השיווק האגרסיבי של משרד השיכון לא יועיל

שלום שטרית
שלום שטרית

>> בתקופה האחרונה אנחנו מתעוררים בכל בוקר לכותרות המבשרות לציבור על רפורמות מרחיקות לכת בתחום הדיור, כמו האצת תוכניות בנייה של 113 אלף דירות, גל שיווק נוסף להקמת 6,723 דירות ועוד. על פניו נראה כי משרד השיכון והשר העומד בראשו הפנימו את מצוקת הדיור, ופועלים ללא לאות על מנת להילחם בבועת הנדל"ן. יחד עם זאת, הציבור שמשתוקק לדיור במחיר ריאלי חייב להבין כי השיווק האגרסיבי של משרד השיכון זורע חול בעיניו בכמה אופנים.

ראשית, אחד הקריטריונים המשמעותיים ביותר לקביעת מחיר דירה לשיווק הוא מחיר הקרקע. לכן, כל עוד משרד השיכון ממשיך לשווק קרקעות במחירים מופקעים, הסיכוי שמחירי הדירות יהיו סבירים הוא קלוש ביותר.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

על מנת להמחיש את התיאבון הבריא שיש למשרד השיכון נשווה בין שני פרויקטים שאנו משווקים. הפרויקט הראשון הוא ביקנעם. הפרויקט מכיל 52 יחידות דיור לפי "מחיר למשתכן", ועלות קרקע (כולל פיתוח) ליחידת דיור בו הגיעה לכ-220 אלף שקל. בשיטת "המחיר למשתכן" של משרד השיכון, המשרד קובע את מחיר הקרקע, והזוכה במכרז הוא זה שמציע את מחיר הדירה הסופי המינימלי בפרויקט שיוקם במקום.

הפרויקט השני הוא באור עקיבא, ויש בו 86 יחידות דיור. במקרה זה נרכשה הקרקע במכרז רגיל של המינהל בכ-110 אלף שקל ליח"ד. את ההפרש במחיר (110 אלף בתוספת מע"מ) "שאבה" המדינה מהמשתכן.

באור עקיבא זכינו בפרויקט תמורת 8,000 שקל למ"ר, ובאפשרותנו להציע שם דירות זולות יחסית לדיירים הפוטנציאליים. ביקנעם זכינו בפרויקט תמורת 9,000 שקל למ"ר. אם הגורמים האחראים במדינה היו מאפשרים לרכוש קרקעות ביקנעם באותו מחיר כמו באור עקיבא, ניתן היה לספק דיור זול יותר ולהביא לירידת מחירי הדירות במקום. הדבר קורה בכל עיר ועיר בישראל: המדינה רוצה להרוויח, הקבלנים צריכים למכור במחיר ריאלי והציבור מפסיד.

לפיכך, משרד השיכון חייב להתגבר על התיאבון שלו, ולשווק קרקעות במחיר ריאלי על מנת שהציבור באמת ירוויח מהקמפיינים המרשימים של המשרד. על הציבור להבין כי בתסריט הטוב ביותר, שאינו לוקח בחשבון תקלות (ואלו לצערנו קורות), התוכנית של שר השיכון תתורגם לדיור זמין רק בעוד כ-3 שנים - 3 חודשים עד שייצא מכרז, עוד 3 חודשים עד להודעה לזוכים, 3 חודשים לקניית הקרקע, 6 חודשים לתכנון והוצאת אישורים לבנייה, ו-18 חודשים לבנייה. על מנת שהפרויקט הגרנדיוזי של משרד השיכון באמת יהווה פתרון לבעיה ויצליח "לפוצץ" את הבועה, עליו לתת מענה מיידי הן למחירי הקרקעות תוך התחייבות למחירים הוגנים, הן לצמצום הביורוקרטיה בכל השלבים של ביצוע התוכנית.

למען הסר ספק, אין תומך נלהב ממני בשיווק אגרסיבי של דיור מוזל. אך במקרה זה, צר לי לראות כי המשרד פועל באופן לקוי למימוש תוכניותיו, מה שיוביל לכישלונן של תוכניות אלה.

-

הכותב הוא הבעלים של חברת הנדל"ן שתית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה