היוזמה החדשה של אטיאס: מימון שכר דירה לאברכים ולאקדמאים מחוסרי עבודה

מאחורי היוזמה עולה השאלה האם מדובר במהלך שיוויוני או כלי עוקף לסייע לאברכים ■ היוע יינתן למי שמשתכר פחות מ-5,400 שקל או לא משתכר כלל, ולא מחזיק בבעלו דירה ■ גובה המימון ינוע בין 395-1,500 שקל לחודש

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס יוזם תוכנית לתשלום שכר דירה למי שלומד לימודים תורניים ואקדמאיים, המשתכרים פחות מ-5,400 שקל או לא משתכרים כלל, ולא מחזיקים בבעלותם דירה. גובה המימון ינוע בין 395-1,500 שקל לחודש.

השתתפות המדינה בהחזרי שכר דירה קיימת עשרות שנים. נכון להיום מסייע משרד הבינוי והשיכון לכ-137 זכאים. זכאים הם מי שלא מחזיק בבעלותו דירה, יש לו שלושה ילדים ומשתכר עד 5,400 שקל. הסיוע שניתן ב-2009 עמד על סך של 1.25 מיליארד שקל בשנה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

יוזמת משרד הבינוי והשיכון באה לתקן את המצב הקיים, לפיו מי שנהנה עד היום מהסיוע היו משתכרים עד תקרת מינימום. במקרים בהם בני הזוג פוטרו מעבודתם, לא מצאו עבודה או עקב בעיות בריאותיות הפסיקו לעבוד, הם לא נכללו בקריטריונים ולכן לא קיבלו סיוע בשכר דירה ממשרד הבינוי והשיכון.

"בשנה האחרונה קיבלנו הרבה תלונות, מצד חרדים וסטודנטים שעונים על הקריטריונים אך לא מצאו עבודה או שעבודתם הופסקה ולכן הם נמצאים מחוץ לקטגוריה", מסביר גורם במשרד הבינוי והשיכון. "נתקלנו בין היתר במקרים של מי שעבד והשתכר עד 5,400 שקל, אך לאחר שפוטר מעבודתו הסיוע פסק. היוזמה באה לתקן את העיוות הקיים. הרי אין היגיון שמי שירוויח יקבל, ומי שלא משתכר כלל לא ייהנה מהסיוע".

על אף היוזמה הברוכה, תמוה הדבר כי היא אינה כוללת את שאר אוכלוסיית ישראל ומתייחסת רק לאוכלוסיית הלומדים בלבד (אברכים ואקדמאיים). הרי את רוב האוכלוסייה הענייה בישראל, לא נמצא בין כתלי האקדמיה.

במשרד הבינוי והשיכון מסבירים כי "היתה כוונה לתמוך בכל האוכלוסיה אולם לצורך כך נדרש תקציב גבוה יותר. אוכלוסיית הלומדים נבחרה היות ומדובר באוכלוסיה שאינה נתמכת לטווח ארוך ועשויה בעתיד לממן את כושר ההשתכרות שלה".

היוזמה נעשתה לאחר בדיקה ומיפוי במשך חצי שנה של מספר מקבלי הבטחת הכנסה בישראל על ידי משרד החינוך והביטוח הלאומי ומיפוי שיעור מחזיקי הדירות מתוכם. מקבלי הבטחת הכנסה צריכים לעמוד בשלושה קריטריונים - אין בחזקתם דירה ורכב, ויש להם שלושה ילדים לפחות. בעוד שמקבלי הבטחת הכנסה על ידי משרד החינוך הם אלה שלומדים לימודים תורניים, מקבלי הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי הם כלל האוכלוסייה בישראל. מבדיקה שבוצעה במשרד הבינוי והשיכון עולה כי 85% ממקבלי הבטחת ההכנסה על ידי משרד החינוך, מחזיקים בבעלותם דירה, ולכן לא ייהנו מהסיוע שיזם כעת המשרד.

"משמעות הדבר היא כי 85% ממחזיקי הדירות, אלה המקבלים את הבטחת הכנסה ממשרד החינוך הם אברכים, ולכן הם לא יהנו מהסיוע", אומרים במשרד הבינוי והשיכון. "מהנתונים עולה כי נסייע לכ-15% ממקבלי הבטחת ההכנסה, ומדובר בעיקר באקדמאים. בהחלטה הנוכחית קבענו כללים שיוויוניים המכניסים את כולם לקטגוריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?