בניין בתל אביב קרס במהלך שיפוצים במסגרת התוכנית לחיזוק מבנים

הבניין לא היה מאוכלס בזמן העבודות - וכך נמנע אסון ■ העירייה: הבניין קרס למרות הבדיקות המחמירות

גיא ליברמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ליברמן

חלום הבלהות של כל המעורבים ביישום התוכנית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38) התממש לפני חצי שנה בשכונת נאות אפקה בתל אביב: במהלך ביצוע עבודות לחיזוק המבנה הוא שקע, נהפך מסוכן למגורים, ולפיכך נאלצו להרוס אותו ולהקימו מחדש. מסיבה לא ברורה עיריית תל אביב לא טרחה ליידע את הציבור על המקרה עד היום, אף שהוא עלול להתרחש גם בפרויקטים אחרים.

המבנה נמצא ברחוב קהילת ז'יטומיר 10 בשכונת נאות אפקה שבצפון תל אביב, במגרש בשטח של 866 מ"ר. עד שהחלו עבודות החיזוק, היו במגרש שני קוטג'ים מחוברים, שבכל אחד מהם שתי קומות מגורים, וקומת קרקע לחנייה. בעלי שתי הדירות הם משפחות ניב ומנושביץ, העוסקות בקבלנות בניין, ואחת מהן אף מבצעת חלק מעבודות הבנייה בפרויקט.

ב-2007 הגישו המשפחות לעיריית תל אביב בקשה לחזק את המבנים נגד רעידות אדמה, במסגרת תמ"א 38. השינויים המוצעים כללו חיזוק המבנה נגד רעידות אדמה, הוספת שתי יחידות דיור לפי זכויות תמ"א 38, ובניית יחידה נוספת לפי זכויות שקיימות על המגרש.

לפי עדויות של שכנים ושל בעלי הדירות עצמם, זמן קצר לאחר שהחלו העבודות לחיזוק המבנה, בהן חיזוק היסודות, החל הבית לשקוע בצדו הצפון-מזרחי. "למעשה, מה שהחזיק את הבניין ומנע ממנו לקרוס היו המקלטים בצדו האחורי", הסביר אחד מבעלי הדירות. "הבניין שקע, וכתוצאה מכך הרסנו אותו בצו העירייה".

מתכנן השלד בפרויקט, יעקב שפרן, סיפק הסבר משלו להתמוטטות: "כנראה שלא היו מספיק נתונים בתוכניות הקיימות, אך קשה לומר בדיוק מה היתה הסיבה". מעבר לכך, סירבו בעלי הדירות להרחיב בעניין, וציינו רק שעיריית תל אביב חקרה את האירוע.

לאחר שהוסרו חלקי הבניין שהיו בסכנת קריסה המשיכה הבנייה כסדרה, וכיום הבניין נמצא בהליכי בנייה מתקדמים. בעלי הדירות צופים שהבנייה תסתיים בתוך כחצי שנה.

לא מודעים לסיכון

האירוע אמור היה להדליק נורות אדומות בקרב כל רשויות התכנון וקבלני הבניין. עבודות לחיזוק מבנים, הכוללות חיזוק יסודות, עלולות לגרום נזקים - שדיירים רבים אינם מודעים להם. במקרה האמור הבניין לא היה מאוכלס בזמן העבודות, מה שמנע אסון אפשרי - אך ברובם המכריע של פרויקטי חיזוק במסגרת תמ"א 38, ממשיכים דיירי הבניין להתגורר במבנים במהלך העבודות.

האם קריסת המבנה האמור נבעה מכשל תכנוני או עבודה לא זהירה? שאלה זו נותרה ללא מענה, לאור העובדה שרוב הגופים שהיו צריכים לטפל בפרשה אינם מכירים אותה, או שמעו עליה באופן שטחי.

מהתאחדות הקבלנים נמסר כי היא אינה מכירה את הסיפור. במשרד הפנים אישרו כי הסיפור מוכר להם באופן שטחי, אך הטילו את האחריות התכנונית על עיריית תל אביב. עם זאת, כדי להבטיח הקפדה על הבדיקות ההנדסיות לקראת חיזוק המבנה ובמהלך ביצועו, הוציא המשרד חוזר מנכ"ל, הכולל נוהל בקרה הנדסית על בקשות להיתרי בנייה שמוגשות מכוח תמ"א 38.

עוד נמסר מהמשרד, כי בינתיים הוכן גם תיקון לתמ"א 38, שמאפשר הריסה יזומה של מבנים הדורשים חיזוק מפני רעידות אדמה, והקמתם מחדש, בתוספת זכויות בנייה. העניין נדון במועצה הארצית לתכנון ובנייה, ויועבר להערות של הוועדות המחוזיות ולהשגות הציבור.

מעיריית תל אביב נמסר: "העבודות בוצעו בהתאם להיתר הבנייה, וההליך כולו בוצע בליווי העירייה. הבניין קרס למרות הבדיקות המחמירות מסוגן בארץ, שאותן מבצעת העירייה. הבדיקות עדיין לא הסתיימו, ומהנדס העיר עומד בקשר ישיר עם ראש מינהל התכנון, מתוך כוונה להפיק לקחים מהמקרה".

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב