העיריות מנצלות את צרות העין של השכנים להלשנות

שיפוץ מושך תשומת לב מהשכנים, גם אם הם כלל לא נפגעו

רונית מרום
רונית מרום

הגשתי פעם תוכניות לבניית חדר על הגג עבור לקוח, ואולם אחרי קבלת ההיתר, "זכיתי", לא פחות משלוש פעמים, לביקורם של פקחי המחלקה לפיקוח על הבנייה. בפעם הראשונה הם בכלל לא טרחו לבדוק אם יש ברשותנו היתר בניה, והצגנו להם אותו בשטח; בפעם שנייה באו לצלם את הבנייה; בפעם שלישית, סיפרו, יש תלונות מהשכנים ולכן הם מחויבים להגיע.

אחרי תשאול הדיירים - ומניסיוני השכנים הם הראשונים להתלונן - איתרתי את השכן המתלונן. התברר שהפגיעה היחידה שהבנייה גרמה לאותו שכן היתה השאלה שהטרידה אותו - מאיפה יש לשכנו כסף לבנות על הגג. השכן גר ממול, הנוף שלו לא נפגע, ואם זו לא צרות עין אז אין לי הסבר איך קוראים לתופעה הזו. לצערי זו לא הפעם הראשונה שאני נתקלת בשכנים צרי עין. בניית פרגולה בדירת גג תמיד תמשוך תשומת לב מהדיירים, ולא בהכרח מתוך פגיעה בקניינם.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

תופעה זו ידועה כבר שנים לי ולחברי למקצוע. האם סגירת מרפסת, לא חזיתית לרחוב, פוגעת בשכנים? לרוב לא. אבל התלונות האנונימיות יגיעו מהבניין ליד או מהשכן בקומה הראשונה. תמיד, אבל תמיד - השכנים יהיו הראשונים להתלונן. אני מתנגדת לבנייה בלתי חוקית, אבל גם לא מתלהבת לשמוע על אנשים שלא נפגעים במאום מבנייה, ורצים ומלשינים על שכניהם.

מכל מקום, מוסדות המדינה רוצים לנצל את התופעה ולעודד הלשנה אנונימית של אזרחים על חבריהם. ספק גדול אם נורמה כזו ראויה, גם אם התמורה היא שיפור ביכולת השמירה על החוק.

היכולת להעביר מידע דרך האינטרנט מבלי להזדהות מנוצלת על ידי רשויות שונות לעידוד הלשנות של אזרחים על אזרחים אחרים. עושה זאת, למשל, אתר הביקורת של עיריית ת"א, שבו מוזמנים תושבים לגלות "שכנות טובה" ולהשתתף בפיקוח ובדיווח על סביבתם. באחרונה התבשרנו שגם עיריית גבעתיים מפעילה קו טלפון לתלונות אנונימיות.

מנהל היחידה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה, עו"ד חובב ארצי, הפיץ הנחיה חדשה לכלל התובעים בוועדות המקומיות לתכנון ובנייה, הנוגעת לתלונות אנונימיות המתקבלות ברשויות השונות. ההנחיה החדשה מדגישה את חובת הפיקוח העירוני ואת אחריות המוקדים העירוניים לקבל תלונות אנונימיות על חריגות בנייה ולבחון אותן. עוד כותב ארצי, כי תלונות הציבור מקלות על עבודת הפיקוח, ועל כן קיים אינטרס ציבורי לעודד את הגשתן, גם אם המתלונן אינו מסכים להזדהות.

אזרחים רבים, שנרתעו בעבר בשל חששם מנקמתם של טיפוסים מפוקפקים, אולי יעזו כעת למסור מידע חיוני. אלא שהפתרון הזה מוליד לא מעט בעיות.

ראשית, לצד תלונות אמיתיות ואכפתיות, מגיעות לא מעט תלונות מצדם של שכנים מסוכסכים, משפחות חצויות, כתוצאה מצרות עין של שכנים וסתם משועממים וירטואלים, שיכולים בקליק אחד למרר את חייהם של אזרחים תמימים.

שנית, רשויות יקרות, נראה אתכן גיבורות באכיפת חוקי הבנייה ללא מידע אנונימי שמגיע אליכן. רוצים לאכוף את חוק תכנון הבנייה? צאו לשטח והפסיקו לבלבל את המוח.

-

הכותבת היא אדריכלית ומעצבת פנים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?