אלעד ישראל מגורים תשווק פרויקט של 500 דירות בשכונת הארגזים בת"א

ההיתר הבנייה של הפרויקט מותנה בפינוי הפולשים מהמתחם, מה שעשוי להגביל את קצב השיווק; הערכות: בשלב ראשון ישווקו רק 300 דירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> שכונת הארגזים בדרום-מזרח תל אביב עשויה לעבור תהליך שיקום: חברת הנדל"ן אלעד ישראל מגורים, שבשליטת יצחק תשובה, מתכננת להתחיל בשיווק של 500 דירות עד הקיץ ברחוב השתולים. הבעלים הקודמים של הקרקע, חברת חכשורי, תיהנה מהרווחים 12 שנים לאחר שרכשה את הקרקע.

עם זאת, תוכנית בניין עיר עשויה להגביל את קצב השיווק של הדירות, שכן היא מחייבת את פינוי הפולשים כתנאי להוצאת היתר בנייה. כתוצאה מכך צפויה החברה לשווק את הפרויקט בכמה שלבים: בשלב הראשון ישווקו 300 דירות, והשאר לפי קצב פינוי הפולשים.

ההזנחה, הפשיעה ופלישות הדיירים לבתים עיכבו במשך שנים את פיתוחה של השכונה, והיא לא הצליחה להתנער מהבעיות האלה גם כשמחירי הנדל"ן בשאר חלקי העיר האמירו. ואולם השנה עשויה להיות שנת המפנה שלה.

לצורך שיווק הדירות פנתה אלעד ישראל מגורים לחברי מועצת עיריית תל אביב ולמנכ"ל גני יהושע חיים רונן בבקשה שיאשרו לה להציב אתר מכירות סמוך לפארק דרום תמורת דמי שכירות, מכיוון שהשכונה סובלת מבעיות תשתית ודרכי הגישה אינן מאפשרות להקים מרכז מכירה בתחומה.

במכתב ששלחה החברה לעירייה נאמר: "בכוונת אלעד ישראל מגורים לבנות שכונת מגורים חדשנית בשכונת הארגזים, הסמוכה לפארק דרום. עם סיום שיווק הפרויקט, בכוונתנו לתרום את מרכז המכירה לטובת פארק דרום, עיריית תל אביב ותושבי העיר".

האתגר: פינוי הפולשים

שכונת הארגזים משתרעת על שטח של כ-163 דונם ומתגוררות בה כ-200 משפחות. התושבים הראשונים של השכונה לא הורשו לרשום את נכסיהם, ולכן לא הוכרה זכות קניין שלהם בבתים. תושבים חדשים שהגיעו התיישבו במקום ללא היתר וכך התרחבה השכונה באופן עצמאי. כיום השכונה סובלת מתשתיות לקויות, תדמית גרועה, אין בה כבישים סלולים, בתי ספר, גני ילדים ואף לא מערכת ניקוז מסודרת, דבר שגורם להצפת השכונה מדי חורף.

לפני 12 שנה שיווק מינהל מקרקעי ישראל את הקרקע בשכונת הארגזים לבנייה של כ-1,200 דירות. איש העסקים ישעיהו חכשורי זכה בה תמורת מיליוני שקלים בודדים, אף ששוויה הוערך אז ב-90 מיליון שקל. המחיר המוזל גילם עלויות של פינוי הפולשים שהתיישבו על הקרקע, תשלום פיצויים ומציאת דיור חלופי עבורם.

במהלך 2001 החל חכשורי להחתים את התושבים על חוזי פינוי, ונגד אלה שהתנגדו הוגשו תביעות. חכשורי הצליח להגיע להסכם עם 85 משפחות, ובניין מגורים ראשון ל-66 דירות הוקם בחלק הדרומי של השכונה ואיכלס חלק מהפולשים. ב-2007 מכר חכשורי את הקרקע לחברת אלעד ישראל מגורים (אז קבוצת דנקנר השקעות).

הרכישה נעשתה כעסקת קומבינציה, שלפיה יקבל חכשורי כ-28.5% מתמורת המכירה של הדירות עד מחיר של 1.2 מיליון שקל לדירה. לפי ההסכם, אם הדירות יימכרו במחיר גבוה יותר, חכשורי עשוי להגדיל את הכנסותיו.

פיתוח שכונת הארגזים עלה בחודשים האחרונים לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב, במסגרת הדיונים על פיתוח מזרח העיר. חבר הוועדה המקומית וחבר המועצה פאר ויסנר (ירוקים) ציין כי עד היום כשלו עבודות הפינוי, קצב פינוי הפולשים ירד בהדרגה וכיום הוא מוקפא. ויסנר מוחה נגד ההתנהלות של המינהל ששיווק קרקע במחיר מוזל בתמורה לפינוי של פולשים, אך אינו מפקח על הטיפול בהם. "מינהל מקרקעי ישראל היה צריך להגביל בזמן את פרויקט פינוי הבינוי ולעקוב אחר הפינויים. כיום מתוכננות בשכונה כ-1,200 דירות כתנאי לביצוע פינוי פולשים, אך פינוי הפולשים לא הצליח, ובכל זאת החברה הולכת לשווק כ-500 דירות.

"החברות רכשו את הקרקע במחיר מינימלי וכיום הן מפיקות רווחים מבלי שישלימו את התחייבויותיהן. צריך להפוך את שכונת הארגזים לספינת הדגל של דרום העיר ולטפל באזור בצורה חברתית. על העירייה להקים צוות עירוני ולהציב מינהלת שתפעל במקום".

מחברת אלעד ישראל מגורים נמסר: "אלעד ישראל מגורים מגישה בימים אלה בקשות להיתרים לשלב א' של פרויקט מגורים בן מאות יחידות דיור. שטח הפרויקט פונה וגודר כבר לפני שנים, והחניון, המרתפים ויסודות הבניינים הושלמו. לחברה לא ידוע על תנאי כלשהו הקשור בפינויים לצורך קבלת היתר לבניית חלקו הראשון של הפרויקט".

צילום: TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים