יזמי הנדל"ן פסימים: "סופר טנקר, שלומפר טנקר - זה לא מה שישפיע על הבנייה"

הערכות: הקבלנים ישברו, יורידו מחירים ולא יגשו למכרזים של מינהל מקרקעי ישראל; המשנה לנגיד בנק ישראל: פישר יעשה הכל למנוע בועה

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

יזמי הנדל"ן אינם אופטימיים - כך עולה מפאנל בכנס הנדל"ן השנתי שקיימו ארנסט אנד יאנג בשיתוף משרד עו"ד שטיינמץ הרינג גורמן ושות'. כבר היום מרגישים היזמים את הקשיים הגדולים בשיווק הדירות והערכות הן כי בסופו של דבר הקבלנים ישברו, יורידו מחירים ולא יגשו למכרזים של מינהל מקרקעי ישראל.

יו"ר קבוצת חבס, הרצל חבס, הסביר כי הפסיק את פעילותו בישראל עד להתמתנות מחירי הקרקעות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

"במחירים הנוכחיים אנחנו לא עושים שום יזמות בישראל, עד שלא תהיה רגיעה במחירי הקרקעות. מכל הנתונים שאנחנו מקבלים מהשטח יש התמתנות בביקושים וסופה להגיע גם למחירים. לדעתי רוב המדידות, ממה שאני יודע, נובעות מעסקות ובדיקת המחירים של אותן עסקות. המדדים לא משקפים את הנכונות של הלקוחות לשלם מחיר, מה המחיר הסביר לדעתם, ולכן כמה מהעסקות לא יצאו לפועל. יוצא אם כך שחלק ממדדים אלה אינם מדויקים".

"מה שאנו חווים בשוטף יבוא לידי ביטוי בתוצאות וברבעונים הקרובים, ולכן אנו צפויים שמחירי הדיור לא יעלו ואף ירדו בשיעורים זניחים. כבר היום רואים פעילות מתונה מזו שאנו רגילים לה, במיוחד בעסקות לרכישת קרקעות שהן חומר הגלם לפעילות נדל"נית. המשמעות היא שנראה פחות עסקות והחברות יפנו פחות ופחות דירות".

הרצל חבס

המשמעות של עליות המחירים היא שיזמים פשוט לא יבנו", אמר בתגובה מנכ"ל קבוצת פישמן, אליעזר פישמן, "סופר טנקר, שלומפר טנקר, זה לא מה שישפיע על הבנייה. היזמים פשוט לא יקנו מגרשים ולא ישקיעו 700 מיליון שקל בשביל סופר טנקר וזה מה שהולך לקרות. אנחנו במצב מבולבל לחלוטין, לא יודע כמה יש צורך לדירות, אבל זה שלא יבנו אני בטוח".

אופטימי יותר היה מנכ"ל גזית גלוב ישראל ומנכ"ל קבוצת א. דורי, רונן אשכנזי, שלא צפה ירידות מחירים בזמן הקרוב. "שוק הנדל"ן למגורים הוא שוק יציב ולכן לדעתי לא נראה שינויים דרמטיים אלא תחילת התייצבות. אנו בהחלט מבחינים בקשיחות בביקושים והיא נובעת משלושה פרמטרים עיקריים שמתחלקים ביניהם: מחירי הקרקע, העלויות במסים ורווח מינימלי ליזם. אם תהיה ירידה משמעותית באחד מהפרמטרים הללו, תהיה ירידת מחירים. אני לא צופה שכך יהיה ולכן לא צופה אפשרות לירידת מחירים ואף לא קלה. ככל הנראה צפויה ירידת מחיר בקרקעות אבל עדיין לא בצורה משמעותית שתשפיע על מחירי הדירות".

מנכ"ל בנק ירושלים, אורי פז, התריע כי מצבם של היזמים מול הבנקים אינו מזהיר. "מזה כחצי שנה מרבית קבלנים לא בלחץ אבל מדווחים שהולך להם לאט. את התגובה של הבנקים ראינו בחודשים האחרונים, מסוף חודש אפריל, כאשר הבנקים דורשים יותר הון עצמי מהיזמים - מהון עצמי של 15% במרבית הבנקים דורשים כעת 20%-25%. למרות שאנחנו עדיין רואים יזמים שניגשים למכרזים גדולים, יש התמתנות בנכונות של הבנקים שלא היתה ברבעון הראשון של השנה".

רונן אשכנזיצילום: יח"צ

מנכ"ל קבוצת עזריאלי דיבר על התמתנות הביקושים, בין היתר, בשל אלטרנטיבות להשקעה שקיימות היום בניגוד לעבר, "ישנה התמתנות בביקושים והתמתנות זו תעלה עם עליית הריבית - זה נושא של אלטרנטיבה לכסף. בעבר, מי שהיה לו סכום כסף, בעיקר משקיעים, היו קונים דירות להשקעה כיוון שהריבית שהיו מקבלים מהבנקים עמדה על 0, לעומת 3% ריבית חסרת סיכון כיום. זו תשואה זהה לתשואה שמקבל משקיע מהשכרת דירה. בנוסף, הדולר מגיע כיום ל-3.4 שקלים - דירת 2.5 מיליון שקל ששווייה כ-800 אלף דולר היא סכום לא מבוטל למשקיע חוץ - סכום שבארה"ב ניתן לקנות באזורים כמו פלורידה ומיאמי. הגורמים הללו הקשורים לפיננסים, יביאו להמשך הקטנת הביקושים".

המשנה לנגיד בנק ישראל, צבי אקשטיין, שהתייחס לאיתנות הכלכלה בישראל, השפעת היצוא על המשק, האבטלה ושוק הדירות . "אם לא מסתכלים על הסיכונים וההזדמנויות ברמת המאקרו, קשה להבין את ענף הנדל"ן בישראל", אמר אקשטיין, "הסכנות וההזדמנויות בשוק הדיור הישראלי נובעים מכלל הביקושים בישראל ורמתה צריכה". לשאלה האם ישנה בועת נדל"ן בישראל, השיב אקשטיין: "אומרים שאנחנו בבועה בשוק הנדל"ן, אני לא חושב, אבל יש עדיין תחושה שאנחנו נמצאים בסכנה ולכן צריך לעורר את תשומת הלב של נוטלי המשכנתאות או מי שמתכוון לקנות ולשכור דירה בזמן הקרוב.

"בהסתכלות אחורה קצב עליית מחירי הדירות לא התמתן, אם יש תחושה שיתמתן זה רק בהסתכלות קדימה והיום זה בא לידי ביטוי במבצעים שהיזמים נותנים. היעד שלנו זה מניעת בועות. אנחנו לא מדברים במונחים של פטישים, אלא מנהלים מדיניות זהירה ולכן כל הצעדים שבנק ישראל נקט עד היום היו צעדים מאד מתונים. למרות שהריבית עדיין לא עושה את מלוא העבודה, אחרי חמש שנים שאני מכיר את בנק ישראל אני יכול לומר שהנגיד יעשה הכל שלא תיווצר בועת נדל"ן".

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס שהשתתף בכנס אותת על המאבק החדש שבכוונתו להוביל – מלחמה להורדת מחיר הקרקע במכרזים לפי מחיר למשתכן. "השיטה של מחיר למשתכן היא מצוינת, כאשר הדירות מיועדות לזכאי משרד הבינוי והשיכון", אמר אטיאס, "אבל אין שום היגיון שבמכרזים רגילים היזם יציע הצעה שהיא 51% מהצעת היזם וימכור למי שרוצה, ואילו במכרזים של מחיר למשתכן שאמורים להיות מוזלים יותר שם יוכלו יזמים להציע הצעה בהתייחס לפי 100% מהערכת השמאי.

"צריך לחתוך את מחיר הקרקע בשיעור של 50%-70% במחיר הקרקע במכרזים של מחיר למשתכן", קרא אטיאס. "השמאי טועה פה ושם ואין לי תלונות לשמאי הממשלתי, הוא קובע את המחיר, אבל המדינה לא חייבת ללכת לפי הערכה זו. כיום יש התנגדות חריפה בין האוצר לביני בנושא זה ובכוונתי לצאת למאבק ואני יודע שננצח כי זוהי חובתנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?