עולם הפכפך

סיפור מהחיים

רונית מרום
רונית מרום

>> לפני עשור היינו עדים לפריצה של ענף הנדל"ן כקטר מוביל במשק, והמחירים הרקיעו שחקים. ואז זה קרה. ב-2002 מגדל הקלפים של ענף הבנייה החל להתמוטט - בהילוך אטי, אבל בעקביות.

התחושה בענף היתה כי הקריסה הבאה היא רק עניין של זמן. חברות הבנייה היו ראש הפירמידה, והתעורר חשש שבעקבותיהן יקרסו עשרות ספקים קטנים, בשל עצירת הכספים מצד חברות בנייה. החשש התייחס לספקי אלומיניום, עץ, בטון, שיש, קרמיקה ומרצפות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

באותה תקופה הייתי חלק מצוות מתכננים ויועצים, אשר סיפקו שירותים לחברה, שהיתה שם דבר בענף הנדל"ן. החברה היתה בעלת מוסר תשלומים גבוה, עמדה בלוחות הזמנים וחוזרה על ידי הרוכשים. בישיבה שהתקיימה לרגל סיום הפרויקט השתתפו כל המנהלים, המתכננים והיועצים. המנכ"ל פתח את הישיבה, ובחר להתחיל עם המצב בענף הנדל"ן, כשהוא מונה בזלזול את שמות חברות הבנייה שפשטו רגל בשנים האחרונות.

לכאורה, לא היתה לנו סיבה לדאגה, ואף על פי כן, קוממה אותי ההתנשאות על החברות שקרסו, שהיו לא פחות טובות ממנה. כשסיים את סקירת הענף לא יכולתי להתאפק יותר. ביקשתי מהמנכ"ל דף ועט, וכתבתי באותיות גדולות וברורות: "אל תדרוך על אנשים בדרך למעלה, כי אתה עלול לפגוש אותם בדרך למטה". את הדף נעצתי על לוח שהיה תלוי לצדו, ועזבתי בכעס את חדר הישיבות.

חזרתי לאותו חדר רק כעבור חודשיים, בעת מסירת הפרויקט. שם נאמר לי כי בצער כי החברה נאלצת לסיים את ההתקשרות איתי, מפני שהיא נקלעה לקשיים ושני הפרויקטים המתוכננים נמסרו לקבלן אחר. באותו יום עשרה עובדים הלכו הביתה.

כעבור שנה החברה נסגרה בקול תרועה צורם. העובדים שעדיין לא פוטרו התפזרו לחברות בנייה מוצלחות לא פחות, והתברגו במשרות מכובדות.

אני לא חוזה עתידות, אבל כן, הכתובת היתה על הקיר. לא הופתעתי שהחברה הצטרפה לרשימה השחורה והבלתי מכובדת של חברות בנייה שנקלעו לקשיים. היא סבלה מניהול כושל ובזבזני ומבעיות פנימיות - בעלי החברה רוקנו את קופתה וביזבזו כספים רבים על מכוניות מפוארות ועל משכורות עצומות.

ומה עושים בעלי החברה כיום? אחרי מריבות, סכסוכים והטלת האשמות בדבר מי אחראי למצב שאליו נקלעו, אחד פתח מסעדת פועלים והשני הקים חברה לשיפוצים, ובימים אלה מנהל אתי מו"מ לביצוע פרויקט באזור המרכז.

חברים, מנהלים ומנכ"לים - אין ביטוח באף ענף, בוודאי לא בתחום הנדל"ן שידע תהפוכות רבות במשך השנים. לכן, זכרו: "אל תדרכו על אנשים בדרך למעלה, כי אתם עלולים לפגוש אותם בדרך למטה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?