שטייניץ מציג הוראת שעה: מי שימכור דירת השקעה או משרדים עד סוף 2012 יזכה לפטור מלא ממס שבח

להערכת שר האוצר השפעת החוק תורגש בתוך 3-6 חודשים ותיתן מענה למחירי הדיור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות המחאה הגוברת על שוק הדיור ומחירי הנדל"ן הגבוהים, מסר היום (ב') שר האוצר יובל שטייניץ את הצעתו לכנסת בהוראת שעה - תיקון לחוק מיסוי מקרקעין: פטור ממס שבח על מכירת דירה להשקעה או משרד לטובת דירה למגורים. הצעת החוק עברה בכנסת בקריאה ראשונה.

לדברי שטייניץ, יש מחסור של 60 אלף דירות שלא נבנו מ-2000-2008 שהיו צריכות להיבנות. דירות אלו לא נבנו בגלל תנאי השוק, הריבית הנמוכה בגלל המשבר העולמי ומכיוון שמסלול הדירות להשקעה אינננו ממוסה. לכן, כמות הדירות להשקעה שנקנו גדלה והגיעה ל-33% מהשוק. "חלק הדירות החדשות עלה כי המשקיעים קנו יותר על חשבון ההיצע לזוגות צעירים", אמר שטייניץ.

לפי נתוני האוצר, יש בישראל כ-140 אלף דירות שאיש לא גר בהן - מחציתן ריקות ומטרתן דירות להשקעה, וכ-60 אלף דירות למגורים שהיום משמשות כמשרדים.

שטייניץ אמר כי "בנוסף לצעדים שנעשו: גידול בהתחלות הבנייה ותוכנית הוד"לים לטווח ארוך - אנחנו נותנים היום עידוד משמעותי שיכול להגיע למאות אלפי שקלים - לאותם אנשים שקנו דירות להשקעה והן עומדות ריקות היום או מושכרות למשרדים".

שר האוצר מציע כי מי שימכור אותן בתקופה הקרובה - עד סוף 2012 - כדירות מגורים, יקבל פטור מלא ממס שבח. "מספיק ש-20% מהדירות יושכרו וכמות עצומה תיתווסף בשנה וחצי הקרובות לטובת שוק הדיור, הורדת המחירים והקלה על השוק".

שטייניץ הוסיף כי הוראת השעה לחוק מיסוי מקרקעין תחול עד 31.12.2010. כמו כן, בנוסף לפטורים יהיה פטור ממס שבח במכירת דירות שנייה ושלישית ששווי כל אחת עד 2,200,000 שקל.

בתוך כך, המליאה אישרה בקריאה ראשונה את חוק מינהל מקרקעי ישראל שנועד לסייע בביצוע הרפורמה במינהל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "מדובר באחת הרפורמות החשובות שנועדה לספק פתרון למצוקת הדיור בישראל ולהורדת מחירים, להגדיל את שיווק הקרקע למגורים ולסייע בהגדלת היצע הדירות. רפורמה זו בשילוב חוק הוועדות הלאומיות לדיור יאפשרו הגדלה משמעותית של היצע הדירות בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"