עיריית תל אביב נכנעת למחאה: תקדם הרחבת פיצולי דירות ודיור מוזל על קרקעות עירוניות

אחרי שנלחמה במפצלי הדירות, החליטו בעירייה לקדם את ההליך "תוך התחשבות בתשתית הקיימת" ■ במקביל, תפעל העירייה להאצת פרויקטים לדיור בר השגה שאושרו השנה

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

מחאת הדיור הצליחה להכניע גם את הנהלת עיריית תל אביב: בכוונת הנהלת העירייה לקדם תוכנית עבודה עירונית במסגרתה יוגדרו כללים שיקלו על פיצול דירות, תוך התחשבות באזור ובתשתיות הקיימות. תוכנית העבודה תמליץ על אזורים שבהם ניתן יהיה לפצל דירות למטרות השכרה לתקופה מוגבלת ובכפוף לקריטריונים לגבי גודל מינימלי ואיכות המגורים.

כיום, אזורי "הפיצול" המותרים בעיר מוגבלים. בעלי דירות בעיר שביקשו לענות על הביקושים הגבוהים פעלו בשנתיים האחרונות בניגוד לחוק ופיצלו דירות. הנחיות חדשות שיצאו ממשרד הפנים ומשרד המשפטים הנחו רשויות מקומיות וגורמים משפטיים להגביר את האכיפה ולהילחם בתופעת עידוד עבירות הבנייה. ואכן, בשנתיים האחרונות תוצאות המלחמה נראות בשטח, כאשר בעלי נכסים רבים נקנסו בעשרות עד מאות אלפי שקלים.

הנהלת העירייה אישרה עוד את המלצות חברי המועצה לזרז הליכים לדיור בר השגה על קרקעות עירוניות. בנושא זה קבעה הנהלת העירייה כי צוות עירוני יכין תוכנית חומש לניצול קרקעות עירוניות המיועדות לכך עבור דיור בר השגה. בשלב ראשון תפעל העירייה להאיץ פרויקטים לדיור בר השגה שאושרו כבר על ידי מועצת העיר במהלך 2011. פרויקטים אלה כוללים בנייה של 275 דירות שעתידות להיבנות בשכונת גני שפירא (45 דירות), רחוב גליפולי (35), מיכאלנג'לו (25), שוק העלייה (70 דירות) ויד אליהו (100 דירות).

בדיון שהתקיים לפני כשבוע, בו הציגו חברי המועצה ובראשם המשנה לראש העיר ארנון גלעדי, יו"ר הוועדה לדיור בר השגה, את התוכנית, נטען כי למרות צבר הקרקעות העשיר של עיריית תל אביב, העירייה לא טרחה בשנים האחרונות לקדם פרויקטים לדיור מוזל לצעירים. בשנה האחרונה גרפה העירייה מאות מיליוני שקלים ממכירת קרקעות בבעלותה לכל המרבה במחיר (מתחם רמז-ארלוזורוב והשוק הסיטוני). עם זאת, גם לאחר עסקות ענק שביצעה העירייה היא עדיין מחזיקה בצבר קרקעות בבעלותה לבניית אלפי דירות. במסגרת ההחלטה שהתקבלה כעת, עשויה הנהלת העירייה לאשר כי במכרז הבא של השוק הסיטוני לבנייה של כ-1,200 דירות, יוקצו 300 דירות בבעלות עירונית עבור דיור בר השגה לזוגות צעירים או לסטודנטים.

הנהלת העירייה החליטה גם לייסד קרן תקבולים ממכירת קרקעות עירוניות לבניית דירות בנות השגה ולפעול לקדם את התכנון והשיווק במתחמים בבעלות משותפת של העירייה והמדינה, לבנייה של אלפי דירות. לעניין הקרקעות בבעלות פרטית, החליטה הנהלת העירייה לפעול מול הממשלה לקידום חקיקה המאפשרת דיור בר השגה ולבצע סקר נכסים פנויים בעיר תוך בחינת האפשרויות, לרבות שינוי חקיקה לעידוד השמשתם. בהנהלת העירייה טוענים כי יש צורך להגדיל את זכויות הבנייה הניתנות מכוח תמ"א 38 - חיזוק מבנים, לצורך הגדלת מלאי הדירות בעיר, וכן לפעול לשלב מגורים גם באזורי תעסוקה כמו בשכונת מונטיפיורי ונחלת יצחק. כדי להאיץ את הליכי התכנון הוחלט עוד לבצע ארגון מחדש בהליכי הרישוי, הכולל תוספת כוח אדם, הקמת מכון רישוי עירוני והקמת יחידה לטיפול בפרויקטים רוחביים, מתוך מטרה להאיץ את הליכי הרישוי להוצאת היתרי בנייה של בין 4 ל-8 חודשים.

המשנה לראש העיר ארנון גלעדי ציין כי "אישור התוכנית מאפשר להנגיש את הדיור בעיר לשכבות רבות באוכלוסייה, גם לאלה שהיום אינם מסוגלים לכך. העקרונות החדשים שמים במרכז את הזוגות הצעירים והסטודנטים, ומרחיבים זכאות של אנשים שקודם התקשו להשיג דיור הולם בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו