פנויים פנויות: הרווקים והגרושים משנים את שוק הנדל"ן בישראל

העלייה בגיל הנישואים ובשיעור הגירושים מובילה לביקושים גדלים לדירות קטנות, והיזמים כבר מגלים את השוק החדש

רונית מרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית מרום

על שוק הנדל"ן אמרו כבר הכל: שהצרפתים קנו רחובות שלמים; שהמשקיעים הזרים נכנסו; שלעיריות בערים הגדולות יש מגמה ברורה לעודד מעבר של משפחות מבוססות אליהן ולנפות את האחרים; שאין קרקעות לבנייה; שהריבית נמוכה; שהביקוש גבוה וההיצע נמוך. אבל עד היום מעטים התייחסו לגורם משמעותי לא פחות - תופעת הפנויים פנויות.

במרוצת השנים אנו עדים לשינויים מרחיקי לכת במאפיינים דמוגרפיים ומשפחתיים. במהלך 32 השנים האחרונות עלתה תוחלת החיים בישראל ב-8.5 שנים, אנשים מתחתנים מאוחר יותר, מתגרשים מהר יותר וחיים לבד הרבה יותר. תופעת הרווקות היא כיום תופעה רווחת שצוברת תאוצה ברחבי העולם המודרני. שיעור הרווקים, הפרודים והגרושים כיום גבוה יותר מבעבר. גיל הנישואים הראשונים הולך ועולה בהתמדה, והעלייה המתמשכת בשיעור הגירושים בישראל, שגורמים ל"הפרדת הכוחות" לשני בתים, מהווים גורם משמעותי בשוק הדיור.

הגורם הזה בא לידי ביטוי בהחזרת הדירות הקטנות לשוק. אם עד השנים האחרונות, כמעט שלא נבנו דירות של 1-3 חדרים, בתקופה האחרונה אנחנו עדים לגידול משמעותי במספר הדירות האלו, במיוחד בתל אביב. גורם נוסף שדחף לבניית דירות אלה הוא עליית המחירים החדה, שצימצמה את קהלי היעד היכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה גדולה בערים המבוקשות.

חזרת הדירות הקטנות החלה כבר בתחילת העשור, כשהראשונים שגילו את הפוטנציאל, ממניעים שונים לחלוטין, היו מפצלי הדירות. אלה הפכו דירות קטנות למספר יחידות דיור פצפונות, וייעדו אותן לשוכרים בודדים ומוגבלי יכולת, ובאותה עת דירדרו את התדמית של הדירות הקטנות בכללותן ועוררו לא מעט שאלות תכנוניות וחוקיות בנוגע לתופעה. כיום התופעה נמצאת בירידה בעקבות פעילות הרשויות נגד המפצלים.

תל אביב - מחוז הרווקים

כיום יש גם דירות קטנות מסוג אחר: דירות חדשות, חוקיות למהדרין ויפות, שהולכות ומציפות את העיר, ומיועדות במוצהר לסוג הדיירים שהולך ונהיה נפוץ יותר, בעיקר בתל אביב - הרווקים.

הרווקים כבר אינם מחכים לחתונה כדי לרכוש דירה. התחושה שצריך וכדאי לקנות דירה מתחזקת אצל רווקים מעל גיל 30, אז מתעורר לחץ משפחתי ועמו מתגבשת ההכרה שלא צריך לחכות לבת או בן זוג כדי להתבסס בדירה.

הרווקים נוטים לעזוב את מקום מגוריהם בפריפריה ולעבור לגור בעיר גדולה, עם עדיפות ברורה לאזור המרכז, ובעיקר תל אביב. מוקדי תרבות, בתי קפה וחנויות מספקים כידוע גם אופציות להיכרויות ומפגשים יומיומיים. בכל פינה יש קיוסק או מינימרקט שפתוח 24 שעות, ולכן גם לא צריך מטבח גדול.

לא פלא, לכן, שהמשפחות בתל אביב הן הקטנות ביותר. על פי פרסום של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרגל יום המשפחה שחל בחודש שעבר, משפחה תל אביבית מונה בממוצע 3.2 נפשות, לעומת 3.5 נפשות בחיפה, 4.3 נפשות בירושלים, וממוצע כלל ארצי של 3.7; כשליש מהזוגות הנשואים בתל אביב הם חסרי ילדים.

מפרסום אחר של הלשכה עולה, כי כשמדובר בגילאי 25-29 בתל אביב שיעור הרווקים כיום מגיע ל-80% ושיעור הרווקות ל-66%; בחיפה שיעור הרווקים בגילאים אלה מגיע ל-73% ושיעור הרווקות מגיע ל-50%; בירושלים שיעור הרווקים מגיע ל-51% ושיעור הרווקות ל-34%.

גם במספר הגירושים נרשמת עלייה עקבית. מנתונים שפירסמה הנהלת בתי הדין הרבניים עולה כי מספר המתגרשים בישראל עלה וחצה לראשונה את רף ה-10,000 זוגות בשנה. על פי הנתונים הסטטיסטיים, אחוז הזוגות הגרושים עולה משנה לשנה, וכיום אחד מכל שלושה זוגות נשואים עתיד למצוא את עצמו בסופו של דבר בביקור נוסף וקצת פחות אופטימי ברבנות. הגברים, שנפרדים מהתא המשפחתי (כאשר הילדים עוברים להתגורר עם אמם), כבר אינם זקוקים לדירת 4 חדרים, ולכן הם מחפשים דירות זולות וקטנות יותר.

עוד קהל יעד של דירות קטנות באזורים מרכזיים הם הקשישים, שלא רוצים לנקות דירה גדולה שבה הבדידות זועקת. זוגות חד-מיניים שלא בוחרים להקים משפחה לא זקוקים לדירה גדולה, ולכן גם הם קהל יעד אידיאלי לדירות קטנות.

איפה ניתן למצוא דירות קטנות?

לפני עשרות שנים בנו בתל אביב דירות של 30-50 מ"ר, וניתן למצוא רבות כאלו מסתובבות בשוק כדירות יד שנייה. הבעיה הגדולה היא שמדובר בדירות שאהודות על משקיעים, לצורך השכרתן, ולכן הביקושים להן גדולים מאוד.

במגדלי פלורנטין יש דירות בגודל 20-40 מ"ר. בבניין יש 167 יחידות דיור בשמונה קומות - 20 יחידות בכל קומה. זו שכונה שלמה שהדיירים בה הם גמלאים, רווקים וגרושים.

גם מתחם נוגה ביפו מוקף בדירות קטנות המאכלסות רווקים, גרושים וסטודנטים. בבית מויאל ברחוב אלנבי בתל אביב יש 37 דירות של 2-3 חדרים בשטח של 45-80 מ"ר כל אחת. הפרויקט עתיד להיות מאוכלס בתוך 18 חודשים.

"בתל אביב לעולם לא נפסיד"

שם: מיטל אוזנה

גיל: 30

מצב משפחתי: רווקה

הדירה: דירת 2 חדרים בשטח של 50 מ"ר

מיקום: רחוב קרליבך בתל אביב

שנת רכישה: 2010

מחיר: 1.15 מיליון שקל

מדובר בבניין בן 4 קומות, שנבנה בשנת 1967, ובו 12 דירות. כל הדירות בנות 2 חדרים בשטח של 50 מ"ר, והאוכלוסייה המאפיינת את הבניין היא של בני 30-50 - רווקים, גרושים, או אנשים בודדים.

מיטל אוזנהצילום: TheMarker

"בחרתי לקנות דירה קטנה כי אני חיה לבדי ולכן אין לי צורך בדירה גדולה", מספרת מיטל, רווקה בת 30 המתגוררת בתל אביב, "הבחירה בתל אביב היתה טבעית. הדירה ממוקמת במרחק הליכה ממקום העבודה שלי, כך שעל אף המחיר ולמרות שטחה המצומצם, היא הופכת להיות משתלמת בשל חיסכון של פקקים וזמן. מלבד זאת, היתרונות שמציעה תל אביב, בעיקר לצעירים, כמו בילויים ומפגשי היכרות על בסיס יומיומי, הם חשובים".

לדעתך זו השקעה נכונה?

"לדעתי בתל אביב לעולם לא נפסיד, המחירים כאן רק עולים. היתה לי אפשרות ממש לאחרונה למכור את הדירה ב-1.6 מיליון שקל. למרות הרווח הגדול שיכולתי לעשות, שהיה מאפשר לי לעבור לדירה גדולה יותר מחוץ לעיר, ויתרתי על ההצעה. הייתי ממליצה לרווקים וזוגות צעירים לגור בעיר, בהנחה שהעבודה שלהם קרובה ואופי העיר מתאים לאורח חייהם".

"להיות מוקף באנשים כמוך"

שם: גרי מתיתיהו

גיל: 37

מצב משפחתי: גרוש +1

הדירה: דירת שני חדרים, 43 מ"ר, בקומת קרקע

מיקום: כיכר רמב"ם, גבעתיים

שנת רכישה: 2009

גרי מתיתיהוצילום: TheMarker

מחיר: 670 אלף שקל

מדובר בבניין ישן בן 4 קומות ובו 12 דירות. "רכשתי דירה קטנה, בתקציב שנשאר ברשותי אחרי הגירושים", מספר גרי, גרוש בן 37 המתגורר בגבעתיים, "בהמשך השקעתי בשיפוץ הדירה עוד כ-160 אלף שקל. מדובר בדירה קטנה בשטח של כ-40 מ"ר. אפילו חדר לילדה שלי, שאותה אני רואה פעמיים בשבוע, אין לי. עם זאת, כיום אני גר בגפי, והיה חשוב לי להתגורר בסביבת אוכלוסייה שנמצאת פחות או יותר בסטטוס שלי ובקירבה לאזורי בילויים".

לדעתך זו השקעה נכונה?

"אני יודע שבמחיר הכולל יכולתי לרכוש דירת 3 חדרים בחולון. אני גם מניח שבעתיד, כשהתנאים יבשילו - הילדה תגדל או שאתחתן בשנית - אצטרך לחפש דירה גדולה יותר. יחד עם זאת, אני לא מצטער על ההשקעה, בעיקר לאור עליות המחירים. כיום דירות בגודל של הדירה שלי נמכרות באזור במחיר של 1.1 מיליון שקל.

"אני ממליץ לכל אדם בודד, בין אם הוא רווק, גרוש או חד מיני, לגור בעיר הגדולה. אנשים דומים לך מסתובבים סביבך, ואתה לא מרגיש חריג, מה שקורה בדרך כלל מחוץ לתל אביב. זה גם משתלם, משום שבתוך זמן קצר מחזירים את ההשקעה".

דירה למטרות רווח

שם: גבריאל גדז

גיל: 32

מצב משפחתי: חי עם בת זוג

הדירה: דירה בשטח 23 מ"ר עם מרפסת של 8 מ"ר

גבריאל גדזצילום: TheMarker

מיקום: שדרות ירושלים ביפו

שנת רכישה: 2010

מחיר: 740 אלף שקל

"במשך כל הזמן חיפשתי דירות בשטח של לא פחות מ-50 מ"ר", מספר גבריאל, המתגורר ביפו עם בת זוגו, "ראיתי דירות גדולות בבניינים ישנים יחסית, עם אוכלוסייה ותיקה ובשכונות לא טובות כל כך. חיפשתי בעיקר בצפון יפו, כאשר את תל אביב עזבתי מהר מאד בגלל המחירים.

"כשחיפשתי המחירים עוד היו נמוכים יותר מהיום: דירת 80 מ"ר הוצעה בכ-750 אלף שקל בממוצע, אך היא היתה זקוקה לשיפוץ בהשקעה של 100-150 אלף שקל. כשנכנסתי לדירה אותה רכשתי לבסוף, התאהבתי בה מיד. היא היתה אמנם קטנה, 23 מ"ר בלבד נטו, אבל מיד הבנתי את הפוטנציאל. הדירה חדשה ולא זקוקה לשיפוץ - ולכן חשבתי להשכיר אותה לתיירים לתקופות קצרות. זו למעשה היתה המטרה העיקרית. ראיתי את הדירה הזו כהשקעה, למרות שזו הדירה הראשונה שרכשתי בחיי".

המחיר לא הרתיע אותך?

"המחיר היה גבוה, אבל כהשקעה הוא נראה לי כדאי".

ומה קורה היום, אתה באמת מצליח להרוויח על הדירה?

"כיום אני גר בדירה הזו בעצמי עם בת הזוג שלי. הצלחתי להכניס אותה עם כל הבגדים שלה".

איך זה קרה?

"שאלתי את עצמי - מה האפשרויות שלי? אמנם רציתי להשכיר את הדירה, אבל זה הבית היחיד שיש לי בישראל, כיוון שההורים שלי חיים בחו"ל. השקעתי בדירה, רכשתי ריהוט חדש וצבעתי אותה. אחרי כל זה שאלתי את עצמי למה שלא איהנה ממנה ולו לזמן מסוים, וכך היה. בעתיד דברים עשויים להשתנות".

איך שניכם מסתדרים בדירה?

"הדירה לא מתאימה לשניים, אין אפילו מקום למכונת כביסה, אבל בסך הכל היא מאוד נעימה וכיפית. יש לה שלושה חלונות גדולים עם יציאה למרפסת, כך שנוצרת תחושה של חלל גדול".

אתה מצטער על העסקה שביצעת?

"כשאני מסתובב באזור, אני חוזר לאותם מקומות שחיפשתי בהם. אני רואה את הדירות שכבר התייקרו ויודע שאולי פיספסתי הזדמנות. אבל כשאני חוזר לדירה הקטנה שלי אני נהנה בכל רגע ושמח שעשיתי את העסקה הזו. למרות שאני לא מרוויח על הדירה כעת, אני עדיין חושב שזו השקעה נכונה וטובה במידה שאשכיר אותה בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"