יקנעם עילית: מתחם ההיי-טק הקפיץ את מחירי הדירות

דירת גן, 5 חדרים עם 120 מ"ר בנוי וגינה של 150 מ"ר, עלתה ב-2007 950 אלף ש'; המחיר כיום - 1.2 מ' ש'

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

יקנעם עילית התפתחה במהלך השנים ממעברה, לעיירת פיתוח, ולבסוף הוכרזה כעיר. במהלך השנים נוספו אל התושבים הוותיקים גם עולים מברית המועצות לשעבר ומאתיופיה וכן עובדים ממתחמי ההיי-טק שהוקמו בעיר. כניסה של אוכלוסייה חזקה לעיר תרמה לעליות מחירים בשנים האחרונות, שצפויות להתמתן בתקופה הקרובה.

מיקום:

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

יקנעם עילית ממוקמת בפינה הדרום-מזרחית של הכרמל. העיר קרובה לחיפה ונמצאת על דרך המלך למרכז הארץ, צמודה למחלף כביש 6 וצירי תנועה נוספים.

היסטוריה:

יקנעם עילית נוסדה ב-1950 כמעברה ליד המושבה יקנעם, ועם הזמן גדלה ממעברה לעיירת פיתוח וב-2007 הוכרזה כעיר. בשנות ה-90 הוקמו במקום מתחמי היי-טק, שתרמו להתפתחות העיר במקביל להקמת שכונות חדשות.

תכנון ובנייה:

יקנעם עילית משתרעת על שטח של 8,250 דונם ובה כ-22 אלף תושבים. העיר התפתחה בהדרגה, ועם השיפור באופציות התעסוקה החלה למשוך משפרי דיור ואוכלוסייה חזקה, בעיקר מקרב עובדים בתעשיית ההיי-טק. בעיר שכונות השונות מאוד זו מזו. מצד אחד, מבני שיכונים ארוכים שהוקמו עד סוף שנות ה-70' בכניסה הצפונית לעיר ומהעבר השני - בנייה חדשה, רוויה וצמודת קרקע.

מבני השיכונים הם בני שלוש קומות, ובכל מבנה 24 דירות בשטח של כ-32 מ"ר. העירייה ניסתה לקדם במקום תוכנית פינוי בינוי, אך כרגע ללא הצלחה בגלל שווי הקרקע הנמוך. בהעדר אופציה כזו, אושרה לכל השיכונים תוכנית אב להרחבת הדירות עד 80 מ"ר, ורובן הורחבו.

בשנות ה-80' הקים משרד הבינוי והשיכון במרכז העיר ארבעה בניינים חריגים בגודלם ביחס לאופי העיר, שבכל אחד מהם 8 קומות.

הבניה המאסיבית החלה בשנות ה-90' באזור המערבי של העיר, סמוך לצומת אליקים. אז נבנו השכונות גבעת יערה, גבעת אלונים וגבעת הכלניות (המאופיינת בכך שכל גגות המבנים צבועים ירוק). בשכונות נבנו מבנים בני 3-4 קומות ובהם דירות בשטח 75-120 מ"ר לצד צמודי קרקע, חד ודו-משפחתיים על מגרשים של רבע דונם.

יקנעם תמשיך להתפתח בשנים הקרובות, עם הקמת שכונה אקולוגית, שתכיל 1,500 יחידות דיור. בשנה הקרובה יחל שיווק של 450 יחידות דיור.

מוסדות ציבור:

ביקנעם שני מתחמי תעשייה, המשתרעים על שטח כולל של 300 דונם, אליהם נכנסו 145 חברות היי-טק ותעשיות עתירות ידע. מרכזים אלה מזרימים לעיר כ-14,000 עובדים מדי יום.

כמו כן, בעיר שני קניונים, שני מרכזים מסחריים של ביג ושל גזית גלוב (שבנייתו תסתיים עד סוף השנה) ועשרות מוסדות חינוך, ציבור, בתי קפה חנויות ומסעדות. 85% משטח העיר הם שטחים ירוקים. יש במקום פארקים גדולים ומרכז טניס עם 10 מגרשים. כמו כן, קיימת תוכנית להקמת קאנטרי קלאב.

אוכלוסייה:

בעיר מתגוררת אוכלוסייה ותיקה, לצד עולים חדשים מברית המועצות לשעבר ואתיופיה, וכן משפרי דיור שהגיעו מערי המרכז, השרון וחיפה.

דינמיקת מחירים:

כפועל יוצא מהקמת מתחמי ההיי-טק והשכונות החדשות, נכנסו לעיר הרבה משפרי דיור, שתרמו לעליות מחירים של נכסים בעיר בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. נכון להיום הנכסים בשכונות החזקות מוצעות במחיר גבוה, ולכן הערכות הן שהמחירים ישמרו על יציבות, עם עלייה מתונה. ההיצע שייתוסף משיווק השכונה האקולוגית החדשה לא צפוי להוריד את המחירים שכן העירייה משווקת את המגרשים באופן מדורג - כ-450 דירות לשנה.

דירת גן, 5 חדרים עם 120 מ"ר בנוי וגינה של 150 מ"ר, עלתה ב-2007 950 אלף שקל. ב-2009 עלתה דירה דומה 1.08 מיליון שקל, וכיום מחיר דירה כזו מגיע ל-1.2 מיליון שקל. קוטג' דו משפחתי בן 140 מ"ר בנוי על מגרש של 250 מ"ר עלה ב-2007 כמיליון שקל. כיום מחירי של קוטג' דומה הוא כ-1.45 מיליון שקל.

-

סייעו בהכנת הכתבה: הבעלים ומנכ"ל ממי סוכנות נדל"ן מיכאל זיגמן, מהנדס עיריית יקנעם עלית האדריכל מייק סקה, שמאית המקרקעין אילנית ורבר רינגל, ורונן גבע, מבעלי "תיווך מקומי"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?