הפריחה הנדל"נית הגיעה גם לפריפריה: מחיר הקרקע בעפולה הוכפל בחמש שנים

משרד השיכון: הצלחה גדולה בשיווק קרקעות באופקים, נצרת עלית, עפולה ובית שאן

רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי

>> תור הפריפריה ליהנות מפריחת שוק הנדל"ן. מגרשים בעפולה, בית שאן, אופקים ונצרת שווקו בפברואר ורשמו עליות מחירים ניכרות, שעה שהביקוש לחלק מהמכרזים היה נמוך בנסיונות השיווק הקודמים שלהם. במכרזים הבולטים, שנערכו ברובע יזרעאל שבעפולה, שווקו תשעה מגרשים ל-434 דירות במחיר כפול מהמחיר ששולם על קרקעות דומות ב-2006.

הסיבה להצלחת השיווקים היא עליית מחירי הדירות שהגיעה גם לפריפריה, והעלתה מאוד את הכדאיות הכלכלית של היזמים להכנס לפרויקטים במקומות שעד לאחרונה היו מחוץ למפת הנדל"ן.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בנייה בעפולהצילום: עופר ארצי

כך למשל שני מגרשים שמספרם 140 ו-141 ברובע יזרעאל בעפולה, שהשתתפו במכרז הנוכחי, נמכרו רק בפעם השישית, לאחר חמישה נסיונות כושלים בין 2004 ל-2010. בכל הניסיונות הקודמים לא הוגשה אפילו הצעה אחת לרכישת המגרשים, ואילו עתה נמכר מגרש 140 ובו זכויות ל-54 דירות ב-2.84 מיליון שקל לחברת משה ח. אלי ע. בע"מ. הסכום מגלם מחיר של 52.5 אלף שקל לקרקע לדירה. כמו כן נמכר מגרש 141 שעליו זכויות ל-96 דירות ב-5.45 מיליון שקל לחברה החיפאית אלמוג ב.ז. בנייה והשקעות בע"מ, זכייה המגלמת מחיר של של 56.8 אלף שקל לקרקע ליחידה.

עובדה נוספת שמעידה על הפריחה של המקום היא מספר ההצעות המוגשות למכרזים השונים. לרוב המגרשים שהוצעו בעפולה הוגשו 6-9 הצעות, מה שמעיד על תחרות של ממש בין הקבלנים, וזאת אחרי שרק לפני שלוש שנים לא היתה בהם כל התעניינות.

הזוכים הנוספים במכרזים בעפולה: ע.א.ח הנדסה זכתה במגרש ל-48 דירות תמורת 3.1 מיליון שקל; אחים עמנואלוב בע"מ זכתה במכרז ל-32 דירות תמורת 2.5 מיליון שקל; מבני גזית זכתה במתחם ל-56 דירות תמורת 2.9 מיליון שקל; ואגדים הנדסה זכתה ב-2 מכרזים ל-32 דירות, כל אחד ב-4.6 מיליון שקל.

מחיר הקרקע בבית שאן - כפול מהערכת השמאי

המכרזים בעפולה לא היו המכרזים המוצלחים היחידים. בבית שאן, במתחם מרכז שווקים, נמכר מגרש לבנייה של 20 דירות ב-2.12 מיליון שקל (כ-106 אלף שקל קרקע לדירה, שקל לקרקע ליחידה) ליזם גדליה נזימה. המחיר כמעט כפול משומת הקרקע שהיתה בידי המינהל. בשכונת קרית מנחם באופקים נמכרו קרקעות ל-235 דירות, לפי ממוצע של 69.5 אלף שקל לקרקע לדירה, ואילו בנצרת נמכרו קרקעות ל-118 דירות במחיר של 94 אלף שקל לקרקע ליחידה (המחירים כוללים הוצאות פיתוח).

בתגובה אמר שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס: "ב-2010 שיווקו משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל יותר מ-34 אלף דירות, כפול מהממוצע השנתי בעשור האחרון. השיווקים הצליחו בפריפריה הקרובה, כמו רמלה, ועד לעפולה ובית שאן, עם מציעים רבים בכל מכרז. הביקושים של השוק מלמדים על צמא לקרקעות בכל רחבי הארץ, גם בפריפריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"