בג"ץ עיכב העברת 3,000 דונם ממטה יהודה לעיריית בית שמש בניגוד לתוכניתו של אלי ישי

שר הפנים רצה לספח לבית שמש את כל אזורי התעשייה של מטה יהודה בשל תשלומי הארנונה הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים בשנה שיועברו אליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוכניות שר הפנים אלי ישי לסיפוח 3,000 דונם משטחי המועצה האזורית מטה יהודה לעיר בית שמש, נדחה בעקבות צו מניעה ארעי שהוציא לאחרונה בית המשפט העליון.

"אני מורה בזאת על מתן צו על תנאי לפיו לא יעשה שינוי בגבולן המשותף של העותרת (מטה יהודה) והמשיבה 9 (בית שמש), עד למתן החלטה אחרת", כתב שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר בהחלטתו. הצדדים התבקשו להגיש את תגובתם עד לתאריך 19.6.2011.

החלטת שר הפנים שהתקבלה להרחיב את שטחי גבולות העיר בית שמש ולספח אליה את כל אזורי התעשייה של מטה יהודה, היא כי תשלומי הארנונה הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים בשנה יועברו ממטה יהודה לעיריית בית שמש. מדובר בסיפוח שלושה אזורי תעשייה: הר-טוב א', אזור התעשייה הר טוב ב' ונוחם, כמו כן שתי מחצבות בשטח השיפוט של מטה יהודה - כל אלה בשטח כולל של כ-3,000 דונם.

להחלטה זו התנגדה נחרצות המועצה האזורית מטה יהודה, בראשותו של משה דדון, ולכן הגישה עתירה לבית במסגרתה ביקשו לקבל צו ארעי וצר ביניים האוסר על השר להמשיך בהליך סיפוח האדמות. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד שלומי תורג'מן, רינה לפידות ויאיר עלני ממשרד אפיק, תורג'מן ועו"ד ורד כהן מהלשכה המשפטית של המועצה, והיא פורסת על פני כ-400 עמודים של טיעונים רבים.

בין היתר נטען כי החלטת שר הפנים היא חסרת תקדים, מנוגדת למדיניות משרד הפנים ויוצרת תקדים מסוכן לפיו רשויות מקומיות המקושרות פוליטית, אינן נדרשות להשקיע תקציבי פיתוח ויכולות להפעיל קשריהן כדי להעביר לבעלותן אזורים מיושבים של רשויות אחרות שעמלו שנים כדי לפתחם. כמו כן כתבו בעתירה כי עיריית בית שמש נחשבת לרשות איתנה לעומת מטה יהודה שהינה רשות בעלת גירעון של עשרות מיליוני שקלים.

טיעוני המועצה אזורית מטה יהודה מסתמכים על פרוטוקולים של ועדת הגבולות ממנה עולה כי ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול סירב להצעה לקבל שטחים לפיתוח תוך שהוא מסביר. "יש פתגם שאומר, עד שבאה הנחמה יוצאת הנשמה. להמתין עד שיפותחו השטחים הללו ועד שנתחיל לקבל ולראות משהו, לוקח 20 שנה". כמו כן עולה עוד מהפרוטוקולים, כי ראש עיריית בית שמש ציין בהתייחסו לדרישתו לקבל את אזורי התעשייה של המועצה האזורית מטה יהודה: "פנינו לשלום ושטחים תמורת שלום".

בית שמש

"נעשה כאן מחטף, שוד לאור היום שלא היה כמותו בתולדות מדינת ישראל", אומר בתגובה יו"ר המועצה האזורית מטה יהודה, משה דדון, "ההחלטה מעבירה שטחי תעשייה מניבים ופעילים, שהמועצה עבדה שנים רבות על תכנונם, פיתוחים ושיווקים. אילו היו חברי הוועדה בודקים את הנתונים לעומקם הם היו מגלים כי מטה יהודה נתמכת במענקי איזון ובמאמצים רבים והשקעה רבה הצליחה להקטין במהלך השנים האחרונות את הגרעון הגדול בו היא מצויה, בעוד העיר בית שמש הינה רשות איתנה".

החלטת בית המשפט מתקבלת כחודש ימים לאחר שעיריית בית שמש קיימה בהשתתפות שר הפנים אלי ישי מסיבת עיתונאים חגיגית, במהלכה נמסר כי השר חתם על צו הרחבת הגבולות לעיר בית שמש.

החלטת השר להרחיב את גבולות העיר, התקבלה בהמלצת ועדה מקצועית לחקר הגבולות שדנה במשך שנה בנושא. כחלק מטיעוני העירייה להרחיב את שטחי גבולות העיר נמסר בזמנו כי העיר בית שמש הכפילה את עצמה לפחות ארבע פעמים במהלך 15 השנים האחרונות, בשנים הבאות היקף האוכלוסייה עשוי לעלות על כ-100 אלף איש ובעוד כעשור, כך העריכו, העיר תמשיך ותכפיל את עצמה. "בעוד ששטחי המגורים בבית שמש גדלו בעשרות אלפי דונם", טענו בעירייה, "שטחי התעשייה של העיר בית שמש נותרו כשהיו, לפני עשרות שנים, ולא התווסף לבית שמש אפילו מטר אחד לתעשייה. בכך נחסמה העיר בית שמש מלהגיע ליציבות ואיזון כלכלי ללא כספי הסיוע הממשלתיים של מענקי האיזון הניתנים לרשויות מקומיות רבות".

טרם החלטת בג"ץ הפגינו תושבי מטה יהודה מתחת לביתו של השר אלי ישי וחילקו שטרות כסף לתושבים החרדים: "אם אתם רוצים את כספנו - קחו אותו ישירות מאיתנו". ההפגנה התקיימה בשל העובדה שכספים העובדים ממועצה אזורית מטה יהודה מיועדים דווקא לתושביה החרדים של העיר בית שמש, קהל בוחריו של המפלגות החרדיות בכנסת וש"ס בכללן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד