ח"כ אמנון כהן מאיים: "ללא דיור בר-השגה - רפורמת התכנון בסכנה"

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת טוען כי יעכב את אישור הרפורמה לחוק התכנון והבנייה: "לא נשאיר את הנושא תלוי באוויר"

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> ח"כ אמנון כהן, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, מאיים לעכב את אישור הרפורמה לחוק התכנון והבנייה במידה שלא תכלול סעיפים המסדירים דיור בר-השגה. בדיון שנערך באחרונה בוועדה על החוק החדש, התקיים עימות חזיתי בין כהן לנציגי משרד הפנים, שטענו כי יש צורך בחקיקה נפרדת לדיור בר-השגה וכי אין להחיל תקנות בנושא בחוק.

"אני הולך עם זה עד הסוף", אמר כהן ל-TheMarker. "המטרה היא לפתור את הבעיה של דיור מוזל לעולים חדשים וזוגות צעירים שזו דירתם הראשונה. אם משרדי הממשלה יתנו לי אכסנייה אחרת לפעול בה ויקדמו הצעת חוק נפרדת לדיור בר-השגה, לא אתנגד ואמשיך עם הדיונים על הרפורמה. ואולם כעת אני מאיים על חוק התכנון והבנייה כי זו הפלטפורמה שיש לי".

אמנון כהן

המתנגדים לקידום דיור בר-השגה בחוק התכנון והבנייה הם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה והיועץ המשפטי של משרד הפנים, עו"ד יהודה זמרת. השניים הגישו חוות דעת למוסדות התכנון שבה טענו כי אין בסמכותן של ועדות התכנון לעסוק בהיבטים קנייניים. חוות הדעת הצליחה לעצור קידום תוכניות של דיור בר-השגה ולהביא לביטולן של לפחות ארבע תוכניות במתכונת זו בגוש דן.

"אני נחוש בדעתי ודנה וזמרת מבינים זאת", אמר כהן. "המטרה היא לתת פתרון לסוגיה וכל פתרון שיוצע הוא מבורך. אם משרדי הפנים והמשפטים לא יסייעו לנו בקידום נוסח מוסכם, נעשה זאת ללא הסכמתם. המשרדים הבינו שלא ניתן למרוח ולטייח את העניין, כי אחרת הרפורמה תעמוד בסכנה. פשוט לא אעביר אותה. לא נשאיר את נושא דיור בר-ההשגה תלוי באוויר, ואם אדרש אפנה לצורך כך לראש הממשלה ולשרי השיכון והפנים".

עד כה ביצע כהן כמה תיקונים לחוק, שהמרכזי שבהם הוא הקצאת שיעור מסוים ליחידות דיור קטנות בכל שכונה חדשה. בהמשך מתכוון כהן להשפיע בהיבט הקנייני.

מי שהחלה לקדם את הנושא, לבקשת כהן, היא היועצת המשפטית של ועדת הפנים והגנת הסביבה, עו"ד איריס פרנקל-כהן, ששוקדת על ניסוח ראשוני של לפחות עשרה סעיפים שיחייבו דיור בר-השגה ועתידים להשתלב ברפורמה לחוק התכנון והבנייה. נוסחים אחרים שהועברו לכהן, בין היתר, על ידי הקואליציה לדיור בר-השגה, מתייחסים לצורך להשפיע על מחיר הדירה באמצעים תכנוניים על ידי הפחתה של חניות, הקטנת שטחי השירות ועלויות האחזקה. נוסח זה כולל סעיפים נוספים שמציעים למוסדות התכנון לקבוע כי חלק מהדירות ייועדו להשכרה וחלקן יעבור לניהול משרד השיכון או תאגיד שהוסמך לדיור ציבורי. כמו כן, הציעה הקואליציה לדיור בר-השגה לבחון הוראות פטור מתשלום היטל השבחה ליזם בגין יחידות שייבנו בייעוד בר-השגה.

אשדוד תתקשה לקדם דיור בר-השגה

דוגמא לכאוס המשתולל בנושא קידום דיור בר-השגה ניתן ללמוד ממכתב שהעבירה השבוע התאחדות הקבלנים לוועדה המקומית לתכנון ובנייה אשדוד. במכתב מביעה ההתאחדות את התנגדותה להתנהלות הוועדה המקומית, שמחייבת יזמים למכור דירות במחיר מופחת ממחיר השוק.

מדיניות העירייה היא להגדיל זכויות בנייה ליזמים בתמורה להתחייבותם כי 20% מהדירות המתוכננות יהיו בגודל 78-85 מ"ר ויימכרו במחיר נמוך. המחיר מרבי שקבעה הוועדה לאותן דירות הוא 720-750 אלף שקל וכן פרישת התשלומים לצעירים. במכתב שהעבירה ההתאחדות לוועדה נטען כי היא חרגה מסמכותה. "נתמוך בקידום מודלים לדיור בר-השגה התואמים את מציאות הנדל"ן בישראל", אומר סמנכ"ל ההתאחדות, ערן ניצן, "ולא מודלים שייקבעו ברמה עירונית באופן העלול לגרום לנזקים כבדים שיעלו על התועלת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו