מכירת "האי" במרינה: ורטהיים וקירש לא יחויבו בדמי תיווך

בית משפט השלום פסק כי מוזי רטהיים ונתן קירש לא הכירו את המתווך שפעל בשליחות שותפם השלישי, יולי עופר, כשמכרו את המתחם ב-2006

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> בית משפט השלום בהרצליה דחה את תביעת עמלות התיווך של בעל מתחם אירועים נגד מוזי ורטהיים ואיש העסקים נתן קירש, בעקבות מכירת מתחם "האי" במרינה בהרצליה לרוני יצחקי ב-48 מיליון דולר ב-2006. מפסק הדין עולה כי יצחקי ושותפם לשעבר של ורטהיים וקירש באותו מתחם, יולי עופר, הכירו בתרומתו של בעל המתחם לעסקה ושילמו למתווך דמי תיווך.

מפסק הדין של השופטת אירית מני-גור עולה כי עופר פנה לפני מכירת המתחם לאברהם קוטליצקי, שהחזיק וניהל את מתחם האירועים בהרצליה "דרך ארץ" ובהסתמך על היכרות קודמת הציע לו לתווך במכירת המתחם בתמורה ל-1% מהעסקה. עופר הבטיח לקוטליצקי כי שותפיו ישלמו לו אף הם את חלקם בעמלת התיווך.

מתחם המרינה בהרצליהצילום: ניר קידר

ואכן, קוטליצקי הצליח לשכנע את רוני יצחקי לרכוש את הנכס ובפברואר 2006 הוא נמכר. יצחקי שילם את עמלת התיווך ועופר שילם את חלקו מבין שלושת הבעלים בעמלת התיווך (900 אלף שקל). ורטהיים וקירש סירבו להשתתף בעמלת התיווך וטענו כי אינם מכירים את קוטליצקי, ואף לא ידעו על פעילותו בתיווך בעסקה. לפיכך תבע מהם קוטליצקי 1.8 מיליון שקל, כדמי תיווך, בין היתר בעילה משפטית של עשיית עושר ולא במשפט.

השופטת קבעה כי השניים אכן לא ידעו על פעילותו של קוטליצקי בתיווך העסקה. מהעדויות במשפט עלה, כי קוטליצקי אינו איש נדל"ן אלא השתמש בקשרים שפיתח במהלך הפעלת מתחם האירועים שלו כדי לשדך בין אנשי עסקים שונים. הוא עצמו הגדיר את עסקת מתחם האי "מזל מאלוהים".

עופר עצמו, שהעיד במשפט, תיאר ניסיונות לסייע לקוטליצקי באמצעות מתן עבודות תיווך אך לדבריו שותפיו לבעלות על מתחם האי לא ידעו על דבר התיווך של קוטליצקי. עופר הוסיך כי השניים לא התלהבו למכור את המתחם ומי שדחף לביצוע העיסקה היה ראש עיריית הרצליה לשעבר, אלי לנדאו, שלהגדרת עופר "היה מן מתווך כזה ביני לבין קוטליצקי".

לדבריו, פנה ללנדאו כדי שישכנע את ורטהיים וקירש שישלמו לו את חלקם בדמי התיווך גם כן. על קוטליצקי אמר: "אני נתתי לו באמת סתם, אני לא חושב שהגיע לו ממני באמת, אבל אני הייתי רחמן עליו ואני כל החיים ניסיתי לסדר אותו ודאגתי לו ונתתי לו ועשיתי לו".

לאור זאת פסקה השופטת כי לא היה כאן מקרה של עשיית עושר ולא במשפט, משום שורטהיים וקירש כלל לא ידעו על קוטליצקי ותרומתו לעסקה. "הנתבעות (החברות של ורטהיים וקירש, א"מ) היו תמות לב בהתנהלותן ולא הכירו את קוטליצקי כמתווך העסקה, לא היו מודעות להבאתו של יצחקי על ידי קוטליצקי ולא צפו כי תהא דרישת תיווך בעסקה זו", סיכמה השופטת, והטילה על קוטליצקי תשלום של 100 אלף שקל הוצאות משפט לקירש ורטהיים (50 אלף לכל אחד).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל