עיריית ראשון לציון אישרה תוכנית בנייה - והתחרטה; ביהמ"ש הורה ליישמה

השופטת דחתה את העתירה שהגישו העירייה והוועדה המקומית: "קרוב ל-15 שנה הן עושות כל שביכולתן כדי למנוע את קידום התוכנית"

שלומית צור
שלומית צור
שלומית צור
שלומית צור

>> למרות התנגדות עיריית ראשון לציון, הורה בית המשפט המחוזי מרכז על קידום תוכנית לבניית 1,200 יחידות דיור בדרום-מזרח העיר, על סמך תוכנית שהעירייה עצמה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרו בעבר - אך התחרטו לגביה מאוחר יותר.

בכך נדחתה העתירה של העירייה והוועדה המקומית נגד המועצה הארצית והוועדה המחוזית, יזם התוכנית גדעון ביקל וחברות הבנייה פרשקובסקי וזאנטקרו, שבה ביקשו שלא לאשר את התוכנית.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מדובר בתוכנית לשינוי ייעוד מחקלאות לקרקע לבנייה רוויה, מסחר ומבני ציבור, המשתרעת על 150 דונם בדרום מזרח העיר, בין שדרות נים, כביש 431, תחנת רכבת הראשונים וכביש 412. על פי התוכנית, ייבנו כ-1,200 יחידות דיור בבנייני מגורים בני 8-17 קומות.

התוכנית אושרה על ידי מוסדות התכנון הרלוונטיים - כולל העירייה עצמה שאישרה את התוכנית והמליצה על הפקדתה עוד ב-1998 - אלא שכבר באותה שנה חזרה בה הוועדה המקומית מהחלטתה לאשר את התוכנית. היא הודיעה לוועדה המחוזית שהיא אינה מעוניינת עוד בבניית רבי קומות באזור, אלא בבניית צמודי קרקע בלבד.

השטח בראשון לציון שעליו תוקם תוכנית הבנייה

למרות זאת, ב-2002 הופקדה התוכנית להתנגדויות בוועדה המחוזית. בין המתנגדים היתה גם העירייה. ב-2003 דחתה הוועדה המחוזית את ההתנגדויות - ונתנה תוקף לתוכנית. העירייה הגישה ערר על ההחלטה למועצה הארצית, שהחליטה להחזיר את התוכנית לוועדה המחוזית והורתה למתן את גובה הבניינים ואת הצפיפות.

ב-2007 נתנה הוועדה המחוזית תוקף לתוכנית וב-2008 דרשה העירייה מהיזמים לחתום על כתב שיפוי, להתחייבות לפיצוי אנשים שייפגעו מהפרויקט - שלטענת היזמים הנוסח שלו היה לא סביר. הוועדה קיבלה את הנוסח של היזמים, אך העירייה פנתה אליה ב-2009 וטענה שהתוכנית אינה חוקית.

הוועדה המחוזית דחתה את הטענה והעירייה הגישה ערר למועצה הארצית, שדחתה אותו. ב-2009 פורסם ברשומות אישור התוכנית והעירייה עתרה לבית המשפט המחוזי מרכז. העירייה טענה שליזמים לא היה מעמד להגיש את התוכנית, משום שהעירייה, המחזיקה בקרקע הרשומה כדרך בשטח של 3.5 דונמים שבתוכנית, לא נתנה את הסכמתה לה; ומשום שהוועדה המחוזית היתה צריכה לחייב את העירייה ואת הוועדה המקומית לחתום על כתב שיפוי לשביעות רצונה של הוועדה המקומית, ולא בנוסח הרגיל.

השופטת זהבה בוסתן דחתה את העתירה וקיבלה את עמדת עוה"ד אלי וילצ'יק ורוית צימנט ממשרד כהן, וילצ'יק קמחי, שייצגו את רוכשי הקרקעות ואת פרשקובסקי; ושל עוה"ד מוטי גלוסקא ו-ורדה לבון, שייצגו את ביקל.

השופטת קבעה כי אין בכוחה של אותה דרך ציבורית כדי לסכל את התוכנית. ביחס לנוסח כתב השיפוי, קבעה השופטת כי הנוסח שהוכן על ידי העירייה והוועדה המקומית "הוא דרקוני ומיוחד, ונראה כי כל מטרתו לסכל את קידום התוכנית", ודחתה גם טענה זו.

על העירייה והוועדה המקומית כתבה השופטת כי "זה קרוב ל-15 שנה הן עושות כל שביכולתן למנוע את קידום התוכנית, תוך ניצול של ההליכים המשפטיים". היא הוסיפה כי מטרת העתירה היתה לסכל את סיום הליכי התכנון, כשהמניע לכך הוא התנגדותן לתוכנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"