בית המשפט מצטרף למאבק נגד סרבני פינוי-בינוי

בית המשפט המחוזי בת"א דחה ערעור של דיירת המתנגדת לפרויקט פינוי-בינוי, ואישר פסיקה לפיה עליה לשלם לשכניה 680 אלף שקל

שלומית צור
שלומית צור
שלומית צור
שלומית צור

>> בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה השבוע את הערעור שהגישה דיירת סרבנית כנגד פסק דין של בית משפט השלום בתל אביב, אשר פסק כי תפצה את שכניה ב-680 אלף שקל, בגין סירובה לחתום על הסכם לפרויקט פינוי-בינוי.

מדובר בפרויקט המתוכנן להתבצע בשכונת נוה שרת בתל אביב, הכולל עשרה בניינים ישנים שבהם 154 דירות. במקומם מתוכננים להיבנות שישה בניינים חדשים שיכללו 414 דירות. המתחם הוכרז ב-2003 על ידי משרד השיכון כמתחם המיועד להתחדשות עירונית, והדיירים התקשרו עם חברת גרין פארק לביצוע הפרויקט, שבסופו היו אמורים לקבל דירות חדשות הגדולות ב-40 מ"ר מדירותיהם הישנות, וכן מחסן וחניה. היזם התחייב לממן עבורם שכירת דירה בתקופת הבנייה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בפברואר 2010 הגישו דיירי רחוב רמה 4 בשכונה, גד ושולמית אנוך, תביעה כספית בסך 871 אלף שקל לבית משפט השלום, באמצעות עו"ד טל בננסון, כנגד הדיירת שרית נבט המתגוררת בבניין, בשל סירובה לחתום על הסכם עם היזם. הסכום משקף את ההפרש הכספי בין שווי דירתם הנוכחית של בני הזוג לשווי הדירה החדשה שהם אמורים לקבל במסגרת ביצוע הפרויקט.

לטענת היזם, מתוך 154 בעלי דירות, 153 בעלי דירות נתנו את הסכמתם, בעוד נבט, שרכשה את דירתה מחברת עמידר בשנת 2008, נותרה היחידה שמסרבת. לטענת בני הזוג אנוך, שכנתם מונעת את מימוש הפרויקט כולו ללא כל נימוק ענייני ומתוך תקוה לקבל תמורה גדולה יותר משאר הדיירים.

הבניין המיועד לפינוי-בינוי. לדברי היזם, 153 דיירים במתחם כבר חתמו

בכתב ההגנה שהגישה נבט, טענה כי מדובר בפגיעה בזכויותיה הקנייניות, ובניסיון של היזם לכפות עליה לחתום על העסקה. לטענתה, החוק מאפשר לה לסרב לחתום על העסקה כיוון שהיא אם חד הורית לילד המוכר כנכה 100%, שהדירה מותאמת לצרכיו, והיא לא מעוניינת לטלטלו בין דירות שכורות. היא שללה את הטענות כי מדובר בניסיון סחטנות.

בית משפט השלום קבע כי נעשו מאמצים אמיתיים להתאים לצרכיה וכי התנגדותה לפרויקט היא התנגדות סרק. לדברי השופט עודד מאור, נבט סירבה לכל ההצעות שהוצעו לה. עוד נאמר בפסק הדין כי ספק רב אם המצב האובייקטיבי הקשור לבנה, שאין מחלוקת שהוא קשה מאוד, הוא זה שגורם להתנגדותה, ונפסק כי נבט תשלם לתובעים 681 אלף שקל.

בערעור שהגישה נבט לבית המשפט המחוזי טענה כי סירובה הוא סביר, ואין לאפשר לכפות עליה פינוי, המהווה פגיעה בזכויות יסוד. לטענתה, חוק הדייר הסרבן נגוע באי חוקיות, כולל שימוש בחוק כאמצעי להפעלת לחץ שאינו לגיטימי, תוך פגיעה באוכלוסיות מוחלשות.

בית המשפט המחוזי דחה את הערעור, וקבע כי סירובה הוא בלתי סביר ואינו כולל נימוק ענייני. השופט קובי ורדי אמר כי "הוצע למערערת על ידי היזם כל שניתן להציע ואף מעבר לכך, כולל התאמות אם יידרשו לבנה". לדבריו, "כפי שקבע בית משפט השלום, מדובר בסירוב סרק והתנגדותה לפרויקט אינה קשורה לבנה הנכה. למרות שניסתה להציג את התנגדותה כהתנגדות עקרונית וטענה לפגיעה בזכויות יסוד, בפועל היא מוכנה לנהל משא ומתן לפינוי ועשתה זאת במהלך הדיונים בבתי המשפט, כאשר בבית משפט השלום נקבה בדרישה לפיצוי בסך 4.2 מיליון שקל בעבור הפינוי, ובפני בית המשפט המחוזי דרשה 3 מיליון שקל".

"למעשה מדובר בניסיון המערערת לקבל פיצוי כספי גבוה, הגבוה בהרבה מהשווי הכספי של ההטבה שמקבלים שאר הדיירים בפרויקט, ובדיוק לשם כך חוקק החוק שנועד למנוע מצב כזה", קבע ורדי.

עוד קבע ורדי כי מול זכויותיה של נבט, עומדות זכויותיהם של הדיירים, והאינטרס הציבורי והחברתי מחייב הגנה גם עליהם: "אין מקום להפר את עיקרון השוויון באופן שהדיירים שמסכימים לפרויקט יקבלו פיצוי והטבה פחותה משמעותית מהמערערת הדורשת סכומי כסף נכבדים, גבוהים בהרבה מההטבה לה יזכו הדיירים האחרים. לא מדובר באדם המנושל מביתו אלא באדם שנותנים לו במקום דירה קטנה ורעועה דירה חדשה וגדולה בהרבה או אפשרות לדירה חלופית או פיצוי כספי מיידי".

ורדי פסק כי נבט תשלם לתובעים הוצאות משפט בסך 12 אלף שקל, והוסיף כי "עדיין פתוחה הדלת בפני המערערת להצטרף לפרויקט או להגיע עם היזם להסכמה לגבי אחת מההצעות הרבות שהוצעו לה".

לדברי עו"ד בננסון, המטרה אינה לקבל כסף מהדיירת אלא לאפשר את קידום הפרויקט לרווחת כל הדיירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?