתקבלה על ידי ראש הממשלה ניתן להעניק קרקע למעונות סטודנטים במחיר אפס, לעודד דיור להשכרה ארוכת טווח ולהעניק פתרונות דיור לזוגות צעירים. לפי משרד השיכון והבינוי, מאז שנקבעו הקריטריונים למחיר למשתכן בממשלת רבין ביוני 1994, "המשרד קבע את הקריטריונים למכרזים. לשר אין התנגדות עקרונית שמועצת מקרקעי ישראל תידרש לנושא, הנמצא כעת במשרד המשפטים".

משרד הבינוי והשיכון מפרט את המלצת שר השיכון לקריטריונים החדשים במכרזים שבהם תינתן הנחה בקרקע של 50% היא למשפחות חסרות דירה: למשפחה ללא ילדים - עד 20% מהדירות; אחד-שני ילדים - עד 35% מהדירות; שלושה ילדים - עד 45% מהדירות. לא תינתן עדיפות ושיריון למשפחה עם יותר משלושה ילדים. בקבוצת משפחות ללא ילדים יכללו גם זוגות ה"עומדים להינשא".

בנוסף, לפי המלצת שר הבינוי והשיכון, בכל אחת מהקבוצות האמורות יינתן ניקוד לפי מספר חודשי שירות צבאיבנוסף לניקוד הניתן לפי ותק הזכאות. "בכוונת השר להעלות את הנושא במועצה", נמסר, "ההמלצה הונחה כמתבקש במשרד המשפטים והם שמנחים את המועצה ולא ראש אגף תקציבים, שכידוע אפילו אינו חבר במועצה, ואנו נפעל על פי הנחייתו וקביעתו של משרד המשפטים".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט