סגן מהנדס עיריית ת"א: מי שיש לו טענות עם הליך התכנון שיפנה למבקר המדינה

עודד גבולי אמר את הדברים בישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שדנה בהתנגדויות להקמת שני מגדלים בני 40 קומות בנווה צדק

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> סגן מהנדס עיריית תל אביב, האדריכל עודד גבולי, יוצא נגד המתנגדים להליכי התכנון של מגדלים בתל אביב, שלדבריו מתנהלים במקצועיות רבה. בדיון שהתקיים בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב על פרויקט להקמת מגדלים באזור נווה צדק בעיר תקף גבולי את המתנגדים לפרויקט, והותיר את הרושם שהוא רואה בהתנגדויות שלהם התערבות בעניינים פנימיים של עיריית תל אביב.

גבולי דיבר בדיון בהתנגדויות שהוגשו נגד פרויקט לשני מגדלים בני 40 קומות ברחוב יצחק אלחנן בתל אביב. את עיקר ההתנגדויות הציג עו"ד יחיאל שמיר ממשרד ד"ר רענן הר זהב ושות', המייצג את עמותת נווה צדק וקבוצת הורים המתגוררים בנווה צדק, המתנגדות לתוכנית. שמיר התנגד להגדלה נוספת של זכויות בנייה ליזמים שאינה מלווה בהגדלת שטחי הציבור בסביבה.

גבולי, שהשיב לדברים מטעם עיריית תל אביב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, נראה זועם לנוכח מה שהוא רואה כהתערבות במדיניות העירייה. "התוכנית אושרה בוועדה המקומית תל אביב לאחר דיון מקצועי וברמה מאוד גבוהה, מקצועית ועניינית", הסביר גבולי בראשית דבריו. "אני חושב שככה בונים עיר. ישנה השאלה האינסופית שאין לה תשובות חד-משמעיות, מה זה מגדל ומה מגדל עושה לעיר. אפשר לבוא ולומר: זה עוצר את הרוח והאוויר, אבל זה לא בהכרח אומר שצריך לעצור את המגדלים. אני לא אומר שלא נעשו טעויות, לא אומר שמגדל נווה צדק זו לא טעות, אבל את ההמשך צריך לעשות יותר נכון ממה שעשו".

הדמיה - פרויקט המגדלים ברחוב יצחק אלחנן בתל אביב

לטענתו, העירייה והתושבים ירוויחו מהתוכנית הנוכחית, והוא אף סבור שמצוקות התנועה שעליהן מתריעים התושבים ייפתרו בעקבות הפרויקט: "אנחנו מקבלים שדרה שיורדת לים ומרחב ציבורי יוצא דופן. יש ארקדות שיוצרות מרחב שלם, מרחב ציבורי, ואם מסתכלים על ההדמיות רואים שיוצרים פה מקום אחר לגמרי, עם הרבה מאוד איכויות וכל מיני חיבורים נסתרים - גם ליד הבניין לשימור. אפילו ברמת התנועה הדברים פה נפתרים מהרבה סיבות, בטח שנקבל איכות טובה יותר של בנייה, למרות הסקפטיים שבינינו".

"לנו יש תשובות טובות"

גבולי הוסיף ואמר כי היטלי ההשבחה מתוכניות המגדלים אינם מספיקים לצרכים העירוניים. "אם לא נגדיל ליזם (זכויות בנייה - רנ"ה), מה לעשות, לא נצא מזה. בלי שיטת המטלות (שבה מחייבת העירייה את היזם לפתח שטחי ציבור - רנ"ה) לא נתקדם לשום מקום. אם נוציא מכרז על כל דבר קטן, שום דבר לא יקודם. אני לא אוהב שנכנסים לקרביים שלי, ואומרים לי אם כן להוציא מכרז או לא להוציא מכרז. זה קו כחול (גבול התוכנית - רנ"ה), זה חוקי. מי שיש לו טענות, שיפנה למבקר המדינה. לנו יש תשובות טובות", אמר.

לקראת סיום הדיון הגיב גבולי על פסק דין של בית המשפט העליון מלפני חמש שנים שהוצג בוועדה, ובו נקבע סדר היררכי של קידום תוכניות, החל בקידום תוכנית מתאר ארצית, תוכנית מתאר מחוזית, תוכנית מקומית וכלה בתוכנית בניין עיר מפורטת נקודתית - זאת בניגוד לנוהג של עיריית תל אביב לערוך תוכנית נקודתית למגדלים, שיש להם השפעה סביבתית נרחבת.

"אני מבין את הטענה נגד תוכניות נקודתיות", אמר גבולי, "אני לא צריך את ביניש שתגיד לי איך מתכננים מגדלים ואיך לעשות תוכנית מתאר".

יוזמי התוכנית, חברת צמח המרמן ונחמיה דוידי, מסרו בתגובה כי "התוכנית מעניקה שטחי ציבור רבים, בהם בית כנסת, מועדון, גן ילדים, שדרה חדשה שתתחבר לטיילת החוף, בית ספר חדש לשכונה והרחבת צירי התנועה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש