לאן מועדות פניה של פנינת הנדל"ן האחרונה בתל אביב?

טל יצחק לוי
טל יצחק לוי
טל יצחק לוי
טל יצחק לוי

יד אליהו, השכונה הכי ירוקה בתל אביב הנמצאת בדרום מזרח העיר. המרקם הבנוי של השכונה מורכב מבנייני מגורים משנות ה- 50 וה- 60. זו היא בנייה שיכונית של 4-3 קומות בה המבנים רחוקים מאד זה מזה, בניינים צמודי קרקע טוריים עם חלקות אדמה קטנות. בקצות השכונה מצויים בניינים גבוהים בני 10-8 קומות שנבנו ברובם בשנות ה- 70. דרום מערב השכונה מתאפיין במרקם צפוף יותר של מבנים בני 3-1 קומות על חלקות קטנות.

ביד אליהו כ-6,500 בתי אב. השכונה מתאפיינת בשקט ואינטימיות. באחרונה חל שיפור באיכות החיים באיזור המתבטא בטיפוח שטחים ציבוריים פתוחים ומבונים, גנים ופארקים ירוקים, שבילי אופניים, כניסת אוכלוסיה חדשה וצעירה, ונגישות לעורקי תחבורה ראשיים. בגבולה המערבי של יד אליהו קיים אחד הסמלים הבולטים של השכונה, היכל נוקיה, לשעבר היכל הספורט יד אליהו. יד אליהו נמצאת בקרבת מרכז עזריאלי, הקריה, תחנות רכבת השלום וההגנה, וכן שוק התקווה הססגוני.

המצב התכנוני הקיים כיום בשכונה מאופיין בזכויות בנייה של רוב דירות המגורים עד ל-120-100 מ"ר מבלי לשנות את מרקם המגורים באופן מהותי. בפועל, כמעט ולא הורחבו דירות בשכונה למעט בתים צמודי הקרקע. בדרום יד אליהו נמצאת בתוקף תוכנית 3448 המאפשרת תוספת לבנייה הקיימת או בנייה חדשה עד לגובה של 3.5 קומות.

בביקורי האחרון בפברואר במנהל הנדסה נפגשתי עם צוות אדריכלים מרובע מזרח שהציג בפניי את המלצות הוועדה המקומית, בהן קידום תוכניות פינוי בינוי בכמה מתחמים באזור, בהם יצחק שדה, משה דיין ורחוב ההגנה, ובמקומות אחרים - כגון ציר לה גווארדיה - הכפלת מספר הקומות הנבנה והוספת אגף למבנה הקיים.

מחירי הנדל"ן בשכונה, כמו רבים מהמקומות בארץ, הרקיעו שחקים. כיום ניתן לקנות דירת 3 חדרים במחיר ממוצע של 1.1-1 מליון שקל, ודירת 4 חדרים במחיר ממוצע של 1.3-1.2 מליון שקל. מחיר השכירות הממוצע של דירת 3 חדרים הוא כ-3,600 שקל, ו-4 חדרים - 4,000 שקל ויותר.

ביד אליהו ניכר ביקוש טבעי גבוה לדירות מגורים מצד זוגות צעירים ומשפרי דיור. המשקיעים כיום יושבים על הגדר. מנגד, אין התחלות בנייה והיצע הדירות נמוך ומחירם גבוה. בניסיון להשפיע על מגמה זו בטווח הקצר, החליטה הממשלה על מספר צעדים שיגדילו את היצע הדירות למגורים ובכך יסייעו להוזלת מחירי הדירות. נקבעו הקלות במס שבח במכירת דירות מגורים, ובמס רכישה לרוכשי דירת מגורים יחידה. ומאידך, נקבעו שיעורים ומדרגות מס רכישה גבוהות לרוכשי דירת מגורים שאינה דירה יחידה.

בטווח הארוך, בשל מצבם הרעוע והמיושן של המבנים והמלצת הוועדה המקומית, ליד אליהו גלום פוטנציאל עתידי גבוה למיזמי נדל"ן מסוג פינוי בינוי ותמ"א 38 לחיזוק יסודות מפני רעידות אדמה ושיפוץ מקיף של הבניין וסביבתו בתמורה לקבלת זכויות בנייה על הגג. ב-2010 פנו אליי מספר יזמים על מנת שאסייע להם בקידום מיזמים אלו. כיום ישנם מספר בניינים ברחוב נגבה ומשה דיין החתומים לתמ"א 38. ברחוב לה-גווארדיה הבניינים הסמוכים לאיילון חתומים לפינוי בינוי. כך גם הבניינים ברחוב הפלמ"ח הסמוכים ליגאל אלון. אין ספק כי בעתיד הרחוק נראה יד אליהו צעירה ונחשקת עם רמות מחירים הרבה יותר גבוהות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן