הקלות על ביצוע פרויקטי תמ"א 38

מלים בקבלנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

>> בשבוע שעבר התקבלה בכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק להקלת התנאים לאישור תוכנית חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה. המדובר בתיקון לחוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים) שנכנס לתוקף לפני כשנתיים.

ראשית, בניגוד לחוק המקורי, ניתן לקבל את אישור המפקח על המקרקעין לתוכנית בנייה, הכוללת עבודות לחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה מכוח תמ"א 38 גם לפני שניתן היתר בנייה. לפי החוק הקיים, תנאי מוקדם לפנייה אל המפקח, שיכול לאשר את התוכנית ולגבור בכך על התנגדות המיעוט, הוא הוצאת היתר בנייה. אלא שהוצאת ההיתר כרוכה בהשקעת משאבי זמן וממון רבים, ואין פלא שמרבית היזמים נמנעו מלהיכנס להשקעות הכבדות הנדרשות לכך במצב של חוסר ודאות באשר לעתיד הפרויקט.

תיקון חשוב נוסף שהוכלל בהצעת החוק הינו הפחתת הרוב הדרוש לביצוע פרויקט של חיזוק הבניין, הכרוך בהרחבת דירות מגורים או בתוספת דירות, לרוב רגיל של בעלי הדירות בבית המשותף - קרי, 51% בלבד. כאשר מדובר בפרויקט הכרוך בהרחבת דירות בלבד, החלטת רוב רגיל כשלעצמה תהיה תקפה ומחייבת, ואילו במקרה של תוספת יחידות דיור, יש צורך גם באישור המפקח.

זאת ועוד, על פי החוק הקיים, ההפחתה בדרישת הרוב מתייחסת אך ורק להיתר בנייה מכוח תמ"א 38, ואילו לגבי כל תוספת בנייה אחרת, המשולבת בפרויקט ומבוססת על מימוש זכויות בנייה הנובעות מתוכניות אחרות, נותר הצורך בהסכמה של 100% מבעלי הדירות. מאחר שבדרך כלל במסגרת הפרויקט מכוח התמ"א, מבקשים הן היזמים הן בעלי הדירות למקסם את הרווחיות של המיזם על ידי ניצול של כל זכויות הבנייה מכל מין וסוג שהוא, לרבות מכוח תוכניות מקומיות, הרי שהצורך בהסכמת כל בעלי הדירות לפרויקט נותר על כנו. לעומת זאת, לפי הצעת החוק, די ברוב רגיל גם לצורך ניצול זכויות בנייה מכל מקור אחר.

בהשלמה לכך, בוטלו במסגרת הצעת החוק ההגבלות הנוגעות לתוספת השטח ולמספר הדירות שיווספו לבניין במסגרת הפרויקט, וכן הוספה הוראה המאפשרת הוצאת שטחים מהרכוש המשותף והצמדתם לדירות, כגון שטחי חניה.

נראה כי משתתקבל הצעת החוק, ניתן יהיה לקדם ביתר קלות פרויקטים מכוח תמ"א 38 על בסיס הסכמה של רוב רגיל של בעלי הדירות. השמירה על זכויות המיעוט מוגבלת לאפשרות המוקנית להם לפנות אל המפקח על המקרקעין כאשר הם רואים עצמם נפגעים באופן מהותי מהתוכנית.

-

הכותבת היא עו"ד, שותפה במשרד מינצר-כרמון, רובננקו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"